Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ITF esitas Šarapova süüdistustele vastulause

Maria Šarapova
Maria Šarapova Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Endine naiste tennise maailma esireket Maria Šarapova, kellele määrati keelatud ainete nimekirja kuuluva meldooniumi tarvitamise eest võistluskeeld, on enda sõnavõttudes peamiselt süüdistanud Rahvusvahelist Tenniseliitu. ITF otsustas nüüd esitada omapoolsed seisukohad.

Meldoonium lisati keelatud ainete nimekirja tänavu 1. jaanuarist, Šarapova aga andis positiivse dopinguproovi jaanuari lõpus Austraalia lahtistel ja ka veebruari alguses võistlusvälises kontrollis Moskvas. Mõlemal puhul leiti meldooniumi tarvitamise jälgi. Märtsi alguses peetud pressikonverentsil tunnistas Šarapova, et on kümme aastat tarvitanud perearsti poolt välja kirjutatud südameravimit Mildronate, mis on teise nimega meldoonium.

ITF-i tribunal otsustas juunis määrata Šarapovale kaheaastase võistluskeelu, kuid Šarapova polnud sellega rahul ja pöördus Rahvusvahelisse Spordiarbitraaži (CAS) ning sel nädalal teatas CAS, et otsustas keeldu lühendada 15 kuule.

Pärast CAS-i otsuse avalikustamist on Šarapova andnud mitmeid intervjuusid, kus süüdistas ITF-i, et teda ei teavitatud meldooniumi keelatud ainete nimekirja lisamisest, samuti et ITF-i tribunal polnud objektiivne ja tema arvates karistati teda nii karmilt teistele hoiatuse saatmiseks. "See oli näidispoomine," ütles Šarapova intervjuus Charlie Rose’ile. Lisaks teatas Šarapova, et ITF soovis teda algselt üldse nelja-aastase võistluskeeluga karistada.

"ITF ei tahtnud Šarapovale nelja-aastast keeldu määrata. ITF ütles selgelt, et õiglase karistuse määramine on ITF-i tribunali – ja CAS-i – otsustada. WADA reeglite kohaselt on dopinguga vahele jäämise korral üldiselt karistuseks nelja-aastane võistluskeeld," seisis ITF-i pressiteates. "CAS kinnitas, et Šarapova rikkus tennise antidopingu reegleid, määrates talle 15-kuulise keelu."

Pressiteates selgitati, et ITF pakub sportlastele võimalust ennast kaitsta sõltumatu tribunali ees. Šarapova puhul kuulusid tribunali advokaat, kes oli tribunali esimees, ning kaks eksperti meditsiini ja teaduse valdkonnast. "Šarapova on öelnud, et meie sõltumatu tribunal polnud neutraalne. Šarapova advokaatidele anti võimalus tribunali liikmete osas sõna sekka öelda, aga nad teatasid kirjalikult, et neil pole ühegi liikme vastu midagi," kirjutas ITF.

"Lisaks on öeldud, et ITF oleks pidanud Ida-Euroopa sportlasi eraldi teavitama sellest, et meldoonium lisati keelatud ainete nimekirja, kuna see oli nende seas laialt levinud aine ja ITF teadis seda. See pole tõsi," seisis pressiteates. "Šarapova nentis CAS-i istungil, et ITF ei teadnud enne 2016. aastat, kui paljud sportlased ükskõik millisest regioonist meldooniumit tarvitavad ega ka seda, et Šarapova tarvitas meldooniumit."

"ITF-i hinnangul kasutati sobivaid meetmeid, et teavitada sportlasi muudatustest seoses keelatud ainete nimekirjaga," jätkus pressiteade. "Sellest hoolimata oleme läbi vaadanud selle süsteemi, kuidas me mängijatele keelatud ainete nimekirja muudatusi edastame ja jätkame selles osas tööd, eesmärgiga tagada, et ükski mängija ei saaks hiljem öelda, et neid ei teavitatud muudatustest."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: