Tartus langes 17 aastat püsinud Eesti 5000 m siserekord

{{1598946240000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Tartus peetud 5000 m jooksu ajavõistlusel püstitas Jekaterina Patjuk ajaga 16.45,10 uue Eesti siserekordi.

37-aastane Patjuk, kes võistles sel distantsil sisehallis esimest korda, parandas esmakordselt Eestis toimuval võistlusel kasutatud elektroonilise tempomeistri abil senist Eesti naiste sisekordit enam kui 25 sekundiga. Varasem rekord 17.11,8 oli joostud Kadri Kelve poolt 2003. aastal Ameerika Ühendriikides Lincolnis.

Tiidrek Nurme läbis 5000 meetri pikkuse distantsi Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis ajaga 14.18,38, suutmata parandada Eesti meeste siserekordit. Eesti kõigi aegade tippmark kuulub jätkuvalt Enn Selliku nimele, kes läbis 1975. aastal tollases Leningradis distantsi ajaga 13.54,2.

 

Enne võistlust:

5000 meetri jooksu ajavõistlus algab Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis 1. septembri õhtul kell 19. Võistlus on mõeldud kõigile staadionijooksuhuvilistele. Toimuvad erinevate tempodega jooksud, kus kindla jooksutempo hoidmiseks kasutatakse Eestis toimuval võistlusel esmakordselt elektroonilist tempomeistrit ehk "valgusjänest".

Eesti Kergejõustikuliidu tehnilise komisjoni esimehe ja staažika kergejõustikukohtuniku Peeter Randaru sõnul on Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu võistlusmääruste 2019. aastal novembris jõustunud redaktsioonis võistlejate lubatud ja keelatud abistamist käsitlevat määrust TR 6 täiendatud punktiga 6.4.8. Kõnealuse täiendusega lubatakse kasutada eesmärgiks seatud jooksuajale vastavat jooksutempot tähistavaid valgusseadmeid. Seega on nüüd legaliseeritud seni keelu all olnud "valgusjänese" kasutamine võistlustel, seda ka rekordiürituste puhul.

Kehtiv meeste 5000 meetri jooksu Eesti siserekord 13.54,2 kuulub juba 45 aastat Enn Selliku nimele, kes jooksis selle 1975. aastal tollases Leningradis.

Eesti hetke parim maratonijooksja Tiidrek Nurme pole varem 5000 meetri distantsil sisetingimustes võistelnud. Välistaadionil on Nurme tippmargiks kümme aastat tagasi Ameerika Ühendriikides Walnutis joostud 13.31,87.

Teisipäevase võistlusega ka Tallinna Maratoni virtuaaljooksu "maratoni kombot" alustav Nurme on rekordi püüdmise suhtes optimistlik: "Minu suvine staadionihooaeg on võtnud huvitavaid pöördeid. Suve lõpuks sain niivõrd heasse vormi, et mõtlesin sellest mingi märgi maha jätta. Nii sai plaani võetud osaleda 5000 m jooksu Eesti siserekordi üritusel. Konkurendiks on Mukunga ning tempotegijaks Kaarel Lilleoja. Lisaks aitab tempot hoida elektrooniline tempomeister, mis on reeglipärane abivahend," kinnitas Eesti hetke parim pikamaajooksja, kes soovib rekordjooksuga panna hea aluse virtuaalselt joostava Tallinna Maratoni "kombo" kiirele ajale, et alistada seal oma pearivaal Roman Fosti.

Naiste 5000 meetri jooksu Eesti rekord on ajaga 17.11,8 Kadri Kelve nimel ja on püstitatud Ameerika Ühendriikides Lincolnis 2003. aastal. Rekordipretendent Jekaterina Patjuk pole sisehallis sellel distantsil varem võistelnud. Välitingimustes on tema isiklik rekord kuus aastat tagasi Tallinnas joostud 15.54,94.

Eesti parim naispikamaajooksja kinnitas, et võtab rekordiüritust tõsiselt: "Kiire tempoga 5000 meetri jooks käesoleval perioodil on väga sobilikuks pingutuseks valmistumisel Eesti kümne kilomeetri maanteejooksu meistrivõistlusteks ja oktoobris toimuvateks poolmaratoni maailmameistrivõistlusteks. Lisaks meeldib mulle väga treenida ja võistelda ülikooli kergejõustikuhallis," sõnas Jekaterina Patjuk.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: