Šveitsi leht: Tammjärve, Veerpalu ja Poltoraninit seob Alaver

{{1551356760000 | amCalendar}}
Mati Alaver
Mati Alaver Autor/allikas: Karli Saul/Scanpix

Šveitsi mõjukas ajaleht Neue Zürcher Zeitung kirjutas neljapäeval, et kolme vahistatud suusatajat ehk Karel Tammjärve, Andreas Veerpalu ja Aleksei Poltoraninit ühendab see, et nad on kõik treeninud Mati Alaveri käe all eratiimis. Samuti oli Alaver omal ajal Andrus Veerpalu treener, kes nüüd nõustab omakorda Poltoraninit, märkis väljaanne.

Leht peab silmas ilmselt Team Haanjat ja Pro Ski Team Altaid. Karel Tammjärv on Team Haanja juhatuse liige. Lisaks talle kuulub sinna ka Andreas Veerpalu ja veel seitse sportlast. Taustajõududesse kuuluvad viis meest, sh treenerid Anti Saarepuu ja Andrus Veerpalu.

Poltoranin ei ole Team Haanja liige. Poltoranin on Pro Ski Team Altai liige, mis on aga Team Haanjaga väga tihedalt seotud läbi Andrus Veerpalu ja Mati Alaveri.

Mullu 30. novembril andis Mati Alaver Postimehele intervjuu, kus tunnistas, et Kasahstani Eesti trio – ehk tema, Andrus Veerpalu ja Jaan Alvela – püüab jätkuvalt Team Haanjaga koostööd teha. "Usun, et Pro Ski Team Altai tekkimine loob selleks koostööks senisest isegi parema ja tihedama vormi. Eelkõige hooldemeeskondade vahel."

Reaalset koostööd on tunnistanud ka Team Haanja. Näiteks eelmise aasta 12. detsembril teatas Team Haanja oma blogis: "Livigno keskmäestikulaager hakkab läbi saama. Suurem osa tiimist jõudis siia 3. detsembril, mõned aga juba varem, novembri lõpus. Muuhulgas elab ja treenib meiega Aleksei Poltoranin koos Andrus Veerpaluga." Ka suviti elab ja treenib Poltoranin peamiselt Otepääl ning seda Alaveri ja Veerpalu näpunäidete järgi.

Team Haanja asutati 2015. aastal eesmärgiga muuta Eesti murdmaasuusatamine taas rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks. Mati Alaver ei ole küll ametlikult selle juht olnud, küll aga on teda nimetatud selle loojaks ja vaimseks juhiks. Ka nime mõtles välja Alaver, on tunnistanud Team Haanja treener Anti Saarepuu.

"Oleme võtnud eeskuju sarnasel kontseptsioonil töötavatest eratiimidest Soomes, Rootsis ja Norras, mis toimivad ühise suurema eesmärgi nimel, omades seejuures iseseisvat sponsorstruktuuri. Küll ühel päeval tulevad ka uued Andrused ja Jaagud," lubas Karel Tammjärv, kui Team Haanja sõlmis 2015. aasta sügisel oma esimese sponsorlepingu Merkoga.

Just see ehitusfirma ja selle juht Toomas Annus on siiani Team Haanja suurimaid toetajaid. Eelmise aasta 29. oktoobril esitatud Team Haanja majandusaasta aruandes (esitaja Karel Tammjärv) on kirjas, et selle tulud vahemikus 1. mai 2017 kuni 30. aprill 2018 olid 224 768 eurot ja kulud 232 861 ehk aruandeaasta lõpetati 8093 euro suuruse miinusega.

Team Haanja kodulehel oleva info järgi on võistkonna tulud käimasoleval (2018-2019) hooajal 397 800 eurot, millest 150 000 on tulnud Merkolt või selle aktsionäridelt. 88 000 eurot tuleb sportlaste isiklikelt sponsoritelt ning 50 000 eurot Kapitelilt (Nordic Hotel Forum). Riigipoolne toetus läbi EOK oli vaid 28 800 eurot.

Sportlike tulemuste langedes ja paleepöörde järel suusaliidu juhatuses läksid Team Haanja suusad alaliiduga risti. Vaieldi avalikkuses ja palgati kalleid advokaate. Kuluaarides sosistati, et tegelik Team Haanja taga seisja neis vaidlustes on Mati Alaver.

Üks kõnekas lugu juhtus mullu suvel, kui Team Haanja juhatuse liige Karel Tammjärv saatis kultuuriminister Indrek Saarele kirja, kus kurtis selle üle, et riigipoolse toetuse jõudmine suusatajateni läbi EOK ja Eesti Suusaliidu (ESL) on väga vaevaline ja aeganõudev. Mis oli aga kirja juures huvitav? Kirja faili metainfost võis lihtsa vaevaga leida, et selle dokumendi lõi 22. juunil hoopis Mati Alaver. Kirjale allakirjutanud Karel Tammjärv oli seda neli päeva hiljem muutnud, kuid kulutanud sellele vaid 46 sekundit.

Neue Zürcher Zeitungi osundus Alaverile kui Karel Tammjärve, Andreas Veerpalu, Aleksei Poltoraninit ja ka Andrus Veerpalu siduvale lülile on kindlasti õige. Kuid see ei tähenda, et Alaveril peaks olema praeguse juhtumiga otsene seos. Mati Alaverilt endalt ei ole ERR-il ega ka teistel meediaväljaannetel õnnestunud praegusele skandaalile kommentaari saada. Erinevalt Veerpalust Alaver Seefeldis Poltoraniniga kaasas polnud ning peaks olema Tartus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: