Venemaa antidopingu pealik: me ei seisa kuristiku äärel, oleme sealt alla kukkunud

Venemaa Antidopingu RUSADA peadirektor Juri Ganus
Venemaa Antidopingu RUSADA peadirektor Juri Ganus Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa Antidopingu Agentuuri RUSADA peadirektor Juri Ganus tõdes viimase dopinguskandaali valguses, et Venemaa sport on kuristiku servalt alla libisenud. Moskva laboratooriumi andmebaasi ebakõlade tõttu võib riiki oodata täielik olümpiakeeld.

Maailma Antidopingu Agentuur WADA kahtlustab Venemaad Moskva laboratooriumi andmetega manipuleerimises ning on Venemaa Antidopingule RUSADA-le ja Venemaa spordiministeeriumile andnud aega 9. oktoobrini, et ebakõlasid selgitada.

WADA komisjoni juhi Jonathan Taylori sõnul ei suutnud laboratooriumi andmebaasi uurinud eksperdid tuvastada ühtegi nö süütut põhjust, miks peaksid andmed ebakorrapärased olema ehk tõenäoliselt on Venemaa süsteemist kustutanud positiivseid dopinguproove.

"Meid on reedetud ja meilt on ära võetud õigus seista tõe poolel," kirjutas Ganus avalikus pöördumises. "Täna ei seisa Venemaa spordiorganisatsioonid enam kuristiku äärel; me lendame kuristikku, mille sügavust on raske ennustada. On saabunud aeg mõista, kes töötavad riigi heaks ja kes hävitavad meie mainet."

"Kõik isikud, kelle teod on Venemaa spordi langetanud vastuvõetamatult madalale tasemele, on häbistanud nii sporti kui Venemaa riigivõimu, kus töötab palju ausaid inimesi," jätkas Ganus, kelle sõnul ei ole RUSADA andmete võltsimisega seotud.

"Uus RUSADA [mis loodi 2008. aastal] ei ole kunagi olnud, ei ole praegu ja ei saa kunagi olema seotud Moskva laboratooriumi elektroonilise andmebaasi loomise, kaitsmise ja muutmisega."

Venemaa olümpiakomitee presidendi Stanislav Pozdnjakovi sõnul on viimase intsidendi tõttu ohtu sattunud Venemaa sportlaste osalemine järgmisel suvel toimuvatel Tokyo olümpiamängudel. WADA-l on õigus kogu Venemaa koondis Tokyo OM-ilt eemale jätta, aga lõpliku otsuse peab vastu võtma WADA täidesaatev komitee, kuhu kuuluvad ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee ROK-i liikmed. Eelmisel nädalal ütles ROK-i president Thomas Bach, et organisatsioon hakkab viimaseid süüdistusi põhjalikult uurima.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: