100 spordihetke | Kolmikhüppe olümpiavõitja Jaak Uudmäe

Foto: Jaak Maisma/ERR arhiiv

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. Moskva olümpiamängude kolmikhüppevõistlusel (1980) ületas Jaak Uudmäe ennast ja üllatas konkurente.

1980. aasta Moskva olümpia tekitas Eestis erinevaid tundeid. Nende hulgas ka see, mida eestlastena saame kogeda harva ja kui oleme tundnud, siis ei unusta – eestlase olümpiavõidu tunne.

Toonane Nõukogude Liidu spordisüsteem lootis, et venelaste kolmekordne olümpiavõitja Viktor Sanejev võtab siit oma neljanda kulla. Brasiillane Joao Carlos de Oliveira oli samuti supervormis, aga Uudmäel olid omad plaanid. Uudmäe tuli, nägi ja hüppas ning Eesti Raadio reportaaž kõlas sel hetkel justkui koorilaul.

Viimane hüpe jäi Sanejevi teha, aga Jaak Uudmäe kulda ta ohustada ei suutnud. Kuigi, tundes nõukogude spordisüsteemi toimimist, oli eestlasel ärevus sees.

Nii sai Jaak Uudmäe olümpiakulla ja numbrid 17.35 on alatiseks kuldselt Eesti spordiloos. Kuld tuli küll punariiginime alt, aga see oli Eesti kuldmedal Eestile. Olümpiavõitja Jaak Uudmäe oli ja on üks meie hulgast – siiras, lihtne ja krutskitega.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: