Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Novosjolov "Areeni varjus": tänu abikaasale saan mina olla kangelane

Seekordses saates "Areeni varjus" oli sel korral juttu sellest, kui kaalukat osa võite sepistades on täitnud sportlaste abikaasad ja lapsed.

"Lihtsam on, kui tippsportlase abikaasa on ise ka sporti teinud. Ja kui tipptasemel, siis veelgi lihtsam," arvas kümnevõistluse olümpiavõitja Erki Nool.

"Ma kindlasti ei jõuaks sinna, kus ma tänapäeval olen, kui minu abikaasa ei mõistaks ja toetaks mind. See ei ole lihtne, ma olen iseloomult maksimalist," tõdes kahekordne epeevehklemise maailmameister Nikolai Novosjolov. "Kui võistlused lähevad kehvasti, siis vanasti läks ikka päris mitu päeva, et suudaksin seda üle elada. Loomulikult, abikaasal on väga suur roll, et seda mingil määral ära kannatada ja mõista seda olukorda."

"Korralik tagala on iga spordimehe hea trump, olgu see siis tähistamaks häid kordaminekuid või olgu see koht, kust ammutada uut energiat, et tagasilöökidest kosuda," sõnas kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter. "Mõistev ja toetav kaasa on ikkagi mänginud väga suurt rolli ka minu medalivõitudes."

Novosjolov meenutas ka enda ja abikaasa tutvumislugu. "Mehed armastavad silmadega ja naised kõrvadega. Mul oli nii, et nägin pilti, ei teadnud, mis inimene ta on, aga ta oli piltilus. Mulle väga meeldis ja mul tekkis kohe sümpaatia. Kui kohtusime ja hakkasime suhtlema, sai see ainult toetuse. Juhus," rääkis Novosjolov. "Mis puudutab lapsi, siis lõviosa on ikka tema kaelas, tema tegeleb põhiliselt nendega. See ,et mina istun siin ja olen nn kangelane, on tegelikult tänu sellele, et mul on väga tore abikaasa."

Enda ja endise Venemaa iluvõimleja Galina Beloglazova tutvumislugu meenutas ka korvpalli maailmameister Heino Enden. "Tutvusime laagris, kuidagi hakkasime semmima ja 1986. aastal abiellusime. See sattus olema Hea Tahte mängude ajal ja selleaegne Nõukogude juht Mihhail Gorbatšov tõstis selle esile ja ütles, et sellised peavadki olema kaks tublit sportlast, omavahel abielluvad," meenutas Enden. "[Treener] Aleksandr Gomelski tundis mind juba väga pikalt, nii CSKA-st kui koondisest ja ta ütles mulle isegi sellise lause, et tema treenerikarjääri ajaloos olen mina esimene mängija, kes pärast abiellumist mängib paremini."

"Kui meil oli poeg sündinud, siis Soomes elades läksime lahku. Kaks aastat elasin pojaga kahekesi, ta oli siis viiene. See oli väga hea elukool – hommikul laps lasteaeda, tööle, õhtul tagasi, süüa, trenni mõlemad, jälle koju ja kõige jaoks jätkus aega," jutustas Enden.

Endine epeevehkleja Meelis Loit tunnistas, et tema elab nüüd abikaasast eraldi ja oma roll lahkuminekus oli hoopiski sportlaskarjääri lõpetamine. "Kindlasti üheks põhjuseks oli ka see, et toimus elumuutus, ma ei sõitnud enam nii palju ringi ja hakkasin väga palju kodus olema, eks see tekitas pingeid," muigas ta. "Kindlasti ei ole maailma kõige kergem amet olla sportlase abikaasa. Need naised on kuldaväärt, kes elavad seda üle. Sportlane on inimene, kes millekski valmistudes on natuke kergelt ärrituv ja kui valmistub võistluseks, on ta rohkem stressis, mida pole mujal maandada kui kodus. Ise ma küll ei tahaks olla sportlasele abikaasa!"

Lisaks tehti seekordses "Areeni varjus" linnulennuline ülevaade Eesti kõigi aegade edukama jalgpalluri Mart Poomi karjäärist Inglismaal ning sellest, mis peitub profisportlase elu väliskihi all, jutustas tema abikaasa Lissel Poom. Poolehoidjaid hullutanud Martin Müürsepp, Tiit Sokk ja Gert Kullamäe rääkisid korvpallurite säravamate saavutuste tagamaadest.

Järgmises saates: sportlaste kariderohke teekond maailma absoluutsesse tippu. Enne kui nad võidueufooriat täiel rinnal nautisid, tuli taluda altminekuid ja kaotusi, jagu saada pettumusest ja masendusest. See kõik nõudis eneseusku ja tohutut võidutahet, pingutamist kas või nii tugevasti, kuni silme eest läks mustaks. Ent kahe jalaga maa peale jäämine pärast võidujoovastust polnud kerge ülesanne.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: