Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aerutajate MM-i peaproov suuri üllatusi ei pakkunud

Aerutajate neljasüst: Kaspar Sula, Kristjan Oras, Kaarel Alupere ja Tarmo Tootsi.
Aerutajate neljasüst: Kaspar Sula, Kristjan Oras, Kaarel Alupere ja Tarmo Tootsi. Autor/allikas: Are Eller

Aerutajad valmistusid MM-iks Harku järvel peetud Eesti meistrivõistlustel, mis suuri üllatusi ei pakkunud.

Eesti olümpiakandidaadid, kelle põhiettevalmistus on toimunud neljasüstal, said oma klubide eest sõites ennast ka ühe- ja kahepaatidel kontrollida.

Aegade võrdluses sõitis kõige parema tulemuse välja Kaspar Sula 500 meetri ühesüstal, edestades veenvalt nii Tarmo Tootsit kui Kaarel Alupere. „Alles eelmisel aastal võitsin oma esimese ühesüsta kulla, nüüd on tulnud vajalik kindlus,” ütles Sula pressiteate vahendusel. „Sprint on ikka mu lemmikdistants, aga kõige rohkem olen arenenud 1000 m distantsil ja seda on andnud just neljasüsta treeningud.”

„Tehniliselt on töö igas paadis täiesti erinev,” jätkas Sula. „Kõige raskem on ikka neljasüst, seal on vastutus väga suur, minu teha on kogu distantsi tempo ja rütm. Aga minu seljataga on kolm tugevat meest, usun neisse.”

Kahe päeva jooksul võitis Sula viis kulda, lisaks 1000 m teise koha oma paarimehe Kaarel Alupere kannul. Koos võidutseti kahesüsta 200 ja 500 m distantsil, jättes teised kaugele seljataha, mis näitas, et mulluse MM-i kaheksas paar on heas löögihoos ka tänavu.

Korraliku medalisaagi võttis ka Kaarel Alupere, kelle viiest esikohast oli kõrgemast klassist koos Tarmo Tootsiga saadud 1000 m kahesüsta esikoht. „Kõige rohkem meeldib mulle Kaspariga kahesüst, oleme väga sarnase tehnikaga, nii kui aasta tagasi kokku istusime, tundsin kohe, et see paat jookseb,” rääkis Alupere.

„Distantsidest tunnen ennast kõige kindlamalt 1000 meetris ja kunagi tahaksin ennast teostada ka ühesüstal. Vastupidavusaladel midagi kiiresti ei juhtu, aga ma olen kannatlik inimene. Tänasel päeval on meie leib neljasüst, pean ennast selleks maksimaalselt rakendama,” lisas Alupere.

Kõige suuremat rõõmu pakkus just neljasüsta hea kiirus, kus lisaks noorematele Aluperele ja Sulale istusid veel Tarmo Tootsi ja Kristjan Oras. Konkurentsi neile keegi pakkuda ei suutnud, aga saavutatud kiirus - 24 km/h – on maailmaklassist ja märku sellest olid andnud ka Viljandis tehtud kontrollsõidud.

Eesti aerutamiskoondise peatreener Peeter Becker: „Neid aegu, mida poisid Viljandi järvel välja sõitsid, ma usun. Oleme suve jooksul 1000 m peale kolm sekundit kiiremaks muutunud. Senine lagi on 2.53 ja see on päris korralik tulemus, nüüd on see vaja realiseerida ka võistlustel. Meie konkurendid teevad väga kõvasti tööd ja neil on palju suuremad kogemused. Meie paatkonna kokkusõiduaeg on ju imelühike, aga me kõik teame, et muud võimalust ei ole ja teisi mehi mul ka kusagilt võtta pole – tuleb teha maksimum sellega, mis meil on ja seal, kus vaja. Nii lihtne see ongi!”

Kanuul jätkab liidrina nooruke Joosep Karlson. Tema on ka ainus selle paadiklassi esindaja, kes saab oma võimed proovile panna Milano MM-il.

Oma tasemelt veelgi madalamal on hetkel õrnema soo esindajad, kus pärast narvalanna Anastassia Psenitsnaja loobumist kindel liider puudub. Nüüd on lootused 17-aastasel Anette Baumil, kes just Harku sõitudega tõusis uueks liidriks ja kellel on ka motivatsiooni kõrgemaid eesmärke seada.

Eesti meistrivõistlustel tegid kaasa seitsme aerutamiskeskuse esindajad ja võistkonnakarika viis Emajõe linna Tartu Ülikooli ASK.

Eliitgrupp treener Peeter Beckeri juhendamisel jätkab nüüd taas Viljandi järvel, et anda viimast lihvi enne selle hooaja kõige tähtsamaid starte MM-il.

„Suur töö on juba tehtud, viimased kümme päeva töötame detailide kallal, eelkõige viimistleme starti,” rääkis Becker. „Kahjuks kõik meie kodused võistlused toimuvad n-ö lendstardist, kõikjal mujal on juba ammu vaid spetsiaalsed stardisüsteemid. Meie oleme suutnud endale sellise muretseda vaid ühe raja jaoks ja neljase jaoks sellest piisab. Loodame, et valmiv Aidu kanal selle nii olulise lünga lõpuks parandab. Neljapaadi meeste töömeeleolu on hea, nad teavad, milleks nad võimelised on ja kui hooaja alguses olime maailmas kuskil teise kümne alguses, siis ma väga loodan, et Itaalias pääseme esikümnesse. Selle nimel oleme kogu hooaja kõvasti vaeva näinud.”

Aerutamise MM-ile on esmakordselt registreerunud üle saja riigi sportlased ja eestlased tahavad näidata, et nad on taas arvestatavad tegijad. Eesti neljasüst alustab eelsõitudega 21. augustil ja kolme päeva jooksul saab selgeks, kas Harku järvel sõidetud aegadel on kaalu ka Milanos.

MM-i finaalikoht tagab ühtlasi järgmise hooaja olümpiapääsme. Vaatamata sellele, et kahesüst Peeter Becker ja Tarmo Tootsi Ateena eelolümpia võitsid, on neljal korral Eesti aerutajad maailma suurimalt spordipeolt kõrvale jäänud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: