Dopingukaristuse järel Eestiga sõbraks saanud Gatlin lõpetas karjääri
USA sprinter Justin Gatlin, kelle karjäär sisaldas nii olümpiakulda, nelja MM-tiitlit kui kahte dopingukaristust, otsustas naelikud varna riputada.
40-aastane Gatlin krooniti Ateenas 100 meetri jooksu olümpiavõitjaks ja triumfeeris aasta hiljem Helsingi MM-il nii 100 kui 200 meetri sprintides. Lisaks kuuluvad tema auhinnakappi kaks OM-hõbedat ja pronksi, maailmameistritiitlid ka Londonist ja Dohast ning kuus MM-hõbedat. Gatlini isiklik rekord 9,74 asetab ta kõigi aegade edetabelis viiendaks meheks.
Gatlini karjääri on varjutanud kaks dopingukaristust: 2001. aastal oli tema kehas liiga kõrge tähelepanu puudulikkuse sündroomi ravimisel kasutatava amfetamiini tase, 2006. aastal patustas Gatlin testosterooniga, mille järel sai nelja aasta pikkuse võistluskeelu.
Kuigi konkurendid lootsid, et sellega lõppeb ka Gatlini karjäär, otsustas ameeriklane treeningutega jätkata ning tegi oma esimesed võistluspausi järgsed stardid Rakveres toimunud Kuldliiga finaaletapil ja Tallinnas. Gatlin ja tema ema viidi Lahemaale ekskursioonile, ameeriklane võeti naasmisvõistlusel hästi vastu ja ta meenutas ka hiljem oma Eesti-perioodi hea sõnaga.
Kuldliigat korraldas toona Mati Lilliallik, kes kutsuski Gatlini Eestisse ning kui Gatlin võitis 2019. aasta Doha MM-il 100 meetri sprindis hõbemedali, nägi ta Lilliallikut tribüünil ja siirdus tema juurde medalit tähistama. Talle visati Eesti lipp ja Gatlin tegi sellega auringi, võttes selle hiljem ka ERR-i intervjuuks kaasa.
"2011. aastal veetsin kaks-kolm nädalat Eestis treenides ja nad olid minu vastu väga lahked. Mulle väga meeldis seal, inimesed olid toredad ja see mees, kes mulle Eestit tutvustas, oli täna tribüünil ja ta viskas mulle selle lipu," rääkis Gatlin Dohas ERR-ile. "Aitäh, Eesti!"
Gatlin üritas pääseda ka Tokyo olümpiale, et see tal ei õnnestunud ja nii otsustas ameeriklane reedel karjäärile joone alla tõmmata. "Kõigi tõusude ja mõõnade, võitude ja kaotuste ajal olen kergejõustikku armastanud," postitas Gatlin. "Sa andsid mulle kurbuse- ja rõõmupisaraid, õppetunde, mida ma ei unusta iial. Olen meie suhte eest tänulik. Tõrvik antakse edasi, aga armastus ei tuhmu kunagi. Valmis olla, tähelepanu, läinud!"
Toimetaja: Anders Nõmm