Bostoni maratonil stardivad ennast naisena identifitseerivad meesjooksjad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Paula Radcliffe (1825)
Paula Radcliffe (1825) Autor/allikas: AFP/Scanpix

Bostoni maratoni otsustas mullu lubada starti ka ennast naisena identifitseerivad meesjooksjad ning võimaldas neil konkureerida naiste arvestuses. Otsus oli vastuoluline, kuna andis paljude arvates eelise mehena sündinud, kuid ennast naisena identifitseerivatele jooksjatele.

Bostoni maraton on nimelt üks väheseid maratone, millel osalemiseks tuleb joosta kiiremini kvalifikatsiooni normidest. Näiteks 2019. aaasta Bostoni maratoni kvalifikatsiooni norm 40-44 aastastele meesjooksjatele oli 3:15, naistele aga 3:45 ehk pool tundi nõrgem. Meestele, kes identifitseerivad ennast naisena, kehtivad võistluse korraldajate otsuse põhjal naiste kvalifikatsiooni normid, kirjutab Marathon100.com.

Mullu osales vähemalt kolm avalikult ennast naisena identifitseerivat meesjooksjat ehk transsoolist naisjooksjat.

Maratoni maailmarekordiomanik Paula Radcliffe on värskelt tviitides avaldanud oma vastuseisu Bostoni maratoni otsusele. "Otsuse mõju on negatiivne, kuna Bostonisse on väga raske kvalifitseeruda. Naiste kvalifikatsiooni normide rakendamine igale meesjooksjale, kes identifitseerib ennast naisena, on ebaaus, kuna selle tulemusel muudetakse naiste ajanormatiive rangemaks, kuivõrd kandidaatide arv kasvab."

Transsoolisi naisi lubatakse naiste arvestuses starti ka mitmetel teistel suurtel maratonidel, sealhulgas Chicagos, New Yorgis, Londonis, Los Angeleses.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: