Raido Mitt tippsportlastest kaitseväes: neil olnuks süsteemis roll täiesti olemas

Foto: Siim Lõvi/ERR

Eesti kaitsevägi likvideerib lähikuudel neljateistkümnest tippsportlasest koosnenud spordirühma ning säärane otsus on kütnud spordielus hulgaliselt kirgi. Eesti Olümpiakomitee alaliitude koordinaator Raido Mitt, kes on varasemalt töötanud kaitseväe spordirühma ülemana, tunnistab, et otsus tuli ootamatult ning suures plaanis on tal sellest kahju.

"Kui pärast otsust tuli välja ka kaitseväe seisukoht, siis mõneti on see arusaadav ja endise kaitseväelasena võin öelda, et need [põhjendused] olid täitsa loogilised. Pigem see otsus tuli kui välk selgest taevast – suhteliselt ühepoolne otsus ära kaotada ja üsna lühikese etteteatamisega. Selle koha pealt võinuks see otsus olla natuke läbimõeldum, tehtud koostöövormis ja mitte aasta enne olümpiat," rääkis Mitt Vikerraadio saates "Spordipühapäev".

"Rahalist poolt ma kindlasti ei mõista, sest see rahaline koormus spordirühma näol võrreldes kaitseväe eelarvega niivõrd väike. Pigem mõistan seda, et spordirühm seal struktuuris võtab ära mõned kohad, mida annaks rakendada kaitseväele võib-olla prioriteetsematel aladel. Mis puudutab ajateenijate spordirühma, siis kaitsevägi on öelnud, et seda nad edaspidi toetavad ja sinna lubavad kohti juurde anda, mis on igati teretulnud ja väga hea samm nende poolt."

Kas praegu on ajateenijatel spordirühmas kohti vähe? "Praegu on aasta peale 30 kohta. Individuaalalad katab sellega ilusti ära, aga pigem käib jutt pallimängualade osas selle suurendamisest," selgitab Mitt. "Kui saaks 10–20 kohta aastas juurde, siis kataks sellega ära nii individuaal- kui pallimängualad."

Võrdluses muu maailmaga, kas see tippsportlaste spordirühma kaotamine on halvas mõttes märgiline? "Tegelikult see on päris kurb, sest väga paljude riikide kaitseväed toetavad sportlasi ja väga paljudes riikides on isegi tuhandeid sportlasi kaitseväe palgal. Kaitseväe meistrivõistlused ja kaitseväe olümpia on tegelikult väga suured ja võimsad üritused ja eestlased on sealt alati väga hästi esinenud ja mitmeid medaleid toonud. Selle koha pealt on tõesti natuke kurb."

"Pikalt oli neil (tippsportlastel - toim.) ainult esinduslik roll. See, et neid on hakatud rohkem rakendama, on viimase paari aasta teema ja tegelikult nad on kaasa löönud erinevate ürituste korraldamisega. Osad sportlased on aidanud nõu ja jõuga kaitseväelaste väljaõppel – laskmised, orienteerumised."

"Tegelikult olnuks neil kaitseväe süsteemis roll täiesti olemas. Miks neid niivõrd vähe kasutati pole ainult sportlaste süü – kui on kaitseväe poolt ette antud kindlad ülesanded kindlatel aegadel, siis usun, et enamus sportlasi oleks neid valmis ka täitma. Koostöö hõlmab mõlemat poolt. Kui kaitsevägi ei tekita omalt poolt võimalusi, siis on sportlastel väga keeruline millegagi kasulik olla."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: