Valeväiteid esitanud maratoni olümpiavõitja võistluskeeldu kahekordistati ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jemima Sumgong
Jemima Sumgong Autor/allikas: Reuters/Scanpix

2016. aastal Rio de Janeiros esimese Keenia naisjooksjana maratonis olümpiakulla võitnud Jemima Sumgongi võistluskeeldu pikendati neljalt aastalt kaheksale.

Sumgong põrus võistlusvälises dopingukontrollis 2017. aasta kevadel, jäädes vahele EPO tarvitamisega. Algselt määrati Sumgongile nelja-aastane võistluskeeld, mis algas tagasiulatuvalt 3. aprillil 2017.

Nüüd aga otsustas Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF) tema keeldu kahekordistada, kuna IAAF-i distsiplinaarkomisjon leidis, et Sumgong oli esitanud valeväiteid, võltsinud enda meditsiinilisi dokumente ning valetanud enda asukoha kohta.

IAAF-i komisjon leidis, et kuna see oli teine kord, kui Sumgong dopingukontrollis valetas, tuleks tema võistluskeeldu vastavalt maailma antidopingu (WADA) uuele koodeksile kahekordistada.

Seega kehtib 34-aastase Sumgongi võistluskeeld 2025. aasta 3. aprillini.

Kui Sumgong 2017. aasta kevadel dopingukontrollis põrus, põhjendas ta positiivset proovi sellega, et tal oli emakaväline rasedus, mis veebruari lõpus katkes ja seetõttu tehti talle Nairobi haiglas vereülekanne, mille käigus süstiti talle Sumgongi väitel ka EPO-t. Enda jutu tõestamiseks esitas Sumgong, kelle 2009. aastal tõepoolest oli emakaväline rasedus, dopinguametnikele viis haigladokumenti. Haiglast aga kinnitati, et Sumgong ei käinud seal 2017. aasta veebruaris ja tema esitatud dokumentidel puudus vajalik märgistus.

Seejärel muutis Sumgong enda juttu ja väitis, et samal ajal oli haiglas arstide streik ja sellepärast pole tal ka õigeid pabereid, EPO-t olevat talle süstinud keegi petis. Samas ei suutnud ta selgitada, miks ta oli ADAMS-i registrisse märkinud enda asukohaks Kapsabet, mis asub kõnealusest haiglast viietunnise sõidu kaugusel.

"Leidsime, et tegemist oli sihiliku katsega õigusemõistmist mõjutada," ütles IAAF-i distsiplinaarkomisjoni juhtinud Michael Beloff.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: