Ametlik: IAAF ei lõpeta Venemaa võistluskeeldu

{{1560062700000 | amCalendar}}
Kergejõustik
Kergejõustik Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline kergejõustikuliit IAAF ei tühista 2015. aasta novembris Venemaale määratud rahvusvaheliste võistluste keeldu ehk sügisesest Doha MM-ist ei saa suurriigi koondis endiselt osa võtta.

IAAF kinnitas pühapäeval, et selline otsus laupäeval Monacos toimunud nõukogu koosolekul langetati. Lisaks hakati uurima Venemaa dopingukaristuse saanud treenerite koostööd riigi sportlastega.

"Hiljuti on tulnud väiteid, et keelu saanud treenerid ja arstid on jätkanud koostööd vene sportlastega," rääkis IAAF-i töörühma esimees Rune Andersen. "Kui see on tõsi, siis see seab kahtluse alla, kas Venemaa kergejõustiku liit (RUSAF) on võimeline keelustama dopingu kasutamist ja kas RUSAF-i liikmed on nõus dopinguvastase kultuuriga, mille RUSAF kuulutas välja ja mis oli ühe keelu tühistamise tingimuseks."

WADA eeskirjade kohaselt ei tohi sportlased saada nõu ja koolitusi keelu saanud treeneritelt ja arstidelt. Venemaa ametivõimud on siinjuures eitanud igasugust riigi poolt toetava dopinguprogrammi olemasolu.

Venemaa on viimastel aastatel teinud dopinguvastases võitluses edusamme, aga kergejõustikuliidul on neile endiselt ka etteheiteid. Näiteks sel nädalal paljastas väljaanne The Sunday Times mahhinatsioonid seoses kõrgushüppaja Daniil Lõssenkoga. Ajalehe andmetel on Venemaa kergejõustikuliidu (RUSAF) ametnikud võltsinud dokumente, kus tuuakse välja, et 2017. aasta MM-il hõbemedali teeninud sportlane oli hetkel, mil dopingukütid teda kätte tahtsid saada, haige. Ajalehe andmetel on need dokumendid võltsitud arstide poolt, kes töötavad Moskva kliinikus, mida ei ole olemas.

Venemaa koondis pääses viimati suurvõistlusele 2015. aasta Pekingi MM-il, aga pärast seda on kümned venelased saanud IAAF-ilt eriloa, et võistlustel neutraalsete sportlastena siiski kaasa lüüa.

Kui 2016. aasta Rio De Janeiro olümpiamängudel osales vaid kaugushüppaja Darja Klišina, siis eelmisel aastal sai eriloa 74 Venemaa kergejõustiklast ja alates tänavuse aasta algusest on neid lubasid väljastatud veel 68.

Hüpoteetiline võimalus Venemaa koondise osalemiseks Doha MM-il siiski on: järgmine IAAF-i nõukogu istung peetakse vahetult enne 27. septembril algavaid suurvõistlusi.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: