Luka Doncic on Euroopa korvpalli sümbol ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Luka Doncic on 19-aastane Sloveenia korvpallur, kel on käimas debüüthooaeg korvpalliliigas NBA. Möödunud hooajal vedas ta endise koduklubi Madridi Reali Euroliiga võiduni ning ühtlasi valiti ta liiga parimaks mängijaks. Andri Kiige rääkis Vikerraadios lähemalt, milles seisneb Luka Doncici fenomen.

"Doncic on Euroopa korvpalli sümbol eeskätt just eurooplaste jaoks," rääkis Kiige. "Populaarne on ta ka seetõttu, et kui teda alguses NBA-sse tooma hakati, siis enamasti Ühendriikides eeldatakse, et tumedanahalised löövad paremini läbi. Doncici puhul arvati samamoodi, ette ei ole supervalik. Kui ta kohale jõudis, siis ta on ületanud ootusi kõvasti. See lainehari mängib kaasa seal. Liidame kaks asja kokku ja sealt tuleb korralik asjaolude pundar. Doncic on ka väikerahva esindaja, mistõttu on ta sümpaatne Ida-Eruoopa rahvastele. Paljud suudavad samastuda ja oma rahvuskoondise toel mõista Doncici fenomeni."

Kuivõrd on aru saada, miks eurooplased Doncicile kaasa elavad, siis ei ole täpselt teada, mis põhjustel seda ameeriklased teevad. "Sellega tulevad kaasa ilmselt spordivälised tegurid," jätkab Kiige. "Näiteks USA-s on rassism suur teema, mis seal pikka aega toimib päris mitut pidi. Valge inimese identiteet on löögi all ja see võib olla üks asi, mis võib tema fenomenile kaasa mängida. Kindlasti see ei ole ainus ja peamine asi. Võib-olla ka see, et ta on lihtsalt nii hea olnud. Ta kogub üle 20 punkti mängus ja valmistas ameeriklastele ka üllatuse kui nutikas ja täiskasvanulik ta on. Ollakse harjunud, et kui oled rookie (mängid liigas esimest aastat - toim.), siis oled rumal ja sa õpid alles, aga ta tuli ja võttis kohe ohjad. Ta kannab seda tiimi. Võib-olla see on neid üllatanud veidi. Ta on võtnud Dallas Mavericksi tiimi üle ja võib-olla Dallas mängib juba järgmisel aastal kõrgetele kohtadele."

Dallas asub läänekonverentsi edetabelis 13. kohal, ent konkurents on tihe ja alles hiljuti mängiti play-off'i konkurentsis. "Dallas oli alles eelmisel hooajal oluliselt kehvem tiim, play-off'ist polnud juttugi ja nüüd ollakse justkui seal piiril mängimas. Kirjade järgi on ta ümberehitus faasis meeskond. Teised sellised tiimid on liiga põhjas ja nad ei ole võimelised mängima võidu peale," rääkis Kiige. "Kui teised tiimid ei ole konkurentsivõimelised, siis Dallas pigem on olnud. Võib-olla mingid mängud on nad kaotanud, mida loodeti võita, aga ta mängib kindlasti teises liigas. Nad kuuluvad play-off nõudlejate seltskonda. Kui nad sinna ei pääsegi, siis pole hullu, aga see on nende eesmärk. Nad on üks tase kõrgemal kui teised ehitusfaasis tiimid ja seda tänu ühele draft'i valikule. Luka Doncic tegi tiimi nii palju ümber, et on tiim on peaaegu play-off'i vääriline. Teistel sarnastel satsidel ei suuda uued tulijad midagi ligilähedast pakkuda ning neil läheb sinna palju palju aastaid heal juhul kui sedagi."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: