Otse sündmuspaigalt | Tiger Woodsi fenomen oli Ryder Cupil võimas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tiger Woods Ryder Cupil
Tiger Woods Ryder Cupil Autor/allikas: imago sportfotodienst / Scanpix

"Make some magic!" olid need kolm sõna, mis ütles USA kapten Jim Furyk oma mängijatele Ryder Cupil enne viimast mängupäeva, kuid ime sel korral ei sündinud – USA koondis kaotas Prantsumaal Pariisi lähedal Le Golf National golfiväljakul peetud Ryder Cupi Euroopale tulemusega 17½:10½.

Ameeriklastel on läinud Euroopas Ryder Cupi mängides halvasti – viimati võideti õhtumaal võistlus 1993. aastal. Arvestades maailma reitingutabeli kohti oli USA koondis sellel korral selge favoriit, kuid Euroopa koondise kapten Thomas Bjørn suutis ameeriklased üle kavaldada ja näitas tõeliselt häid liidriomadusi, meeskond mängis Bjørni taktikepi all tõeliselt hästi ja südamega!

1927. aastal alguse saanud võistlusel mängib 12 mängijat mõlemalt poolt, kellest koondisesse valivad kaptenid neli, ülejäänud kaheksa kohta saavad koondisesse mängijad koha automaatselt tulenevalt maailma reitingutabelist. Tegemist on maailma parima 24 mängijaga, kes iga kahe aasta tagant omavahel kemplevad au nimel – võistlusel auhinnaraha ei jagata, kuid selle võitmine on tähtsaim ükskõik, mis individuaalsest saavutusest, seda on aastate jooksul võitjate intervjuudest korduvalt välja paistnud. 

Kaptenite roll on võistlusel samuti ülioluline. Kui tavaliselt mängitakse golfis individuaalset löögimängu, siis Ryder Cup on meeskondlik rajamäng. Vahe tuleneb sellest, et tähtis ei ole kokkuvõttes mitu lööki mängija või meeskond teeb, vaid oluline on olla 18 raja jooksul parem vastasmeeskonnast. Võistlus käib radade võidu peale ning matš lõpeb, kui võidetud radu on rohkem, kui on jäänud veel radu mängida. Tegemist on hoopis teise lähenemise ja strateegiaga kui individuaalsel mängul, kus ollakse väljas vaid enda eest ja keskendustakse ainult enda löögitele.

Ryder Cupi kaptenitel, kelleks sellel aastal olid Euroopa poole pealt taanlane Thomas Bjørn ning ameerikast Jim Furyk, oli kõvasti mõtlemisainet, keda paarismängudes kokku panna, et punktid enda võistkonnale tuua. Kokku jagatakse Ryder Cupil 28 punkti, iga matši võidu eest saab ühe punkti. Reedel ja laupäeval mängiti kaheksa matši paarismänge ning viimasel päeval mängiti mees-mehe vastu ja jagamisel oli 12 punkti. Peale paarismänge juhtis Euroopa USA ees tulemusega 10:6. Sama tulemusega oli Euroopa aastal 2010 enne viimast päeva taga, kuid suutis pühapäeval võtta siiski ameerika üle võidu.

Euroopa meeskonna kapten Thomas Bjørn võidutrofeega Autor: TT NYHETSBYRÅN / Scanpix

Tagantjärgi tulebki nõustuda paljude kommentaatoritega, kes peavad Euroopa õnnestumist selle aasta Ryder Cupil suuresti kapten Thomas Bjørni triumfiks. Ta suutis üle kavaldada vastaste kapteni ning panna enda mehed mängima võistkonnana, mida ameeriklastel on Euroopa pinnal olnud väga raske teha.
Mitte kunagi ei ole suutnud ükski uustulnuk tiimis võita rohkem kui kaks punkti ühel aastal. Sel korral sai sellega hakkama Tommy Fleetwood, kes oma viiest matšist võitis neli ja tegi seda koos selle aasta The Openi võitja itaalase Rnasesco Molinariga, kellega ollakse head sõbrad. Erinevatel aastatel on kaptenid käitunud erinevalt, enamuses kordi on muudetud võistkondi reedel ja laupäeval, kuid Thomas Bjørn saatis Fleetwoodi ja Molinari kõigil neljal korral kahe päeva jooksul koos väljakule ning koos tehti kohe ka ajalugu. Internetis on juba kosta nalju, kus varsti on tulemas suurepärasest koostööst film MoliWood (Molnari ja Fleetwoodi nimedest), sest nii edukat kooslust ei ole Ryder Cupi ajaloos ennem olnud ning sellest kuuldes olid meestel laupäevasel võistlusjärgsel intervjuul pisarad silmis.

Veel mõned kapten Bjørni strateegilised käigud, mis aitasid kaasa võidule: esimesel päeval mänginud Thorbjørn Olesenile andis kapten laupäevaks puhkuse ning pühapäeval oli käes tulemus, kus Olesen purustas endise maailma esinumbri Jordan Spiethi. Enne võistlust sai kapten Bjørn palju sugeda ka otsuse eest võtta kaasa inglasest vanameister Ian Poulter, kellel sellel aastal pole väga häid tulemusi olnud ette näidata. Ryder Cupil on ta olnud mees, kes alati toob kastanid tulest välja ja nii ka sel korral. Finaalpäeval võitis Poulter maailma esinumbri Dustin Johnsoni, mida enne võistlust ei julgenud paljud ennustada. Tähelepanuväärne oli ka Ryder Cupi kõige noorema osavõtja 23-aastase hispaanlase John Rahmi võit legendaarse Tiger Woodsi üle, kes sellel aastal on teinud võib-olla maailma spordiajaloo kõige suurema come-back'i. Euroopa mängijad said Ryder Cupilt kirja kõik võidupunktid, mis näitab kapteni suurt õnnestumist. Samuti Euroopa meeskonda pääsenud Sergio Garcia mängis suurepäraselt, võites ka viimasel päeval. Sellega sai temast läbi aegade edukaim Ryder Cup mängija teenides kokku 25,5 punkti karjääri jooksul.

Tiger Woods võitis alles eelmisel nädalavahetusel oma esimese võistluse viimase viie aasta jooksul, kuid Pariisis polnud ta enam päris sellises vormis, kui nädal aega tagasi. See on olnud ka üks kriitikanooli võistluskalendri suunas, et USA mängijaid ei suutnud piisavalt valmistuda ja puhata maailma üheks olulisemaks spordivõistluseks.

Olles ise kohapeal näinud sellel aastal nii avatseremooniat, viimast harjutuspäeva kui ka esimest võistluspäeva, siis tuleb tunnistada jaantaltsilikult, et golfis on ikkagi Tiger, siis on tükk tühja maad ja siis tulevad teised. Mees, kes on võitnud oma elus 14 majori't (golfis nö grand slam kui tennisega võrrelda), omab tohutut respekti golfimaailmas. See, kuidas talle kaasa elatakse väljakul, millise austuse sai ta avatseremoonial nii pealtvaatajatelt kui mängukaaslastelt, oli väga võimas kohapeal jälgida. Kahjuks ei ole suutnud Ryder Cupil Tiger esineda endale vääriliselt – ta on võitnud 13 matši, kaotanud 20 ning mänginud viiki kolmel. Sel korral kaotas Tiger kõik oma neli matši, kus mängis.

Tiger Woods Ryder Cupil Autor: imago sportfotodienst / Scanpix

Võib-olla tõestab ka see statistika tema suurepärast individuaalset ja eesmärgipärast oskust golfiväljakul võite võtta, mis jääb vajaka võistkondlikes võistlustel, kus ülitähtis on teiste mängijatega koostöö ja sarnane mõtlemine. Usun, et siin võib olla piiravaks teguriks ka ameerikalik individuaalne haridus ja kasvatus ameerika võistkonnal, kuid see on vaid üks tahk kuubil.

Ryder Cupi on väga raske iseloomustada ning millegagi võrrelda. Ühe päeva jooksul oli väljakul üle 50 000 pealtvaataja ning see, kuidas nad kaasa elavad oma kontinendile ei ole teiste võistlustega võrreldav. Samas oli korduvalt ka televiisorist nähes kommentaatoritel imestus, et kuidas suudab 50 000 inimest äkki vait jääda ja täielikus vaikuses lasta mängijal oma löögile keskenduda ja selle sooritada, milline kultuur ja väärikus on golfis. Mitte ühtegi kaabakat, kes üritaks pildile pääseda või mõne lollusega hakkama saada. Kokku külastas Ryder Cup'i 275 000 pealtvaatajat.

Ryder Cupi peab ise nägema, et sellest aru saada. Eestist olid pealvaatajate hulgas suurusjärk 20 inimest ning ka üks vabatahtlik – Estonian Golf & Country Club'i greenkeeper ehk väljakuhooldaja Paul Marley, kellel õnnestus koos maailma parimate väljakuhooldajatega valmistada ette golfiväljakut maailma parimate golfimängijate heaks. Palka selle eest ei maksta, kuid emotsioon ja mälestus, mis selle võimaluse eest tekib, on hindamatu.

Oli suurepärane võistlus, mida jääme jälle ootama kahe aasta pärast. Viimati 2016. aastal ameerikas toimunud võistlusel võitis USA koondis võimsalt 17:11, nüüd Euroopa punktidega 17½:10½. Ka kõige paremad Hollywoodi stsenaristid ei suudaks kirjutada  huvitavamat stsenaariumit, kui see, mida me oleme Ryder Cup'idel näinud ja kogenud.Ryder Cup'i võitja meeskond Autor: SIPA / Scanpix

Ryder Cupi mängitakse üle kahe aasta – järgmine matš toimub USA-s Wisconsini osariigis Whistling Straits väljakul aastal 2020, ülejärgmine uuesti Euroopas 2022. aastal Itaalias Roomas Marco Simone Golf & Country Clubis.

Loodan ise, et Eestis tekib iga aastaga aina rohkem inimesi, kes golfiga kokku puutuvad ja kellel on võimalik saada tulevikus osa ühest maailma rikkalikuma ajalooga spordialast, kus põhialusteks üksteise, reeglite ja ajaloo austamine, mille parimaks tõestuseks on Ryder Cup.

Hanno Kross on golfisõber ja Jõelähtmel asuva Estonian Golf & Country Club'i juhataja, kes käis Ryder Cupi avatseremooniat, viimast harjutuspäeva ja ka esimest võistluspäeva ise kaemas.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: