Käsipalliliit: HC Tallinn käitub spordiavalikkust eksitavalt
Eesti käsipalliliidu juhatus kirjutab lisakommentaaris vahekohtu otsusele HC Tallinna võistluskeeldu vähendada, et klubi ei tohiks otsust esitleda eduna, sest jäi siiski süüdi käsipalli mainet kahjustavates rikkumistes.
Esmaspäeval selgus, et Eesti käsipalliliidu vahekohus lühendab HC Tallinna meeste meistri- ja esiliiga võistkondadele määratud kahe-aastase võistluskeelu ühele aastale, mille järel saatis klubi avalikkusele pressiteate pealkirjaga "HC Tallinn saavutas vahekohtus edu, võistluskeeldu vähendati poole võrra".
"Esitleda võistluskeelu vähendamist "eduna vahekohtus" on spordiavalikkuse eksitamine olukorras, kus klubi jäi süüdi korduvates ja pidevates käsipalli mainet kahjustavates rikkumistes," rõhutas Eesti Käsipalliliidu juhatuse liige Sven Karuse. "Ent kui mõlemad osapooled on otsusega rahul ja käsitlevad seda võiduna, kinnitab see käsipalliliidule vaid meie vahekohtu erapooletust ja seda, et otsus oli kokkuvõttes õiglane."
Eesti Käsipalliliitu vahekohtus esindanud advokaadibüroo Sorainen advokaadid Carri Ginter ja Polina Tšernjak tõstsid esile vahekohtu otsusest saadud kinnitust, et vajadusel - eeskätt korduvate raskete rikkumiste lõpetamiseks - on ka tõsisemate distsiplinaarkaristuste määramine õigustatud.
Vahekohtu otsus näitab Karuse sõnul, et Eesti käsipallis kehtivad kokkulepitud reeglid kõigile võrdselt. "Käsipalliklubi HC Tallinn on korduvalt jätnud mänge korraldamata, mängudele ilmumata ning kahjustanud käsipalli mainet avalikkuse, partnerite, sponsorite ja sportlaste ees," rõhutas Karuse. "Otsused kinnitavad, et lõputult ei saa ühiselt kokkulepitud reegleid rikkuda ja käsipalli kogukonna kahjustamisel on tagajärg."
Karuse kinnitusel ei ole Eesti Käsipalliliidu eesmärk olnud distsiplinaarmenetluste ja karistustega kellegi elu kibedaks teha, vaid lõpetada rikkumised.
"Kui toimunud menetlused ja karistused peaks tõesti viima tulemuseni, mida HC Tallinna esindaja lubas - tulla käsipallikogukonda tagasi tugeva ja professionaalsena - kinnitab see käsipalliliidu süsteemide toimimist," tõdes Karuse. "Kindlasti soovime HC Tallinnale ja tema juhile sel pikal teel edu."
Eesti Käsipalliliidu vahekohtu menetluses oli kaks vaidlust:
- HC Tallinn esitas kaebuse Eesti Käsipalliliidu (EKL) distsiplinaarkomisjoni 22.04.2024 otsusele, millega pöörati täitmisele varasem (23.02.2024) HC Tallinna korduvate rikkumiste tõttu tehtud distsiplinaarotsus (nö tingimisi karistus) ning eemaldati kõik EKL-i võistlustel osalevad HC Tallinna võistkonnad kõigilt liidu võistlustelt 2023-2024 hooaja lõpuni ning määrati rahatrahvi summas 200 eurot. Vahekohus jättis HC Tallinna kaebuse 17.06.2024 otsusega täielikult rahuldamata ning jättis jõusse 22.04.2024 distsiplinaarkomisjoni otsuse.
- HC Tallinn esitas kaebuse Eesti Käsipalliliidu distsiplinaarkomisjoni 02.04.2024 otsusele, millega määrati HC Tallinna EKL-i võistlustel osalenud klubi võistkondadele automaatsed kaotused, määrati klubile rahatrahv ning eemaldati kõik HC Tallinna võistkonnad Eesti meeste karika- ja meistrivõistlustelt hooaegadel 2024-2025 ja 2025-2026. HC Tallinn vaidlustas seejuures ainult ühte määratud sanktsiooni ehk kahe-aastast võistluskeeldu. Vahekohus vähendas HC Tallinnale määratud võitluskeeldu ühe aasta võrra, kuid ülejäänud otsus jäi kehtima, kuivõrd puudus vaidlus HC Tallinna korduvate ja pidevate reeglite rikkumiste osas. St, et varasem otsus jäi suuremas osas kehtima ja kaebus rahuldati vaid osaliselt.
Toimetaja: Anders Nõmm