Süüdistus: Venemaa dopingukütid teavitavad sportlasi ette ja nõuavad neilt raha

Dopinguproovi tarvikud
Dopinguproovi tarvikud Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaaga seotud dopinguskandaalid ei vaibu. Sealse antidopingu agentuuri asejuhi Margarita Pahnotskaja sõnul on teada kümneid juhtumeid tõstmises, kus dopingukütid on sportlasi eesootavast visiidist teavitanud.

Pahnotskaja sõnul on sportlased näidanud talle tõendeid, kuidas erafirma dopingukütid teatavad oma tulekust atte ja nõuavad raha. Tegemist on arvatavasti inimestega, kes varem töötasid Venemaa antidopingus (RUSADA), aga on nüüd tõsteliidu palgatud erafirma palgal.

Hetkel on RUSADA asunud uurima, kas Venemaa tõsteliit on ise tellinud mitteametlikke võistluseelseid dopinguteste, mis läheb reeglitega vastuollu. Pahnotskaja sõnul tõendab reeglitevastaseid protseduure ka asjaolu, et mingitel hetkedel on naissoost sportlaste uriiniproovide andmise juures viibinud meessoost inspektorid.

Sportlaste eelnevalt teatamine aitab neid õigeks hetkeks dopingunähtudest vabaneda. Mitteametlikud testid aga kogu protsessi paremini planeerida.

Maailma antidopingu agentuuri WADA uurimiste järgi kasutati selliseid skeeme juba enne 2015. aastat, kui RUSADA liikmelisus otsustati peatada. Pärast seda on Venemaa antidopingu juhtkond vahetunud ja eelmisel aastal RUSADA liikmelisus tingimisi taastati.

Pahnotskaja sõnul on erafirmade kasutamine dopingutestide tegemisel aga hall ala ning RUSADA sooviks seda valdkonda ise reguleerida. Kõrge dopinguametniku sõnul mõtlevad inimesed vastasel juhul, et midagi pole muutunud.

Venemaa tõsteliit ega dopinguproove läbi viinud erafirma pole teemat uudisteagentuurile AP kommenteerinud.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: