NCAA ajalooline otsus: ülikoolisportlased võivad sponsorlepinguid sõlmida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

NCAA Final Four turniir Phoenixis
NCAA Final Four turniir Phoenixis Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA ülikoolisporti juhtiv organisatsioon NCAA võttis vastu ajaloolise otsuse lubada ülikoolisportlastel sõlmida sponsorlepinguid ja teenida teisi rahalisi toetusi.

USA keskkooli- ning ülikoolisportlased on amatöörid ja ei tohi siiani rahalisi auhindu ega palka vastu võtta, aga seda on aastaid peetud silmakirjalikuks, sest NCAA võib oma tiiva all olevate sportlaste pealt kasu lõigata ja tipptreenerid panevad hooaja jooksul tasku miljoneid dollareid. Eelmisel aastal teenis NCAA enam kui miljard dollarit kasumit, 80 protsenti sellest moodustavad tele- ja reklaamiõiguste eest makstavad summad.

Teisipäeval nõustus NCAA juhatus ühehäälselt, et kolledžisportlased võivad hakata oma imidžiõiguste pealt raha teenima ja käskis oma kolmel divisjonil hiljemalt 2021. aasta jaanuariks reeglistikku uuendada.

Kuigi teoorias on tegemist ajaloolise sammuga, jääb õhku palju lahtisi otsi, eriti mõeldes ülikoolide värbamisprotsessidele: ülikoolid ei tohi keskkooli lõpetavaid noorsportlasi mingite eelistega enda nimekirja meelitada. Viimastel aastatel on USA-s avalikkuse ette tulnud mitu säärast skandaali, neist ühte olid segatud ka Maik-Kalev Kotsari ja Rauno Nurgeri koduülikoolid South Carolina ja Wichita State.

"Me üritame välja mõelda, kuidas leiutada reeglid, mis ei mõjutaks tugevalt värbamiskeskkonda," rääkis ühe tippülikooli spordidirektor Yahoo Sportsile. "Kavatsused otsuse taga on head. Tundub, et nad tahavad lubada võimlejal raha teenida oma riidekollektsiooni pealt või staarjalgpalluril osaleda reklaamides. Küll ei taha nad, et see hakkaks mõjutama talentide värbamist."

Ülikoolikorvpalli värbamisanalüütiku Corey Evansi sõnul võib uus reeglistik tähendada, et nn rikkad ülikoolid saavad veel rikkamateks ning suuremates keskustes asuvad ülikoolid hakkavad suurlinnadest kaugematel asuvate ülikoolide ees selget eelist omama.

"Kõikides detailides kokkuleppele jõudmine saab olema keeruliseks ülesandeks," rääkis NCAA vastuoluline president Mark Emmert CNN-ile. "See on palju komplekssem olukord kui suurem osa inimesi arvab. Usun, et koolid suudavad selle protsessi läbida ja mõelda välja reeglid, mis on loogilised nii sportlastele kui ülikoolidele."

"See on kõigile ülikoolisportlastele suurepäraseks päevaks, kuigi see pole veel täielik võit," kirjutas teisipäeval aastaid reeglimuudatusi nõudnud LeBron James Twitteris. Aastate eest sattus reeglitega vastuollu ka James ise, sest sai fotodel poseerimise eest vastutasuks kaks korvpallisärki ning pidi seetõttu jätma vahele kaks St. Vincent-St. Mary keskkoolimängu.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: