X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Urvo Männama ja Risto Lepik stardivad oma teisele Dakari maratonrallile

Urvo Männama - Risto Lepik
Urvo Männama - Risto Lepik Autor/allikas: MM Production

Reedel, 5. jaanuaril stardib maratonralli Dakar, mis traditsiooniliselt avab mootorispordi aasta.

Maailma üks raskemaid mootorispordi sündmusi Dakar on pika ajalooga, mille juured ulatuvad 1970. aastate lõppu. Mitmel mandril sõidetud võistlus on viimastel aastatel sõidetud Saudi Araabias, kus see toimub ka tänavu.

2024. aastal on stardis kolm eestlast - Urvo Männama ja Risto Lepik ning Kuldar Sikk Leedu võidusõitja Benediktas Vanagase kaardilugejana.

Kokku läbitakse kahe nädala jooksul 7891 kilomeetrit, millest katsekilomeetreid on 4727. Katseid on kokku 12 ja distantsi mõttes on see pikim Dakar, mis on Saudi Araabias sõidetud. 

Männama ja Lepiku jaoks on see teine Dakari maratonralli. Võrreldes eelmise aastaga on nad vahetanud oma võistlusmasinat, millega starditakse autode klassis. Tegemist on Century Racing poolt ette valmistatud uue CR7 mudeliga. Century Racing, millega eestlased on ka varem koostööd teinud, usaldust eestlaste vastu näitab see, et Dakaril stardib kaks CR7 masinat ja üks neist just eestlaste käes. 

"Oleme oma meeskonnaga alati lähtunud sellest, et saaksime kasutada sellel hetkel parimat tehnikat, mida saada on võimalik. CR7 on masin, millega saab kindlasti head tulemust teha. Century Racing meeskonnaga on meil pikem ajalugu ja mulle meeldib nende suhtumine, nad on näljased ja valmis panustama oma kõikide ressurssidega, et teha head tulemust," räägib Männama neljaveolisest kahe turboga 2,9 liitrise Audi mootoriga Century CR7 võistlusautost. 

2024. aasta Dakaril on trassi osas mitmeid muudatusi. Maratonkatse on saanud uuenduse, kui kahel päeval sõidetaval katsel tuleb esimesel päeval sõit lõpetada kell 16.00 ja liikuda lähimasse laagrisse. Neid on korraldaja sellele katsele teinud mitmeid ja seal sõitjatel meeskondade tehnilist tuge ei ole. 

"Katsete osas on 60% uusi katseid. Katseid on vähem, kilomeetreid rohkem, eks kohapeal saame näha ka seda, mis oludes sõitma hakkame. Eelmisest aastast saime hea kogemuse, mida tahaks sellel aastal parimal moel ära kasutada," räägib kaardilugeja Lepik. 

Oluline on ära märkida, et eestlaste meeskond Rally Raid Estonia töötab Dakaril koos Century Racing meeskonnaga ja see on meeskonnale uus väljakutse. "Century Racing poolt on kohal kaks inseneri ja mehaanik. Meie tiim hoolitseb esmakordselt kahe auto eest, lisaks meile Lõuna-Aafrika sõitjad Brian Baragwanath ja Leonard Cremer. See on kindlasti meestele korralik väljakutse," ütleb Männama. 

Kui Männama oli saanud uue autoga eelmisel aastal esimesed testikilomeetrid teha, siis kolmapäeval, 3. jaanuaril tehti kohapeal koos Risto Lepikuga esimesed ühised kilomeetrid CR7 masinaga. Esmamulje kohapealt oli positiivne, meeskond tegeleb veel masina seadistusega ja seda saab veel testida neljapäeval, 4. jaanuaril. 

2024. aasta Dakari maratonralli, mis on ka FIA Cross-Country maailmameistrivõistluste kaheks esimeseks etapiks stardib reedel, 5. jaanuaril stardi ja proloogiga Alulas. Laupäeval, 6. jaanuaril alustatakse juba esimese pika päevaga.

Tehnilise kontrolli ja esimese testi video on nähtav siin: 

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: