Tartus joostakse Eesti Vabariigi aastapäeva auks omapärane kontorimaraton

Foto: facebook.com/kontorimaraton/

Eesti Vabariigi 101. aastapäeva ei tähistata ainult teada-tuntud ürituste kaudu. Vahvaid ettevõtmisi toimub paljudes valdkondades ning mõistagi annavad oma panuse ka spordiaktivistid. Nii peetakse vabariigi sünnipäeval Eesti üks eripärasemaid maratonijookse, mis leiab aset IT-ettevõtte Playtech Tartu kontorihoones.

Starti tulevad 35 võistlejat läbivad sisemaratonil kokku 101 ringi. Rada kulgeb mitmekorruselise maja treppidel, koridorides, aatriumis ja garaažis. Playtech korraldab vabariigi aastapäevale pühendatud võistlust teist korda ning näiteks eelmisel aastal tegi keerulise katsumuse läbi ka tuntud luuletaja ja kirglik jooksusõber Contra ehk Margus Konnula.

"Ürituse idee tekkis Eesti Vabariigi 99. aastapäeval, kaks aastat tagasi, kui ma käisin üksinda Tartu linna peal maratoni jooksmas tähistamise mõttes," rääkis omapärase spordivõistluse idee sünnist peakorraldaja Valdo Kanemägi. "Kuna EV100 oli aasta kaugusel tulekul, siis mõtlesin, et tore on teha koos sõpradega jooksurajal midagi. Aasta jooksul käis läbi palju erinevaid ideid, millest üksi reaalsena ei tundunud. Mingil ajal tegi Playtech oma töötajate jaoks terviseraja, kus saab puhata kiire tööpäeva vahel natuke. Vaatasime, et terviserada oli 333 meetrit pikk ja mõtlesime, et huvitav, kui natuke juurde mõõta, kas maratoni oleks võimalik joosta. Algul kõik ütlesid, et see on halb mõte, aga juba piisavalt halb mõte, et ära teha."

Kahtlemata erineb tehniline ning raske jooksudistants klassikalisest maratonist. Mõnes mõttes ongi tegemist kahe iseseisva spordialaga. Üks fakt: eelmise aasta võidumees Hannes Veide, kes harjunud maratonidistantsi katma kolme tunniga, kulutas toona Playtechi kontoris 42,2 kilomeetri läbimisele seitse minutit vähem kui viis tundi. Valdo Kanemägi ütleb, et kontorimaraton pole ka maailma mastaabis väga levinud võistlusformaat. Oluliselt rohkem korraldatakse näiteks puhtakujulisi trepijookse. 

"Üks asi on sees jooksmine, mida tehakse. Näiteks Tondirabas joostakse väikese ringi peal sisemaratoni, aga seal on tegemist sileda pinnaga, siin koguneb peaaegu 2000 tõusumeetrit ja 21 000 trepiastet," jätkas Kanemägi. "See treppidest käimine ei ole kõige lihtsam. Nii palju, kui olen uurinud, siis maailmas on paar sarnast jooksu - ka Hiina müüril tuleb omajagu trepiastmeid, aga kõige sarnasem on Inglismaal toimuv The Bunker Marathon, mis joostakse vanas Teise maailmasõja aegses rannapunkris 96 ringina, kus on suurusjärgus 10 000 trepiastet. Nad jäävad poolega alla, aga see on kõige ligilähedasem asi, mis ma olen leidnud. Päris sarnast üritust ei ole ma suutnud tänaseks päevaks netist leida. Oma kurikuulsuse on see maraton jooksuringkondades saavutanud. Selle võrra, mille võrra seda kardetakse, selle võrra tahetakse tulla ka proovima kui raske on ja kas suudab hakkama saada. Ringil on vaheldust palju. Kuna see on lühike ja jooksjaid palju, siis kogu aeg on kellegagi võimalik koos joosta. Kontoris on suur avatud aatrium, mida kolmel korrusel viiest läbitakse - melu on pidevalt."

Kontorimaraton algab Playtech'i Tartu hoones pühapäeval kell 9 ning võistlejatel tuleb mahtuda üheksa tunnise kontrollaja sisse. Kõik 35 osalejakohta on praeguseks täitunud. Sportlikkusega hiilgav Playtech saadab rajale kaheksa oma ettevõtte töötajat. Eesti Vabariigi 101. aastapäeval toimuva ürituse tulu annetatakse Tartu Ülikooli Kliinikumi lastefondile.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: