X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

CAS-i otsust ootav Valijeva piirdus Venemaa meistrivõistlustel pronksiga

Kamila Valijeva
Kamila Valijeva Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Enda dopingujuhtumile Rahvusvahelisest Spordiarbitraažist (CAS) vastust ootav 17-aastane iluuisutaja Kamila Valijeva ei suutnud Venemaa meistrivõistlustel pronksist enamat.

Valijeva on vaid korra Venemaa meistriks tulnud, seda 2021. aasta detsembri lõpus 15-aastasena. Ent just tol võistlusel andis ta positiivse dopinguproovi, mistõttu toonane tulemus tühistati.

Valijeva proovi tulemused avaldati alles eelmise aasta veebruaris päev pärast seda, kui Valijeva aitas Venemaa olümpiakomitee koondise Pekingi olümpial võistkonnavõistlusel esikohale.

Toona vaid 15-aastase Valijeva dopinguproov näitas keelatud südemeravimi trimetatsidiini jälgi. Nüüdseks juba 17-aastane iluuisutaja põhjendas olümpia ajal, et keelatud aine sattus tema organismi, kuna jõi samast veeklaasist vanaisaga, kes seda südameravimit tarvitab.

Venemaa antidoping (RUSADA) tunnistas tänavu jaanuaris dopingureeglite rikkumise akti, kuid organisatsiooni tõlgendusel ei olnud sportlasel süüd ega hooletust. Seepeale teatasid nii Maailma Antidopingu Agentuur (WADA) kui Rahvusvaheline Uisuliit (ISU), et pole venelaste otsusega nõus ning pöördusid spordikohtusse. Ootamatu sammuna pöördus seejärel CAS-i poole ka RUSADA ise, paludes, et spordikohus otsustaks iluuisutaja karistuse üle.

Spordikohus arutles Valijeva juhtumit septembris ja novembris ning lubas, et lõplik otsus tehakse hiljemalt jaanuari lõpuks. Alles CAS-i otsuse järel saab paika ka Pekingi olümpia võistkonnavõistluse lõplik järjestus ning sportlased saavad kauaoodatud medalid kätte.

Venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse pole Venemaa iluuisutajad eelmise aasta kevadest rahvusvahelistel võistlustel osaleda saanud ja võistlevad vaid kodustel jõuproovidel. Seal on Valijeva küll pjedestaalikohti noppinud, aga pole samamoodi domineerinud nagu enne dopinguskandaali puhkemist. Seekordsetel Venemaa meistrivõistlustel haaras Valijeva lühikavaga liidripositsiooni, kuid kukkus vabakava alguses neljakordselt toeloop'il ja sai lõpuks vabakavas kolmanda koha ning lõpetas ka kokkuvõttes 237,99 punktiga pronksil. Venemaa meistriks tuli Valijeva vastuolulise treeneri Eteri Tutberidze järjekordne täht, 16-aastane Adelija Petrosjan, kes oli lühikavas teine ja vabakavas parim, kogudes kokkuvõttes 246,53 punkti. Hõbeda võitis 239,40 punktiga Sofia Muravjova.

Meeste seas tuli teist aastat järjest Venemaa meistriks Jevgeni Semenenko, paarides Anastassia Mišina ja Aleksandr Galliamov ning jäätantsus Aleksandra Stepanova ja Ivan Bukin.

Jaapani meistrivõistlustel saatis nii meeste kui naiste üksiksõidus edu valitsevaid maailmameistreid. Meeste seas kaitses tiitlit kahekordne maailmameister Shoma Uno, kes võitis enda kuuenda Jaapani meistritiitli. Uno kogus 298,04 punkti, teisena lõpetas 292,10 punktiga Yuma Kaguyama ja kolmandana 287 punktiga Sota Yamamoto.

Naistest kaitses tiitlit samuti kahekordne maailmameister Kaori Sakamoto, kes tuli neljandat korda Jaapani meistriks. Sakamoto oli mõlemas kavas parim ja kogus kokkuvõttes 233,12 punkti. Hõbeda võitis 209,27 punktiga Mone Chiba ja pronksi 202,18 punktiga Mao Shimada.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: