Jaak-Heinrich Jagor pääseb esmakordselt Teemantliiga etapile

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jaak-Heinrich Jagor Autor/allikas: Liis Treimann/Scanpix

Neljapäeval Stockholmis peetaval kergejõustiku Teemantliiga etapil teeb lisaks Rasmus Mägile kaasa ka teine Eesti 400 meetri tõkkejooksja Jaak-Heinrich Jagor.

B-jooksus võistleva Jagori jaoks on tegemist hooaja avastardiga. Tänavune MM-norm 49,30 on sportlase isiklikust rekordist seitse sajandikku parem. Kui Rootsis nii head aega veel loota pole, siis tänavusel suvel küll.

Hooajaks ettevalmistumisel kasutasid Jagor ja tema kaaslased väga huvitavaid laagripaiku. Kaks esimest ettevalmistavat laagrit toimusid Egiptuses Sharm El Sheikis ja Türgis Kemeris. Need asukohad on tuntud eelkõige turismimekadena.

"Ebatraditsioonilised valikud tulidki eelkõige sellest, et punkt üks: käia vaimuvärskuse mõttes ka mujal kui traditsioonilistes kohtades ja punkt kaks: ilm. Kui see on ka sobiv, siis punkt kolm: hind," selgitas Jagor Vikerraadiole.

"Nende kolme põhjal tekibki sümbioos. Kolmest laagrist kaks esimest olidki ebatavalised, kus staadioni olemasolu ei olnudki kõige tähtsam. Saigi valitud turistidele hooajavälised kohad ja kus ilm lubab heal päeval 20 kraadi. Seal annab teha küll, kui ise leidlik olla."

Kolmas laager oli juba traditsioonilisem. "On selline tava välja kujunenud. Eks seal mängib rolli ka hinna ja kvaliteedi suhe. On tavaliselt aprilli keskel mindud ja mai alguses tagasi tuldud. Portugalis Monte Gordos on selline olümpia treeningkeskus, kus on kõik vajalik olemas ja seal on ka üldjuhul hea ilm."

Viimastel hooaegadel on Jagoril tulnud oma treeningutel pidevalt piiri peal kõndida. Muret teeb Achilleuse kõõlus, mida sportlane ise nimetab humoorikalt oma "hingeliseks sõbraks". Riskid jäävad, aga nende vähendamiseks välditakse trennis naelikutega jooksmist.

Positiivne on see, et ettevalmistusperioodil õnnestus mitmetel kontrolltreeningutel näidata senise elu parimaid tulemusi. Loodetavasti õnnestub kõik ka põhidistantsil.

Teemantliiga etapil osaleb 29-aastane Jagor esimest korda. B-jooksus pistab ta rinda nelja rootslasega, kuid kõrgemat taset peaksid pakkuma teised välismaalased.

"Tõenäoliselt on hooaja esimesed jooksud on enamasti sellised, kus isiklikke rekordeid ei joosta - kaasa arvatud mina. Arvatavasti välismaalaste resultaadid on seal 50,00 ümber," jätkas Jagor.

"Ka üllatav, et üldse B-jooksu peale lasti. Teemantliigas on kombeks, et kui sul väga head mänedžeri pole, siis sinna peale ei saa. Piisas ka tavalisest enda poolt saadetud e-mail'ist ja see oli korraldajatele piisav. Tore värk! Teemantliiga on absoluutselt kõige kõrgem tase, mida kommertslikult maa peal pakutakse. Tennises on grand slam samasuguse tõsisusega."

Kui tasuv on see majanduslikult? "Majanduslikult pluss kindlasti ei jää. Ega raha ja auhinnafondi jagavad A-jooksu jooksjad, kes üldjuhul on vähemalt sekund kiiremad. Ega pankamurdev ettevõtmine ta ka ei ole. Kui Stockholmi jõuad, siis tullakse lennujaama vastu ja majutus on korraldajate poolt. On vaja lihtsalt enda transpordikulud katta ja need pole üldse kolossaalsed summad."

Mitme tiitlivõistluse karastusega Jagor usub, et kui tervis vastu peab, on Doha MM-norm tema jaoks jõukohane ülesanne. Selleks tuleb parandada 2015. aastast püsivat isiklikku rekordit. MM-normi saab täita kuni 6. septembrini.

"Ainuke asi, mis motiveerib, ongi Doha MM. Üle-eelmisel aastal sai enda isiklikust joostud sajandiku kaugusele ja Londoni MM-il pidanuks napilt alla 49 sekundi tulema, aga kahjuks seal hotelli kõhuviiruse asjad tahtsid natuke teistsuguseid plaane. Mul on üldjuhul nii, et kui olen MM-ile või olümpiale viimaste otsas kvalifitseerunud, siis üldjuhul olen ikka keskmike hulgas. Üle 30-ndat lõpukohta ei tohiks naljalt tulla, kui tervis vastu peab."

Eestis näeb Jaak-Heinrich Jagorit kindlasti jooksmas augustikuistel riigi meistrivõistlustel. Juba juunis osaleb ta Euroopa mängudel, seal aitab aga sileda 400 meetri Eesti teatenelikut.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: