Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: kõikide osapoolte jaoks oleks parem, kui Venemaad ei lasta olümpiale

Kristjan Port
Kristjan Port Autor/allikas: Kristjan Madalvee

Neljapäeval lahvatas uus Venemaaga seonduv dopinguskandaal, kui endine Moskva dopingulabori direktor Grigori Rodtšenkov kirjeldas ajalehes New York Times, kuidas Sotši olümpial vene sportlaste proovidega manipuleeriti ja neid ära kaotati.

Dopinguplaani nimekirja kuulusid teiste hulgas ka neli olümpiavõitjat: murdmaasuusataja Aleksandr Legkov, bobisõitjad Aleksandr Zubkov ja Aleksei Vojevoda ning skeletonisõitja Aleksandr Tretjakov.

Kogu „dopingunimekiri” võitis Venemaa teenitud 33-st medalist kolmandiku. Endise Moskva dopingulabori juhi doktor Grigori Rodtšenkovi sõnul kuulusid programmi veel Venemaa naiste hokikoondis, kes lõpetas mängud kuuendana ja lausa 14 murdmaasuusatajat.

Esimest korda avalikult rääkinud Rodtšenkovi sõnul leiutas ta kolmest keelatud ainest koostatud „kokteili”, segas seda alkoholiga ja andis edasi kümnetele Venemaa sportlastele. Samuti kirjeldas Rodtšenkov ajalehele, kuidas 2014. aasta olümpiamängudel dopinguproovidega manipuleerimine käis. Nimelt vahetasid koos julgeolekutöötajatega proovid öösiti labori seinas olnud augu kaudu puhta uriini vastu, seejuures kuidagimoodi suudeti kinnised purgid lahti saada. Sportlased tegid aga eelnevalt prooviga kaasas käivatest ankeetidest fotod, nii et proove sai sel teel isikustada ja ära vahetada.

Kuigi Venemaa spordiministri Vitali Mutko sõnul on süüdistused alusetud, on need SA Eesti Antidoping nõukogu liige Kristjan Pordi arvates vägagi tõsiseltvõetavad. „Kõik ülejäänud märgid viitavad ju sellele, et Vene riigis ei ole kõik asjad selle dopinguga korras olnud ja ei saa öelda, et ainult kergejõustikku oleks see varasemalt puudutanud. Paistab, et seal see võitmise kultuur või edu sidumine poliitilise võiduga on niivõrd tugevalt seotud, selles suhtes see ei olnud üllatav,” tõdes Port intervjuus Vikerraadiole. „Üllatav on vast see, et peahunt ise hakkab seda rääkima. Aga kui vaatame, mis olukorda ta on sattunud – ta kardab oma elu pärast ja põgenes Ameerikasse –, siis teatud mõttes ei pane ka imestama, et selleks jutumärkides reeturiks on siis see, kes on sündmustele kõige lähedasem. Aga loomulikult tekitab see sellise väsitava ja tülgastava tunde.”

Kui süüdistused osutuvad tõeseks, mida peaks Venemaaga tegema? Olümpialt täielikult kõrvaldama? „Kuritegu on ääretult suur ja šokeeriv. Arvatavasti sellest kriisist väljatulemiseks on vist kõikide osapoolte jaoks parem, kui Vene riiki ei lasta olümpiamängudele, sest juhul kui sinna isegi lastakse sportlasi, siis neid vaadatakse väga viltu, võib-olla provotseeritakse ja tekib täiendavat ebamugavust,” arutles Port. „Selliseks restardiks võib-olla oleks vaja täiesti mustvalget olukorda, kuigi emotsionaalselt ei pea ma seda jälle heaks, sest see langetab järsult olümpiamängude väärtust kõikide teiste sportlaste jaoks, kes on seal ausalt. Tegelikult head lahendust ei ole olemas, aga ma ei üllatuks, kui kogu riigi juurdepääs olümpiale keelatakse.”

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: