EOK asepresident: jube raske on maailmatasemel kõigiga koos võistelda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Eesti olümpiakomitee asepresident ja tippspordikomisjoni esimees Tõnu Tõniste tunnistab, et ettevalmistustoetuste osas tulebki sportlastel läbida karm valiksõel ja vahendeid napib.

Tõniste sõnul on toetusteks ette nähtud 2,3 miljonti eurot ja poolteist kulub A- ja B-kategooria sportlaste peale. "Aga edasi on meil C-kategooria sportlasi, perspektiivikaid noori oluliselt rohkem. Nende treenerid on. 2,3 miljonist toetame sada noort," lausus Tõniste Vikerraadio saatele "Spordipühapäev".

"See on hästi karm valiksõel ja ma julgen väita, et tippspordikomisjonis on mitmed olümpiavõitjad, maailma medalimehed, kaks tipptreenerit, kes kõik valdavad teemat ja katsume teha õiglaseid otsuseid. Alad on nii erinevad, et tuleb selget joont ajada. Aga 27 [27. märtsil] tuleb koosolek ja teeme suures pildis õiged otsused."

Spordirahvas on arutanud, kas toetusi peakski tippude asemel pigem perspektiivikatele noortele jagama. "Aga kui meil on keegi võidelnud ära maailma tippu ja elu näitab, et kui oled nooremas eas tippu saanud, siis püsid seal kümme aastat. Kas siis jätame need rahata ja hakkame anda perspektiivikatele, keda me täna ei tea? See tunduks veel absurdim."

"Lõpuks on süsteem, kus on konkreetne raha, mis pole kümme aastat väga kasvanud, siis hoiad kõigepealt neid tippe - me oleme ka treeneritele rohkem andnud, et need saaks võimaluse sportlastega kaasa minna. See on ikka tervik. Sportlane ei ole üksi, tal on ka tausta- ja abijõud."

Tõniste tunnistab, et praegune olukord pole täiuslik ja loodetakse riigi täiendavale abile. "Siin on palju puudujääke ja loodan väga, et meil on lootust tippspordi ja perspektiivika põlvkonna - vanust 16-18-22 - jaoks riigilt ka saada lisaressurssi, sest maailmas võistleme avalikult kõigi riikidega nagu äris ja igal pool, aga meie ressursid on mitu korda väiksemad. Jube raske on maailmatasemel kõigiga koos võistelda."

Eesti olümpiakomitee ettevalmistustoetused kerkisid avaliku arutelu teemaks seoses Maicel Uibo pronksivõiduga sisekergejõustiku MM-il. Vastavalt reeglitele ei taga see toetust, kuna tegemist pole olümpiadistsipliiniga. Kergejõustiklased loodavad, et Uibole tehakse erand, aga mees ise ei ole EOK poole pöördunud.

"Ei ole. Mulle see sümpatiseeribki. See on teatud ajakirjanike poolt visatud üles. Ma saan aru - klikke on vaja ja emotsiooni on vaja ja rahvale läheb peale, kui kedagi sarjatakse ja kohe sõimatakse, ütlen otse," kommenteeris Tõniste.

"Aga väga soliidne ja mulle meeldibki, et sportlane teeb oma asja. Selleks on tal treenerid ja alaliidud, kes tema eest võitlevad ja see on ka arusaadav. See on alaliidu, treenerite ja ka ajakirjanike asi - kaitsta nõrgemaid. Kus hoovad on ja mida muuta saab, eks nemad peavad siis väga argumenteerima, miks nad mingeid otsuseid teevad. See on hästi normaalne protsess tegelikult."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: