Margus Kiiver: punktikatse eraldas terad sõkaldest

Autospordiajakirjanik Margus Kiiveri sõnul saavad autoralli MM-sarja tipus määravaks väga mitmed ja imepisikesed asjad.

Asi on nii pidulik, et ei oskagi enam eluga edasi minna. Ootasime. Nüüd tuli lõpuks ära! Aga miks on Ott Tänak maailma kõige kiirem rallisõitja?

See on ilmselt väga mitmes detailis kinni. Kui vaatame täna katseaegu, siis tegelikult ka pikematel katsetel suudavad top kuus sõitjad sõita väga väikeste vahedega. Mis tähendab, et aega saab paremaks saada erinevate asjade tõttu. Kas näiteks auto seadistamine, mis lubab hiljem kurvi pidurdada ja sealt varem väljuda. Need kõik on nii imepisikesed asjad, aga need tulevad suure tööga.

Aga mees on ju taga.

Lõpuks on taga mees, kel on meeletult hea tunnetus, arusaam, mida tehnika teeb, kuidas seda tööle panna. Loomulikult ka oma oskus autot õigesti ja hästi juhtida.

Kas me punktikatsel nägime seda Otti, kes on maailmameister? Et oli vaja teha, ta tegi ja muljetavaldavalt.

Ma olen nõus. See eraldas terad sõkaldest. Kui lähed punktikatsele olukorras, kus sa tead, et sul on võimalus võita maailmameistritiitel ja sa sõidad, ma usun, üsna piiri peal. Kui vahe teise kohaga oli pea neli sekundit, siis selge on see, et Ott Tänaku piir on ühe koha peal ja sealt tuleb natuke maad tagasi tulla ja sealt tuleb teiste meeste piir.

Üheksa aastat võitis Sebastien Loeb, siis kuus aastat Sebastien Ogier. Nüüd on Tänaku aasta. On ta nendega mingites aspektides võrreldav?

Ma usun, et on. Kõik see väga sihikindel töö. Ott ja Martin on teada-tuntud väga töökad Eesti mehed. Mõlemaid Sebastieneid on ka iseloomustatud sellega, et nad võisid auto seadistuse ja ehituse juures teha meeletult tööd ning nõuda seda ka kõikidelt teistelt. Ühest küljest oled ise see, kes sa oled. Teisest küljest see, kuidas sa suudad meeskonda enda ümber motiveerida. Ma näen siin küll teatavaid sarnaseid joone.

Nüüd me saame panna peale selle plaadi, mis järgmisel aastal saab. Selle etapi ajal tuli Hyundai väga huvitavalt jõuliselt pilti võimaliku töökohana. Kas saime järgmise aasta koha pealt targemaks?

Ega me tegelikult ei saanud. Inimesed võivad arvata üht, teist või kolmandat moodi. Minu jaoks on tõe kriteerium see, kui näen ametlikku pressiteadet, kinnitust, kus tiimis järgmisel aastal eestlased sõidavad. Ma arvan, et nad ise, tiimid ja ka teised sõitjad tegelikult juba ootavad seda, et see tuleks, sest täna kogu sõitjate turg WRC maailmas seisab ühe mehe või tema tiimi otsuse taga.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: