X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA tähistab Valijeva otsuse järel Pekingi olümpiavõitu

USA iluuisutamise võistkond
USA iluuisutamise võistkond Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA

Esmaspäeval teatas rahvusvaheline spordiarbitraaž (CAS), et Pekingi olümpiamängudel eel positiivse dopinguproovi andnud Venemaa iluuisutajale Kamila Valijevale määrati nelja aasta pikkune võistluskeeld. Sellest tulenevalt määrati olümpiamängude võistkonnavõistluse võitjaks Ameerika Ühendriikide võistkond.

2022. aasta veebruaris aset leidnud Pekingi taliolümpiamängude iluuisutamise võistkonnavõistlusel võidutses Venemaa olümpiakomitee koondis, kes kogus võistluse peale 74 punkti. Kaheksa ala peale teenisid venelased vähem kui ühekas punkti vaid meeste lühikavas.

Pärast olümpiamänge selgus aga, et Venemaa iluuisutäht Kamila Valijeva andis enne OM-i positiivse dopinguproovi, kust leiti keelatud südameravimi trimetatsidiini jälgi.

Positiivse proovi avalikuks tulemisele järgnes pikk otsustusprotsess karistuse osas, kuid esmaspäeval määrati 17-aastasele Valijevale nelja-aastane võistluskeeld, mis hakkas kehtima tagasiulatavalt 2021. aasta detsembrist. See tähendab, et venelanna saab hetkeseisuga jääle naasta 2025. aasta lõpus.

Valijeva võitis positiivse proovi andmise ja dopinguskandaali avalikuks tulemise vahepealsel ajal kuldmedali nii Pekingi olümpiamängudel kui ka Tallinnas toimunud EM-il. CAS-il pole õigust venelannalt medaleid ära võtta, seda peavad otsustama rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) ja rahvusvaheline uisuliit (ISU).

Kuigi kumbki lõplikku otsust teinud ei ole, teatas USA iluuisutamise liit teisipäeva varahommikul, et tähistavad 2022. aasta Pekingi võistkonnavõistluse olümpiavõitu.

"CAS-i otsus tähendab, et puhas sport on võitnud. Meie üheksa olümpiamedalisti väärivad tunnustust järjepidevuse ja juhtimisvõime eest, sest nad tõid esile vajaduse luua ausad ja võrdsed võistlustingimused," teatas USA iluuisuliit pressiteates. "Oleme väga uhked 2022. aastal olümpiamängud võitnud võistkonna üle!"

USA koondis koosseisus Evan Bates, Karen Chen, Nathan Chen, Madison Chock, Zachary Donohue, Brandon Frazier, Madison Hubbell, Alexa Knierim ja Vincent Zhou teenisid Pekingis 65 punkti, edestades Jaapanit kahe silmaga.

Mitmed USA iluuisutajad kommenteerisid pika dopingusaaga ajal Valijeva olukorda. Zhou ütles mullu septembris, et venelasi poleks üldse tohtinud olümpiamängudele lubada, kuna nende riiklik dopinguprogramm on kõikidele teada.

"Mina ja mu tiimikaaslased oleme kursis teiste Venemaa uisutajate laiaulatusliku dopingutarvitamisega," teatas Zhou. "Paraku ei tohiks see kedagi üllatada, arvestades et Venemaal hoolitseb spordi puhtuse eest endiselt agentuur, mis ise antidopingu nõuetele ei vasta."

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: