Grit Šadeiko teeb tööd ideaalse võistluse nimel

Foto: Reuters/Scanpix

Mitmevõistleja Grit Šadeiko tänavuse hooaja algus tähendab suurt võistluskoormust. Sisuliselt läbib ta poolteise kuu jooksul kolm seitsmevõistlust.

Hooaja esimene etteaste Götzises jäi jalavigastuse tõttu pooleli viimasel alal ehk 800 meetri jooksus. Eelmisel nädalavahetusel oli Šadeiko uuesti stardis ja kogus Talence'is seitsmendat kohta saavutades 6162 punkti.

Juba 6. ja 7. juulil esindab ta Eesti koondist Ukrainas toimuvatel Euroopa võistkondlikel meistrivõistlustel mitmevõistluses.

Kõrget taset märkiva punktisumma kogumine on Šadeiko jaoks tuleva nädala lõpus oluline, sest Talence'i resultaadi ehk 6162 punktiga Doha maailmameistrivõistluste pääset loota ei saa.

MM-i norm on 6300 punkti. Dohasse jõudmiseks tõenäoliselt nii palju koguma ei pea, kuid just 6200 punkti on tase, milleks võimelised väga paljud naised. Šadeiko on jooksvas maailma edetabelis 20., aga üheksandast kohast lahutab teda vaid 135 punkti.

"Götzise ja Talence'i vahele jäi naiste seitsmevõistlust arvestades üsna mõistlik vahe. Kuu aega. Väike vigastus, mis Götzises oli - sellest saime kahe nädalaga enam-vähem jagu," lausus Šadeiko Vikerraadiole.

"Jooksuasju ta enam väga palju ei seganud. Odavisketrenne ei saanud ma enne Talence'i hoo pealt teha. Õnneks seal kõik õnnestus, aga Superliigaks jääb ainult kaks nädalat. Siin enam midagi treenida ei ole. Tuleb nüansse jälgida ja rohkem puhata."

Šadeiko sõnul on varu rohkem tehnilise poole peal. "Ma ei usugi, et kunagi midagi võimete taha on jäänud, aga pigem ei ole mul võimed ja tehniline pool nii hästi kokku läinud. Ikka tahad suure hurraaga minna ja teha ja kõvasti panna, aga tehnika hakkab kannatama ja ei tule see, mida ootad."

Kui tulla hiljutise Talence'i võistluse juurde, siis olid Šadeiko esitused aladel üpris stabiilsed. 100 meetri tõkkejooksus sündis isiklik rekord 13,25. Viimastel aastatel palju pettumust põhjustanud kaugushüppes läks tulemus kirja kõigil kolmel katsel.

Altminek oli kõrgushüpe, kus tulemuseks jäi 1.69. Võimetekohast resultaati pole Šadeiko sel alal kätte saanud paaril viimasel võistlusel.

"Ta ei ole murekoht - trennis on olnud okei. Muutsime hoojooksu lühemaks, aga ilmselt peame ikkagi minema tagasi vana peale, millest kogu aeg 78 või 75+ hüppasin. Ei ole lihtsalt võistlustel õige klapp hoojooksuga tulnud."

"Tore, et sain alustada tõkkejooksus isikliku rekordiga. Lootsin seda võib-olla mõnel alal veel, aga see oli esimene lõpetatud mitmevõistlus, mille kokku panin. See andis enesekindlust, et järgmisele võistlusele veel julgemalt minna."

29-aastase Šadeiko isiklike rekordite summa on seitsmevõistluses üle 6500 punkti. Paraku pole karjääri jooksul õnnestunud kokku panna veel sellist võistlust, kus ta oleks oma potentsiaali maksimaalsele kasutamisele väga lähedal olnud. Eesti rekordi 6280 punkti kogus Šadeiko 2017. aasta kevadel.

Üksikaladel võib mõne isikliku rekordi pakkuda praktiliselt iga mitmevõistlus, aga täieliku õnnestumise võtmeks on Anne ja Taivo Mägi õpilase hinnangul ilmselt vaimne pool.

"Pigem on see vaimuteema. Lähed suurte lootustega, mis ei lase kergust välja tuua. Endal on suured ootused, mis pärsivad tulemusi. Kui hästi kerge meelestatuse või fun'i tundega minna võistlema, siis ma arvan, et see on kõige lihtsam."

"Ilmselt ikkagi tiivustab see, et tunnen, et ei ole endast kätte saanud seda, mis minus sees on," jätkas Šadeiko. "Ikkagi on olemas selline võistlus, kus mitmevõistleja suudab panna kokku ideaalse võistluse. Kus tal on neli-viis isiklikku rekordit või on kõik tulemused isiklike rekordite lähedale."

"Olen oma silmaga näinud, kuidas sellised asjad on juhtunud. Kas või Londoni MM-il Janek Õiglane, kes tõestas, et selline asi on võimalik. Selle võistluse nimel ma tööd teen."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: