100 spordihetke | Judokad Aleksei Budõlin ja Indrek Pertelson

Foto: SCANPIX/Jarek Jõepera/SL Õhtuleht

Tänavu 8. detsembril täitub 100 aastat olümpialiikumisest Eestis. Eesti Rahvusringhäälingu sporditoimetus valis sel puhul välja Eesti spordisajandi sada olulisemat spordisündmust ja -lugu. Olümpiamängude pronksmedalimehed, judokad Aleksei Budõlin (2000) ja Indrek Pertelson (2000, 2004), tegid 1990. aastate lõpul Eestist judomaa.

Judo sai Eestis suurt tähelepanu ja populaarsust, kui Indrek Pertelson treener Avo Põhjala juhendamisel hakkas täiskasvanute arvestuses medaleid korjama.

Paar aastat noorema Aleksei Budõlini tõus oli samuti kiire ja eestlased nägid oma silmaga, kuidas 2000. aasta Sydney olümpialt võitsid judopoisid Eestisse kaks olümpiapronksi.

Otsa tegi lahti selleks hetkeks vähemtituleeritud Budõlin ja neli päeva hiljem oli Indrek Pertelsoni kord raskekaalus.

Järgnevatel aastatel oli tiitlivõistlustel edukam Budõlin, kuid Ateena olümpialt võitis neli aastat hiljem oma teise olümpiapronksi ikkagi Pertelson.

Rääkimine hõbe, vaikimine kuld, maadlemine pronks – nii räägiti Eestis meie judo kuldajal, paarkümmend aastat tagasi. Mistõttu polnud ka üllatav, et aegade menukaimas Eesti multifilmis Lotte ja tema sõbrad just selle alaga tegelema hakkasid.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: