WADA asepresident: minu järele luurasid Venemaa huve kaitsnud ettevõtted ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Linda Helleland
Linda Helleland Autor/allikas: EPA/Scanpix

Aasta lõpus ametist lahkuva Rahvusvahelise Antidopingu WADA asepresidendi Linda Hellelandi sõnul sattus ta Venemaa dopinguskandaali järel suurriigi käepikenduseks olnud Norra ettevõtete huviorbiiti.

42-aastane Helleland kuulub Norra Konservatiivsesse Parteisse ja oli aastatel 2015-18 riigi kultuuriministriks, Venemaa dopinguskandaali järel on ta WADA-t kritiseerinud jõuetuses ja liiga pehmete meetmete kasutamises.

Oma äsja ilmunud raamatus "Ren idrett, skittent spill" (Puhas sport, räpased mängud) kirjutab Helleland, et dopinguskandaali järel sattus ta Venemaa huvisid kaitsvate Norra ettevõtete huviorbiiti. "Minuga tulid rääkima kaks inimest PST-st (Norra julgeolekuteenistusest). Nad ütlesid mulle, et mind jälgisid mitu Norra firmat, kes tegutsevad Vene huvides. Teadsin, et WADA asepresidendina olen eriti haavatav, kuid et sellises spionaažis on osalised ka Norra ettevõtted, oli üsna hirmutav," tõdes Helleland raamatus.

"Hakkasin mõtlema, kes võib selle taga olla ja kellega olen hiljuti rääkinud. Minu peast käisid läbi kohtumised, e-kirjad ja sõnumid. Teadsin mitmeid firmasid, kes tegid tihedat koostööd poliitikutega. Mõtlesin sellele, mida olin kellelegi öelnud ja mida võisid venelased teada tahta."

Helleland oli üks kahest WADA liikmest, kes hääletas eelmise aasta septembris toimunud täitevkomitee kohtumisel Venemaa Antidopingu RUSADA liikmesuse taastamise vastu. Oma raamatus kritiseerib norralanna teravalt ka Rahvusvahelist Olümpiakomiteed ROK-i, nimetades seda "vanameestest koosnevaks organisatsiooniks, mis valib oma liikmed alaliitudest sõltumatult" ja Agenda 2020, ROK-i tulevikunägemust, mis ei ole Hellelandi arvates enamat "toredast PowerPointi esitlusest".

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: