Venemaa dopinguskandaal: WADA sportlaste komitee nõuab üldist olümpiakeeldu

Dopingukontrolli silt Venemaal.
Dopingukontrolli silt Venemaal. Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Täna võtab Maailma Antidopinguagentuur ehk WADA Šveitsis Lausanne'is vastu otsuse Venemaa sportlaste osas, kes suure tõenäosusega saavad nelja aasta pikkuse võistluskeelu. Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) lubaks oma süütust tunnistanud sportlastel siiski võistelda neutraalse lipu all. WADA sportlaste komitee liikmetele see aga ei meeldi ning nad nõuavad olümpiamängudel võistlevatele Venemaa sportlastele üldkeeldu.

WADA sportlaste komitee liikmed usuvad, et ainuke hea otsus oleks keelata Venemaa sportlastel täielikult osaleda järgmise aasta Tokyo ja 2022. aasta Pekingi olümpiamängudel. Sellist seisukohta kinnitasid 17-liikmelisest grupist üheksa, teiste seas esimees Beckie Scott ja Suurbritannia endine paralümpiasportlane Vicki Aggar.

"Oleme seisukohal, et seni avastatud manipuleerimist ja petmist jätkatakse Venemaal ka edaspidi," oli kirjas sportlaste komitee avalduses. "Praeguseks on Venemaa dopingusaaga mõjutanud kolme olümpia- ja paralümpia tulemusi, ees on ootamas neljas. Venemaa pettused ja korruptsioon ei tee ainult nende riigi sportlastele halba, vaid ka neile, kes tegutsevad ausate reeglite järgi."

Venemaa dopinguskandaal lahvatas peale 2014. aasta Sotši olümpiamänge, kui tuli välja, et riik manipuleeris sportlaste dopinguproovidega. 2018. aastal pidi Venemaa andma WADA-le üle kõik Moskva dopingulaboratooriumi andmed, et vältida võistluskeelu saamist. Tähtajast venelased kinni ei pidanud, kuid lasid WADA ametnikud laboratooriumisse 2019. aasta jaanuaris. Seejärel avastati, et sealsed andmed ei klapi varasema informatsiooniga, mille järel tuli välja, et Venemaa antidoping (RUSADA) on paljude dopinguproovidega manipuleerinud või need hoopis kustutanud.

Suure tõenäosusega saavad Venemaa sportlased täna nelja aasta pikkuse võistluskeelu osaliseks. Venemaa võib WADA otsuse 21 päeva jooksul edasi kaevata spordi arbitaažikohtusse, kes võtab sel juhul vastu lõpliku seisukoha.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: