Markvardt "Spordipühapäevas": 2021. aastal toimub kahevõistluse MK-etapp Otepääl ka naistele

Kahevõistluse MK-etapp Otepääl
Kahevõistluse MK-etapp Otepääl Autor/allikas: Karli Saul/Scanpix

Tuleval talvel saab Eesti rahvas näha vähemalt ühel korral, kuidas maailma absoluutsed tipud Eestis võistlevad, sest Otepääl toimub 7.-9. veebruarini teist aastat järjest kahevõistluse MK-etapp. Vikeraadio "Spordipühapäevas" käis võistlusest lähemalt rääkimas peakorraldaja Ago Markvardt.

Teist aastat järjest oled sa selles rollis. Kui nüüd mõelda 365 päeva tagasi, siis kui palju on täna vähem küsimärke õhus ürituse korraldamise osas, kui oli näiteks aasta aega tagasi?

Kindlasti oluliselt vähem. Aasta tagasi oli meil ka juba aastavanune kogemus olemas, aga toona (2018. aastal - toim.) jäi see võistlus täitsa ära. Sel aastal me tegime selle ära. Me keskendusime võistluse läbi viimisele ning sellele, et sportlastel oleksid õiglased ja võrdsed tingimused. Lisaks veel, et võistlus saaks väga hästi läbi viidud ja me saaksime toota väga korralikku telepilti. Selle kõigega me saime väga hästi hakkama ning FIS kiitis ka meid. Selle tõestuseks on meile antud korraldada 2020. aasta MK-etapp ja ühtlasi on kalendris juba ka 2021. aasta MK-etapp. Järgneval aastal toimub see veebruari esimese nädala lõpus, 7.-9. veebruaril ning 2021. aastal 5.-7. veebruaril.

Kui televaatajate numbritest rääkida, siis kas need arvud on tänaseks teada? Kui suur huvi oli esimest korda Otepääl toimuva etapi vastu?

Jah, meil on need numbrid teada. Inimesi, kes vaatasid Otepääl toimunud MK-etappi, oli kogu nädalavahetuse peale kokku ca 15 miljonit. See on ilmselt üks Eesti kõige suurema teleauditooriumiga võistlus.

Võistlusel on kaks poolt. Üks pool puudutab inimesi, kes vaatavad kaugemalt seda ehk teleri vahendusel, teine pool on see, mis puudutab inimesi, kes tulevad tegelikult koha peale kaasa elama. Ma saan aru, et see on asi, mille kontseptsiooni te olete püüdnud tänaseks aastaks paremaks ja sõbralikumaks teha?

Jah, me püüame sellel aastal ikkagi saada kohalikku inimest koha peale. Eelmisel aastal ootasime ca 1000-pealist vaatajaskonda, mille me ka saavutasime, aga nagu näha, siis Otepää Tehvandi suusastaadion on nii suur ja mahutab hästi palju inimesi. Kahevõistluse puhul oli keeruline seda rahvast täis saada. Me püüame erinevate meetoditega neid inimesi siia veel rohkem kohale saada ja loodame, et telepildis on ka siis rohkem inimesi staadioni tribüünidel.

Olen aru saanud, et isegi sellest suurest televaataja arvust olenemata on keeruline leida Eestis sponsoreid, kes neid üritusi toetaks. See probleem on üldse tegelikult laiem. Vist ei saa öelda, et teil oleks asjad turvalised - vaeva tuleb näha kogu aeg?

Loomulikult! Nagu sa mainisid, siis neid suuri toetajaid, kes vanasti olid suure hurraaga ja hea meelega nõus toetama, siis neid meil täna ei ole. Me peame väiksemate summadega seda eelarvet kokku saama. Üks osa eelarvest on rahvusvahelise pildi ehk teleõiguste eest saadav raha, teiseks on meid toetamas riik, EAS ja loodame ka kohalike omavalitsuste peale. Loomulikult on eelarves kirjas ka piletitulu. Kõik need asjad kokku ongi selline, et hetkel meil päris sajaprotsendiliselt eelarve kaetud pole, aga loodame selle aasta numbri sees ta lukku saada.

Kui uskuda seda, mida kirjutas Eesti Päevaleht sellel nädalal, siis MK-etapp oli ikkagi Suusaliidu jaoks projekt, mis omadega nulli ei tulnud. Saad sa öelda, kui suur oli lõpuks see kahjum, mis tuli ära lahendada?

Ma ei oska seda täpset numbrit teile öelda. Need numbrid, mis olid Päevalehes, need olid väga suured. Ma jään selle vastuse hetkel võlgu. See number oli küll kuuekohaline, aga täpset numbrit ei oska öelda.

Sellel probleemil oli teine pool ka, mis kõneles et Suusaliidu üldine eelarve on keeruline ja seal räägiti majandusaruande puhul kahjumist peaaegu 400 000 eurot. Ma küsin niipidi, et kui palju see number, arv ja olukord mõjutab teie võimalusi ja kogu protsessi?

See 400 000 ei ole päris õige number ja see on natuke üle paisutatud. Tegelikult oli kahju tunduvalt väiksem. Selle suurema miinuse tõi eelmisel aastal FIS-i marketingi toetuse ära võtmine, mis lõi nii suure miinuse majja. See kahjuminumber mõjutab meid mingil määral, aga täna teeme oma eelarvet nii, et me ei jää miinusesse ja me näeme, et me oleme valmis selle ürituse viima läbi ilma kahjumita.

See, et Eestis on uuel talvel üks MK-etapp, mitte kaks, kas see on hea või halb uudis?

Nii ja naa. Ühte pidi on ta hea, et eelarve on poole väiksem kui eelmisel aastal, aga teisest küljest on kahju, et murdmaasuusatamise MK-etapp nii pea Eesti pinnale pole jõudmas. Sellest on südamest kahju. Sellel on mingil määral põhjused ja tagajärjed, mis ei ole seotud Suusaliidu tegevusega. Juba plaanipäraselt pidigi murdmaasuusatamise MK-etapp toimuma aastal 2021 ehk üle aasta. 2020. aastal seda toimuma ei pidanudki.

Aga see, et teil on olemas kindlus, et 2020. ja 2021. aasta MK-etapp Otepääl toimub, on need kuidagi omavahel seotud või on see eraldiseisev lugu? Te saite väga hästi hakkama mullu korraldusliku poole pealt ja sellepärast tehti see otsus juba ära?

MK-etappide kalendreid pannakse üldjuhul paika 2-3 aastat ette ja teinekord isegi terve olümpiatsükli. Enne maailmameistrivõistlusi toimus uus tsükkel, kus räägiti läbi, et 2021. aastal tuleb lisaks meeste MK-võistlustele ka esimest hooaega naiste MK-võistlus. 2021. aastal peaks toimuma kolm või neli MK-etappi naistele ja üks neist on Otepääl.

Te olete pioneerid nagu olite ka eelmisel aastal? Muster jätkub. Kas ka sel aastal jätkub naiste võistlus kontinentaalkarikasarjas?

Jah, naiste võistlus toimub täpselt samal ajal. Lihtsalt ajagraafikust sõltub, kas nad võistlevad enne või peale mehi. See sõltub meeste MK-sarja ülekannete aegadest.

Ümmarguselt on natuke vähem kui neli kuud selle sündmuseni. Mida te praegu teete ning mis järgus on planeerimine?

Nagu ka enne mainitud, siis püüame lukku saada viimaseid eelarve toetusi, lisaks veel inimkoosseisu, kes ei ole põhitiimis, vaid kelle võtame vajadusel lisaks. Siin on hüppemäel inimesed, kes igaks juhuks puhuritega seisavad kui lund sajab, lisaks on inimesed, kes on raja peal turvamiseks abis. Kõikide nende inimeste lukku löömine ja see on põhitegevus praegu, sest programm on enam-vähem paigas ja kellaaegadega ei pea enam tegelema. Nipet-näpet on panna lukku. See, kui palju on vaja riietumiseks soojakuid ja kui palju on vaja tellida toitu - see kõik tuleb hiljem.

Nagu ütlesid Suusaliidu ja kahevõistluse juhid, siis see kuidas MK-etapp õnnestub, kuidas tullakse raja äärde kaasa elama, sõltub Kristjan Ilvesest. Nad olid rõõmsad, et Eestis on kahevõistlus tõusnud arvestavalt pilti. Milline olukord võiks olla sellel talvel? Kui suur on tõenäosus, et peale Ilvese on veel keegi stardis?

Jah, ma väga loodan, et minimaalselt kolm sportlast saame välja panna. Me saaksime välja panna ka kaheksa võistlejat, aga kahjuks meil täna nii palju sellisel tasemel võistlejaid ei ole. Loodame, et Andreas Ilves ja noorematest Robert Lee on selleks hetkeks valmis MK-etapil osalema.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: