Norra suusahüppekoondise treener ja rätsep kõrvaldati ajutiselt ametist
Norra suusaliit teatas esmaspäeval, et riigi suusahüppekoondise treener Magnus Brevig ja rätsep Adrian Livelten kõrvaldati ajutiselt ametist.
Suusaalade maailmameistrivõistlustel Trondheimis diskvalifitseeriti suusahüpete suure mäe lõppvõistlusel teise koha saanud Marius Lindvik ning viiendana lõpetanud Johann Andre Forfang võistluskombinesooniga manipuleerimise ehk algselt võistluskõlblikuks tunnistatud kombinesooni modifitseerimise tõttu.
Kuigi Norra suusakoondise spordidirektor Jan-Erik Aalbu pidas esialgu konkurentide süüdistusi alusetuks, siis laupäeval hakkas sotsiaalmeedias levima video, mis näitas Norra sportlaste kombinesoonidega manipuleerimist. Pühapäeval ütles Aalbu otse välja, et Norra koondis pettis tahtlikult.
Pühapäeva õhtul kogunenud Norra suusaliidu suusahüppekomitee otsustas seepeale ajutiselt ametist kõrvaldada Brevigi ja Livelteni.
"Võtame olukorda väga tõsiselt. Varustusega manipuleeriti ja sellise käitumisega mindi vastuollu FIS-i (Rahvusvaheline suusaliit - ERR) reeglitega. Seetõttu tervitame ka FIS-i uurimist," ütles suusahüppekomitee juht Stine Korsen Norra rahvusringhäälingule (NRK).
"Toetan täielikult suusahüppekomitee otsust," lisas Norra suusaliidu peasekretäri kohusetäitja Ola Keul. "Eile ütlesime, et sellisel juhtumil on tagajärjed, mida nüüd ka näete. Samal ajal peame hoolitsema oma töötajate eest, kes on skandaali keskmes. Palume kõigilt mõistvat ja inimlikku suhtumist."
"Nõustun suusahüppekomitee otsusega," ütles Brevig esmaspäevasel pressikonverentsil Norra meediale. "Me manipuleerisime hüppekombinesoone viisil, mis rikub reegleid. See oli teadlik valik ja see oli petmine."
"Põhjus oli selles, et suurvõistlustel läheb võimalike favoriitide ring suurel mäel alati kitsamaks. Meil oli kaks kandidaati medalitele ja me tahtsime, et nad oleks tipus. Proovisime lõigata oma pettusest tulu," lisas Brevig.
Brevigi sõnul langetasid otsuse kombinesoone modifitseerida tema, Livelten ja koondise abitreener Thomas Lobben. "Langetasime otsuse üheskoos, aga mina peatreenerina oleksin pidanud sekkuma ja sellele lõpu tegema. Võin kinnitada, et MM oli ainus võistlus, kus seda tegime. Sportlased ei teadnud sellest midagi."
Rahvusvaheline suusaliit ehk FIS algatas esmaspäeval ametliku uurimise. Üle vaadatakse ka normaalmäe võistlusel kasutatud kombinesoonid, millega Marius Lindvik võitis kuldmedali.
"Pärast uurimist võivad kindlasti tulla uued sanktsioonid ja diskvalifitseerimised. Seda näitab aeg. Praegu on käsil alles kogu protsessi esimesed sammud," ütles FIS-i peasekretär Michel Vion.
Toimetaja: Henrik Laever