Aegade edukaim olümpialane võitlusest depressiooniga: ma ei tahtnud elada

Michael Phelps
Michael Phelps Autor/allikas: AFP/Scanpix

Karjääri jooksul 28 olümpiamedalit – neist 23 kuldset – võitnud endine USA ujuja Michael Phelps avalikustas intervjuus CNN pikaajalise võitluse depressiooniga. Läbi aegade edukaim olümpialane on nüüd pühendunud teiste abistamisele.

"See võib olla väga must teekond ja siis peab pingutama, et olla avatud," rääkis 2016. aastal Rio olümpia järel tippsportlase karjäärile joone alla tõmmanud 33-aastane Phelps. "Võin vabalt rääkida enda abikaasa või terapeudiga, aga alguses see nii lihtne polnud."

Phelps tegi olümpiadebüüdi juba 15-aastaselt Sydneys ja võistles kokku viitel olümpiamängudel, võites 28 medalit – 16 individuaalselt ja 12 teatemeeskonnaga. Pärast Londoni olümpiat otsustas Phelps esimest korda karjääri lõpetada, juba toona tunnistas ta, et tal on vaimse tervisega probleeme. "Osa minust ei tahtnud enam elada," avaldas Phelps nüüd CNN-ile. "Kaks-kolm nädalat oli mul jälle päris hirmuäratav depressiooniperiood, ma tean, et seda tuleb mu elus ikka ette. Aga tänu sellele õpin ennast rohkem tundma ja mõistan, miks see minuga juhtub."

Phelpsi sõnul aitab tal depressiooniga toime tulla tema abikaasa Nicole. "Mu naine on minu kõik, ta on minu tugi, kes aitab mul igapäevaelus hakkama saada. Ilma temata ei oleks ma see, kes olen," rääkis Phelps. "Mulle meeldib see, kes ma olen ja olen sellega rahul. Aga paar aastat tagasi poleks ma saanud niimoodi öelda. Olen praegu väga heas kohas ja elan ühe päeva korraga."

Phelps on end pühendanud teiste aitamisele, töötades firma nimega TalkSpace kõneisikuna. Phelpsi töö on depressioonist rääkida ja inimesi sellest haigusest teavitada, rääkides enda raskest teekonnast. "Tahaksin, et minust oleks abi. Tahaksin, et saaksin päästa kellegi elu. See on minu jaoks tähtsam kui kuldmedali võitmine," tõdes ta.

Phelps kinnitas veelkord, et tal pole mingit plaani 2020. aasta Tokyo olümpial võistelda, küll aga loodab ta pealtvaatajana võistlustele minna. "Lõpetasin enda karjääri tipus, täpselt nagu tahtsin. See peatükk on nüüd läbi," lausus ta.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: