Janek Õiglane: peale vaheaastat on hammas rohkem verele läinud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Marko Mumm/EKJL

2017. aastal maailmameistrivõistlustel neljanda koha saanud, kuid eelmise hooaja vigastuse tõttu vahele jätnud mitmevõistleja Janek Õiglane püstitas nädalavahetusel Eesti klubide karikavõistlustel kaks isiklikku rekordit, kui jooksis 60 m tõkkeid ajaga 8,15 ja ületas teivashüppes kõrguse 5.15. Lisaks on ta tänavu tõuganud kuuli 14.90 meetrit. Järgmisel nädalal võistleb Õiglane Tallinnas rahvusvahelisel mitmevõistlusel eesmärgiga tagada koht märtsi alguses Glasgows toimuvatele Euroopa sisemeistrivõistlustele.

"Ma olen kindlasti rohkemaks suuteline. Ma arvan, et kui mitmevõistluses hakata neid alasid tegema, siis tulemused lähevad paremaks. Eriti kuulitõukes," ütles Õiglane intervjuus Vikerraadiole. "Teivashüppes ja tõkkejooksus oli näha, et esimese võistluse rabe oli sees ja ei olnud sellist kindlust. Kõik oli konarlik. Klubide karikal tegi tõkkejooksus keegi vale lähte ja siis tuli endal kerge värin sisse ja jäin stardis magama. Peale seda hakkasin teistele järgi pressima ja kogu jooks lagunes ära. Sellegi poolest kehva jooksu peale üsna kiire aeg. Teivashüppes, nagu tulemustest näha, ületasin kõik katsed kolmandatel kordadel, mis on halb, aga samas ka hea, sest suutsin end kokku võtta. Tulemus oli super, aga natuke rabistasin mõnedes elementides."

Õiglane lisas, et vorm on üllatavalt hea ja läheb kindlasti kahe nädalaga veel paremaks. "Praegu olen trennirežiimi pealt tulnud võistlusele," jätkas Õiglane. "Eesmärk on mitmevõistluses heas vormis olla. Üsna tõsine eesmärk on ka sisehooaeg korralikult teha ja hea tulemus kirja saada. Treeneriga on selline plaan pandud ja loodetavasti see kajastub ka tulmustes."

Tekkinud vigastuste tõttu vaheaasta õpetas Õiglasele, et tuleb kannatlikum olla, ei ole mõtet rabistama hakata, vaid ennast esmalt terveks ravida ja siis uuesti võistlema hakata. "Vaheaasta puhul on mul hammas läinud rohkem verele võistlemise puhul. Närv, mis juba nüüd tekkis, on üsnagi suur ja see iha teha hea tulemus ning näidata teistele ja endale, milleks sa suuteline oled, see on üks äge asi selle vaheaasta puhul," rääkis Õiglane. "Kaks-kolm aastat tagasi arvasin, et jäängi aeglaseks ja paksuks poisiks mitmevõisltuses, aga sellel aastal olen tundnud, et õige treeninguga saab kiirust arendada ning tahan endale ja teistele näidata, et saab ka kiire olla. Suvel andis tõuget ka Kevin Mayeri maailmarekord, mis andis enesekindlust juurde, et kui õigesti treenida ja läheneda, siis saab kiiremaks igasugune mees."

Talvel neli nädalat Lõuna-Aafrika Vabariigis treeninud Õiglase jaoks on ettevalmistusperioodil olnud palju uut. Sven Andresoo asemel juhendab teda nüüd täiskohaga Andrei Nazarov, kuid nõu ja jõuga on jätkuvalt abiks ka Andresoo. Teivashüppeid jagab kasulikke nõuandeid Rein Sokk.

"Ettevalmistus on võrreldes eelmiste aastatega erinev, kuna treener vahetus. Treeningplaanid on muutunud palju. Rõhku on pandud palju sprindile ja jõule ning selle kombineerimisele ja tänu sellele olen paljudes asjades edasi läinud," rääkis Õiglane. 

Kõige olulisemal kohal on sel aastal mõistagi oktoobris Dohas toimuvad maailmameistrivõistlused, kuhu pääsemiseks tuleb kümnevõistluses koguda 8200 punkti. Õiglase isiklik rekord on 2017. aasta MM-il kogutud 8371 punkti, kuid see pole kindlasti tema võimete lagi. Maailmameistrivõistluste juures on sel aastal aga palju harjumatut. Võistlus toimub oktoobris ehk kaks kuud hiljem kui tavaliselt ja ka siis kimbutab sportlasi Katari põrgukuumus, mistõttu võistluspäevad algavad hiljem ja kestavad hiliste öötundideni. Õiglase sõnul tuleb MM-i silmas pidades kogu võistlushooaja jooksul teha tarku valikuid.

"Välihooaeg on igate moodi tähtsam kui sisehooaeg," tunnistas Õiglane. "Kõige keerulisem on see, kuidas võistelda ja millal võistelda. Kui võrrelda Londoni MM-iga, siis publik ei ole nii terav pliiats kui Londonis, aga sellegi poolest lähen mina sportlikke mõtetega sinna ja tahan korralikult võistelda. Esiteks tahan peale saada ja siis kõrgete kohtade eest võidelda."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: