Fosti duellist Nurmega: viimasel kilomeetril jääksin peale mina!

Eestis on neljal viimasel aastal käinud maratonijooksus põnev rebimine Tiidrek Nurme ja Roman Fosti vahel. Mõlemad mehed uuendasid tänavu jõuliselt ka oma rekordit.

Tiidrek Nurme: konkurents annab stiimulit, et pingutada

Olümpiamängud Rios, maailmameistrivõistlused Londonis, Euroopa meistrivõistlused Berliinis ja maailmameistrivõistlused Dohas - kõigil neil võistlustel on maratonis omavahel konkureerinud Tiidrek Nurme ja Roman Fosti. Rios tegi parema tulemuse Fosti, seejärel on tiitlivõistlustel peale jäänud Nurme.

Kui aprillis viis Nurme Hannoveris oma maratonimargi kahe tunni 13 minuti ja 40 sekundi peale, siis detsembris kruvis Fosti Valencias välja Eesti kõigi aegade teise tulemuse jahe tundi 12 minutit ja 50 sekundit - uuendades oma varasemat marki lausa viie minuti ja nelja sekundiga. Juhtus see kahe nädala eest, kui Nurme lendas Keeniasse treeninglaagrisse.

"Sel hetkel kui Roman jooksis, siis olin veel sõidus just teel Eestist Keeniasse treeninglaagrisse, et valmistuda Sevilla maratoniks, mis toimub veebruari lõpus. See oli minu jaoks kerge, isegi suur üllatus ja info sain Kaur Kivistikult, kes Keenias vastu võttis ja selle infoga tervitas. Ei ole muud öelda kui võttis sõnatuks," kommenteeris Nurme ERR-ile.

Uute piiride ületamine lisab duellis mõlemale motivatsiooni. Nurme soovib veebruaris viia oma margi olümpianormi tähistava 2.11.30ni, et pääseda kindalt Tokyosse. Ruumi näeb ta edasiminekuks nii endal kui Fostil. "Annab stiimulit küll et pingutada ja kaasmaalasest kiiremini joosta, et see on selline mänguline ja huvitav osa spordist," lisas Nurme.

Roman Fosti: viimasel kilomeetril oleks suurem eelis minul

Milliseid uuendusi võtab ette Roman Fosti uuel hooajal? "Suurem muudatus tuleb see, et lisan pikemaid jooksusid – 45+ kilomeetrit. Tahan saada teada, kuidas organism käitub jooke tarbides ja muidugi lihaste vastupidavust arendades. Tänu sellele heale jooksule on mul muidugi võimalik teha lühemaid mäestikelaagreid, kuna olen saanud uued toetajad," avaldas Fosti ETV spordisaates.

Millal tuleb esimene maratonistart? "5. aprillil on minu järgmine maraton, Hollandis Rotterdamis Hakkan selleks põnevusega valmistuma."

"Kindlasti [tahaks aprillis uue rekordi teha]. Valencias kõhuprobleemi tõttu kaotasin viimasel seitsmel kilomeetril kaks minutit. Loodan veel paremaks minna ja usun, et olen ka võimeline jooksma 2:10 algusesse."

Mis aitas Fostil Valencias joosta Eesti kõigi aegade teise tulemuse? "Viimased neli kuud sain vigastuste vabalt treenida, sain ideaalse kaalu, muutusin tõsisemaks enda treeningute ja ma arvan et ka Eliud Kipchoge jooks avas ka minu mõttemaailma. Võtsin ka uued tehnoloogilised sussid jalga ja tunnen end hästi nendes."

Kas Fosti võrdleb end ka Tiidrek Nurmega ja on tema jaoks oluline olla Nurmest kiirem? "Mulle on oluline, et ma ise areneks edasi, aga minu sõpradele on see oluline. Alati kui ma nendega kokku saan, siis nad räägivad, et tubli – said Tiidreku ajast mööda. Minu jaoks ei ole see nii oluline."

Kumb jääks peale Tokyo olümpial õlg-õla kõrval viimasel kilomeetril joostes? "Kuna olen ikkagi 800 m taustaga ja Tiidrek 5000 m taustaga, siis minul on hea kiirus ja temal hea kiirusvastupidavus. Arvan, et viimasel kilomeetril oleks suurem eelis ikkagi minul," usub Fosti.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: