Kolmikõed Luiged sihivad nüüd Tokyo olümpiat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

2016. aasta Rio olümpiamängudel ajalugu teinud ja esimeste kolmikutena koos maratoni jooksnud õed Leila, Liina ja Lily on uueks sihiks seadnud 2020. aasta Tokyo olümpia.

"Kõige suurem eesmärk meil kolmel on startida Tokyo olümpiamaratonil," rääkis Liina Luik ERR-ile. "Meie uus slogan on "Trio to Tokyo", loodame seal kõik aastal 2020 startida ja ka finišeerida."

Õdedest kõige parem isiklik rekord on Leilal, kes jooksis 2013. aasta detsembri alguses maratoni ajaga 2:37.11, Liina tippmark on 2015. aastast 2:39.42 ja Lily rekord samuti 2015. aastast 2:40.25.

"Kahjuks, jah, ammu-ammu. Juba ootan oma isikliku rekordi parandamist," sõnas Leila enda tippmargi kohta. "Olen kindel, et oleme kõik suutelised 2.35 jooksma ja oleme olnud suutelised, paraku maraton on selline raske ala, et kõik peab sada protsenti klappima ja siis tuleb õige aeg. Kindlasti oleme 2.35 võimelised jooksma, miks mitte ka 2.30 suunas vaadata."

Liina on eesmärgiks võtnud koguni 1997. aastast Jane Salumäe nimele kuuluva Eesti rekordi 2:27.04. "Tean ja tunnen, et mul on jalgades kiirem aeg. Mul oli 2015 väga hea aasta, siis jooksin ka väga kõva poolmaratoni aja 1.12, juba see näitab, et olen suuteline jooksma 2.30 kanti maratoni," arutles ta. "Peaasi, et kõik klapiks. Ise usun, et olen võimeline ka 2.27 ära jooksma. Kui nüüd hästi targalt tegutseda, siis miks mitte."

"Ega minagi teistest vähem ambitsioonikam ei ole. Kindlasti alla 2.35 on esimene eesmärk," lisas Lily. "Minu puhul kehtib see lause "tasa sõuan, kaugele jõuan", sest, nagu näha, Rios olin ma esimene õdedega võrreldes, pole need rekordid midagi nii olulised."

Mäletatavasti oli Rios õdedest parim just Lily, kes sai 97. koha, Leila oli 114. ja Liina katkestas. Rio olümpia ajal ja järel pälvisid õed kõvasti maailma tähelepanu, miks aga tuli olümpia järel seisak? "Ei oska öelda. Paratamatult olime vigastustega kimpus, tuleb edaspidi targemalt tegutseda ja nendest õppida," arutles Lily. "Keskendusime küll rohkem lühematele distantsidele, võib-olla oligi hea vaheldus, lisaks arendasime kiirust, mis pole maratoni silmas pidades paha."

Tänavustel Euroopa meistrivõistlustel õdesid ilmselt jooksmas ei näe, sest tähtaeg normitäitmiseks on juba 1. juunil. "See tähtaeg tuleb liiga ruttu peale ja me oleme kõik talvekuudel olnud erinevate vigastustega kimpus. Kahjuks nii on läinud, ma ei näe, et me veel kevadel-suvel jõuaksime maratoni joosta ja head aega saada. Loodame sügisel selle tasa teha," sõnas Liina.

Mitu maratoni peaks enne olümpiat jooksma, et Tokyos hea tulemus teha? "Järgmisel aastal algab juba normitäitmine, ega maratoonar ju aastas kaks-kolm maratoni jaksab joosta, selle normi loodaks juba järgmisel aastal ära realiseerida, et siis 2020 juba tugevalt valmistuda olümpiaks, et tuleks seal hea maraton," mõtiskles Leila.

Konkurents maratonile on Eestis kasvanud, Jekaterina Patjuk jooksis eelmisel aastal 2.36-ga, teiega võrreldes kiirema aja, mis tähendab, et teil tuleb olümpia jaoks kõvasti pingutada? "Tuleb teha ettevalmistus nii hästi kui võimalik, et suudaks ületada nii Katja aega kui ka ennast ületada," lausus Liina. "Katja tegi väga hea jooksu ja meil on selle üle väga hea meel, sest meil on ühine treener (Harry Lemberg – toim) ja kui tahame kolmekesi Tokyosse jõuda, peame Eesti kolm parimat aega välja jooksma."

 

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: