Vene spordiajakirjanik disklahvist: tugevad vastumeetmed on võib-olla hädavajalikud

Foto: ITAR-TASS/Scanpix

Maailma Antidopinguagentuuri ehk WADA kontrollkomitee tegi ettepaneku määrata Venemaale dopingureeglite süstemaatilise rikkumise eest nelja aasta pikkune ulatuslik keeld.

Antud ettepaneku järgi poleks Venemaa sportlastel järgneval neljal aastal oma riigi lipu all võistelda võimalik. Seda tuleks teha neutraalsetes võistlusriietes ja olümpiamängudel osalemise puhul olümpialipu all.

Komitee hinnangul tuleks karistust rakendada kõigi WADA koodeksist lähtuvate spordialade puhul, mis tähendab, et Venemaa jalgpallurid ei saaks rahvusvärvides võistelda ka jalgpalli tiitlivõistlustel.

Lisaks pannakse ette keelata Venemaal järgmise nelja aasta jooksul kõigi rahvusvaheliste spordivõistluste korraldamine. Riigi valitsuse liikmetele kehtestataks ettepaneku alusel spordivõistlustele sisenemise keeld.

Et ettepanek jõustuks, peab selle kinnitama WADA juhatus, mis koguneb teemat arutama 9. detsembril.

Vikerraadio palus Moskvas tegutseva väljaande Lõžnõi Sport toimetajal Andrei Kondrašovil kirjeldada Venemaa spordiavalikkuse reaktsiooni WADA komisjoni ettepanekutele.

"WADA ettepanekule on Venemaal reageeritud väga erinevalt. Aga kõige tähtsam on see, et reaktsioon on terav. Praegu pole ju veel WADA poolset otsust, esialgu on ettepanek. Aga vaatamata sellele, et arvamused on väga erinevad, keeldub suurem osa uskumast, et selline karm otsus vastu võetakse," kommenteeris Kondrašov.

"Nii ekspertide, ajakirjanike kui spordifännide enamik arvab, et tegemist on ebaõiglase ettepanekuga. Et need sanktsioonid on Vene Föderatsiooni ja Venemaa spordi suhtes ebaõiglased. Mina kuulun kindlasti vähemuse hulka. Aga ka selline vaatepunkt on olemas."

"Mulle on selge, miks enamus ekspertidest, ajakirjanikest ja fännidest WADA ettepanekust aru ei saa. Nad pole probleemi süvenenud," jätkas ajakirjanik. "Nad pole tutvunud Richard McLareni raportis sisalduvate dokumentidega. Mina sain jõudumööda originaalmaterjalidega tutvuda ning minu jaoks on ilmne, miks Venemaad võib oodata diskvalifitseerimine."

"Ma ei ole üksinda nende hulgas, kes on teemaga kursis. Nende hulgas, kes on tutvunud materjalidega, mis puudutavad viimast nelja-viit aastat alates Sotši olümpiamängudest. Materjale näinud inimesed nõustuvad, sarnaselt minuga, et sellised tugevad vastumeetmed on võib-olla hädavajalikud, et aidata Venemaa sportlastel tõepoolest dopingust lahti saada."

Need rahvusvahelisi spordivõistlusi puudutavad lepingud, mis Venemaa spordiinstitutsioonidel sõlmitud on, vaevalt, et kehtetuks muutuvad. Talialade MK-etapid algavad juba lähinädalatel. Mis juhtub teiste võistlustega?

"Ei tahaks ennustada. Otsus tuleb 9. detsembril. Aga minu sisetunne ütleb, et Rahvusvahelise Antidopinguorganisatsiooni juhatus annab Venemaa sportlastele siiski võimaluse Tokyo suveolümpiamängudel osaleda. Kuid sarnaselt PyeongChangi taliolümpiamängudega Lõuna-Koreas saavad nad seda teha neutraalse lipu all."

Mis saab aga teistest võistlustest ja Venemaa poolt korraldatavatest sündmustest? Nendest, mis pole küll ajaliselt väga kaugel, kuid mille osas pole veel lepinguid sõlmitud?

"Mõistagi on nende kohal suured küsimärgid. Muide, võib-olla suurte spordivõistluste ärajäämisel tekivad Venemaa spordis võimalused kulutada rohkem raha massispordi arendamisele ja kehakultuurile. See võib tulevikuperspektiivis Venemaa spordi päästa."

Kas viimastel aastatel on Venemaa spordiametnikkond teinud vigu? "Mõistagi võib nii öelda ja mõistagi tulebki seda öelda. Vigu on tehtud. Neid tulnuks varem tunnistada. Siis ei oleks asjad nii hullusti kui praegu."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: