Ajatelg: Jüri Vipsi keeruline aasta tõi lõpuks ihaldatud litsentsi ja F1 šansi

Jüri Vips
Jüri Vips Autor/allikas: Sho Tamura/Red Bull Content Pool

Neljapäeval teatas Red Bull Racing, et Eesti vormelipiloot Jüri Vips on saanud vajalikud superlitsentsi punktid kokku ja saab varusõitjana osaleda sel nädalalõpul Türgi GP-l, kus asendab vajadusel Red Bulli või AlphaTauri piloote. Viskame Formula Scouti abiga pilgu ajateljele, kuidas Vipsi keeuline teekond vajaliku litsentsini on kulgenud.

10. jaanuar:

Avalikustati ametlikult, et Vips hakkab sõitma tänavusel hooajal Super Formula sarjas Mugeni võistkonnas. Kogumaks F1 litsentsiks vajalikud punktid kokku, pidi eestlane sihtima kohta üldarvestuse kahe parema hulgas.

"Red Bulli juuniorideprogrammi sõitjal on alati maksimaalne pinge," kommenteeris Vips hiljem Motorsport.com-ile. "Aga rumal oleks mõelda vaid superlitsentsist. Rumal oleks mõelda millestki muust kui sellest, kuidas ma saan selle sarja võita."

2. märts:

Jaapanit tabab koroonaviiruse pandeemia ja hooaja Suzuka avaetapp Super Formula sarjas jääb ära.

18. märts:

Sama saatus tabab ka teist etappi Fuji ringrajal, kuid ühtlasi kinnitatakse, et asenduskuupäevad leitakse ja planeeritud kahepäevane testimine toimub.

25. märts:

Fujis toimub hooajaeelne test ja Vips näitab seitsmendat aega. Eestlasel on probleeme rehvisoojendusega, aga näitab üldiselt meeskonnakaaslasega võrreldavat kiirust.

31. märts:

Teatatakse ka Autopolise ringrajal toimuma pidanud etapi edasilükkamisest ning kuna sel hetkel polnud asendusi ka Suzuka ja Fuji sõitudele, kahandab see hooaja neljale etapile. Litsentsi saamiseks läheb üldiselt tarvis aga vähemalt viieetapilist sarja.

7. aprill:

Jaapanlased üritavad ümberkorraldustega kalendris hooaega päästa, aga Jaapani valitsus teatab riigi ulatuslikust sulgemisest.

24. aprill:

Vahepeal viieetapiliseks kasvanud hooaeg kahaneb Sportsland SUGO loobumise järel taas neljale etapile. Jaapani piirid on välismaalastele suletud ja see paneb Vipsi osavõtu kahtluse alla.

"Red Bulli programm on karm ja ma arvan, et kui ma ei võistle väga-väga hästi, siis võidakse mind välja visata," lausub Vips mõni aeg hiljem Motorsport.com-i vahendusel. "Nii et pean tõesti kõrgele sihtima. Eks näis, mis juhtuma hakkab, aga ma olen kindel, et nende ootused on kõrgel ja see on normaalne, sest nad tahavad vormel-1 jaoks parimat standardit."

9. juuni:

Avaldatakse Super Formula sarja uus kalender, kus on seitse seal algselt olnud sõitu. Hooaja avaetapiks määratakse 30. augustil Motegis toimuv kihutamine. Eesti püsib aga Jaapani keelunimekirjas ja vahepeal Jaapanis nö lõksus viibinud eestlane on nüüd tagasi Euroopas.

25. juuni:

Vips testib Imolas paljude jaoks üllatuslikult FREC-i (Formula Regional European Championship) vormel-3 masinat ja näitab seal kiireimat aega. Paar päeva hiljem kinnitab KIC-i võistkond, et Vips lööb selles sarjas kaasa. Sealt võib teenida sama palju superlitsentsi punkte kui Super Formulas. Vipsi mänedžer Marko Asmer kinnitab siiski, et prioriteediks jääb Super Formula.

1. august:

Misano ringrajal toimuval FREC-i etapil osalev Vips lõpetab avasõidu kruusal ja etapil saab ta parimal juhul neljanda koha.

19. august:

Vips üritab Jaapanisse naasta, aga karmide tingimuste tõttu see ebaõnnestub. Super Formula hooaja avaetapiks kutsutakse eestlast asendama Ukyo Sasahara.

21. august:

Vips osaleb FREC-i etapil Paul Picardi ringrajal, kus jõuab mootori- ja piduriprobleemidest hoolimata kahel korral pjedestaalile. Samal ajal saab eestlane kutse asendada F2 sarjas kolmel etapil viga saanud Sean Gelaeli. Osaline kaasalöömine tähendab, et superlitsentsi punkte saab jätkuvalt koguda vaid FREC-i või Super Formula sarjas.

"Olen väga tänulik ja õnnelik selle võimaluse üle. Tean, et poole hooaja pealt on väga raske vormel-2 autosse hüpata, kuid teen kõik endast oleneva, et meeskonnale häid tulemusi tuua," räägib Vips.

30. august:

Vips osaleb vormel-2 etapil Spa-Francorchampsi ringrajal, kus saab mõlemas sõidus 11. koha ega teeni punkte.

"Kui vaadata tulemusi, siis ega seal midagi rõõmustavat ei olnud - kaks 11. kohta, punkte ei teeninud, justkui ei midagi," kommenteeris autospordiekspert Toomas Vabamäe ERR-ile. "Aga kui vaadata nende kohtade saamise taha, siis mina annaks sõidule maksimaalsed hinded."

13. september:

Vips saab F2 etapil Mugello ringrajal esimest korda pjedestaalile, tulles sprindis kolmandaks. Samal ajal peab ta puuduma FREC-i sarja etapilt, mis tema litsentsipunkte arvestades kindlasti midagi head ei too. Samas ütleb eestlane, et lähitulevik jääb F2 sarja, sest Jaapanisse on jätkuvalt keeruline jõuda.

11. oktoober:

FIA leevendab superlitsentsi tingimusi, mis annab lisavõimalusi ka eestlasele. FIA selgitab, et see võimalus rakendub sõitjatele, kel pole maailmas valitseva keerulise olukorra tõttu võimalik vajalikud 40 punkti kokku saada.

13. oktoober:

Vips osaleb FREC-i etapil Mugellos, kus saab ühe poodiumikoha, aga teise sõidu katkestab. Seejärel suundub eestlane Jaapanisse, kus peab kõigepealt viibima kaks nädalat kohustuslikus eneseisolatsioonis.

9. november:

Vipsi isolatsioon on lõppenud, aga Mugeni meeskond teatab, et jätkab hooaja lõpuni siiski asendaja Sasaharaga. Vips naaseb Euroopasse, kus testib Suurbritannias Red Bulli F1 masinat, et koguda F1 superlitsentsiks vajalikku kilometraaži. Eelnevalt on FIA litsentsitingimusi pandeemiat arvestuses lõdvendanud. Jaapanis viibimise tõttu poleks tal võimalik ka FREC-i kaudu punkte teenida.

12. november:

Litsents on käes! Red Bull annab teada, et nende noorteprogrammi sõitja Vips on eesoleval nädalavahetusel Türgi GP-l põhivõistkonna ja farmvõistkonna AlphaTauri varupiloot. See tähendab, et kui emma-kumma tiimi põhipilootidega peaks midagi juhtuma, saab eestlane võistlusautosse istuda.

View this post on Instagram

got some good news to share, will be reserve driver for @redbullracing and @alphataurif1 for this weeks turkish gp!!

A post shared by Jüri Vips (@juri_vips) on

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: