EOK kinnitas toetusesaajate nimekirjad, loodi uus treenerite toetussüsteem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

EOK tippspordikomisjoni koosolek.
EOK tippspordikomisjoni koosolek. Autor/allikas: EOK

Eesti Olümpiakomitee tippspordikomisjon kinnitas olümpiaettevalmistuse programmist ning noorte saavutusspordi toetussüsteemist toetust saavate suvealade sportlaste ja treenerite uued nimekirjad, mis hakkavad kehtima 1. septembrist. Sealjuures kinnitati uus süsteem olümpiaettevalmistusprogrammi kuuluvate sportlaste treenerite toetamiseks ning laiendati toetust saavate treenerite ringi.

EOK asepresidendi ja tippspordikomisjoni esimehe Tõnu Tõniste sõnul vaatab komisjon toetuste nimekirjad regulaarselt üle. "Seekord oli mitu asja, mis valmistasid rõõmu. Tänu headele tulemustele oli põhjust nii mõnedki sportlased tõsta varasemast kõrgema taseme toetuse saajate hulka. Eriti hea meel on muidugi selle üle, et üle pika aja sai Eesti vehklemisnaiskonna näol maailmameistrid ning seetõttu oli põhjust määrata EOK kõige kõrgem palgatase. Rõõmu tegi ka see, et nii mõnigi noorsportlane, kes seni oli kuulunud EOK noorte saavutusspordi toetussüsteemi, andis põhjust tõsta ennast olümpiaettevalmistusprogrammi, nii et potentsiaali on kõvasti. Väga head meelt teeb uue ala lisandumine EOK olümpiaettevalmistustoetuste nimekirja – 3x3 korvpall on uus perspektiivikas olümpiaala, kus Eesti kuulub maailmareitingus üheteistkümne parema hulka," rääkis Tõniste.

Vastavalt suvise olümpiaettevalmistusprogrammi põhimõtetele saavad sportlased toetust sportlike saavutuste alusel. A-taseme, mis tagab sportlasele igakuiselt 2500-eurose palgafondi ja 2200-eurose ettevalmistustoetuse, annab olümpia- või MM-i medal või Euroopa meistritiitel, kusjuures olümpiavõitjate ja maailmameistrite palgafond on suurem – 4000 eurot. A-taseme sportlasi on uues nimekirjas kokku 12 neljalt spordialalt: sõudjad Andrei Jämsä, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Kaspar Taimsoo, maadlejad Heiki Nabi ja Epp Mäe, tõstja Mart Seim ning vehklejad Nikolai Novosjolov, Erika Kirpu, Irina Embrich, Kristina Kuusk ja Julia Beljajeva. Maailmameistripalka saavad vehklemisnaiskonna liikmed.

Uue olümpiaala esindajad hakkavad toetust saama

B-taseme toetuse teenib kohaga olümpiamängude esikümnes, MM-i esikaheksas või EM-i kahvatumat värvi medaliga. Uues nimekirjas on neid sportlasi 11 viielt alalt: jalgrattur Tanel Kangert, judoka Grigori Minaškin, kergejõustiklased Gerd Kanter, Martin Kupper, Ksenija Balta, Rasmus Mägi ja Janek Õiglane, laskja Peeter Olesk ning vehklejad Sten Priinits, Peeter Turnau ja Jüri Salm. B-taseme sportlase igakuine palgafond moodustab 1600 eurot ja ettevalmistustoetus 1400 eurot.

C-taseme toetuse määrab EOK tippspordikomisjon sportlastele, kellel tiitlivõistlustelt veel kõrget kohta ette näidata pole, kuid kelles nähakse perspektiivi jõuda lähiaastatel vähemalt maailma esikümnesse. Komisjon otsustas seekord C-taseme igakuist ettevalmistustoetust 500 eurot määrata kokku 50, kusjuures osad toetused lähevad ala sees sportlaste vahel jagamisele. Kokku hakkavad C-taseme toetust saama täies mahus või jagatuna 55 sportlast. C-taseme toetust hakkavad uue olümpiaala esindajatena saama ka neli sportlast 3x3 korvpallimeeskonnast.

Eesti Korvpalliliidu peasekretär Keio Kuhi märkis, et 3x3 korvpalli olümpiaalaks saamine on loonud uued võimalused. "Loodame, et oskame neid võimalusi õigesti ära kasutada. Samuti oleme tänulikud EOK-le otsuse eest eraldada vahendeid ala arendamise jaoks, mis omakorda annab tõuke meie plaanide realiseerimiseks. Tänavakorvpall on Eestis juba aastaid olnud au sees ning selle eest peame suuresti tänulikud olema kohalikule tänavakorvpalli eestvedajale Reigo Kimmelile. Siit on hea edasi minna!" ütles Kuhi.

Treenerite toetussüsteem

Olulise uuendusena kinnitas EOK tippspordikomisjon olümpiaettevalmistusprogrammi kuuluvate sportlaste treenerite uue toetussüsteemi, viies treenerite toetused otsesesse seosesse sportlaste tulemustest. "Nagu sportlased saavad toetust vastavalt oma tulemustele, hakkavad ka nende treenerid samamoodi toetust saama vastavalt nende treenitava sportlase tasemele. Kategooriad on sarnaselt sportlaste toetussüsteemile kolm: A, B ja C. A-taseme sportlase treener saab A-taseme treeneri toetust jne. Usume, et see annab treeneritele suurema kindlustunde ja võimaluse tegeleda ka rohkem noortetööga," rääkis Tõniste.

A-taseme sportlase treener hakkab saama kuus 1500 eurot toetust, B-taseme sportlase treener 1200 eurot ja C-taseme sportlase treener 600 eurot. Alates septembrist on A-taseme toetust saavaid treenereid seitse, B-taseme treenereid üheksa ja C-kategooria treenereid 23.

Samuti uuendas EOK tippspordikomisjon aasta alguses käivitatud noorte saavutusspordi toetussüsteemi kuuluvate sportlaste nimekirja. Aastas 2000 eurot toetust saavad noorsportlasi on nüüdseks 83.

Eesti Olümpiakomitee rahastab olümpiaettevalmistustoetusi hasartmängumaksust laekuvate vahendite, riigieelarveste toetuste, Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja EOK omavahendite abil. Noorte saavutusspordi toetussüsteemi rahastab EOK käivitamisfaasis Rahvusvahelise Olümpiakomitee Solidaarsusfondi noorteolümpia toetustest ja hasartmängumaksu vahenditest.

Olümpiaettevalmistusprogrammi kuuluvate sportlaste ja treenerite nimekirju näeb siit ja noorte saavutusspordi toetussüsteemi sportlaste nimekirju siit.

Talialade sportlaste toetamisel enne 2018. aasta PyeongChangi olümpiamänge muutusi plaanis pole, kuid pärast olümpiat viiakse talisportlaste toetused samasse süsteemi suvealadega.

EOK tippspordikomisjoni kuuluvad Tõnu Tõniste, Jaan Talts, Erki Nool, Anna Levandi, Jaak Mae, Jaan Kirsipuu, Aavo Põhjala, Jaanus Kriisk, EOK sekretariaadis vastutab tippspordi eest spordidirektor Martti Raju.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: