Eesti jäi Rahvuste krossil napilt kümne seast välja

{{1696779600000 | amCalendar}}
Foto: Karli Saul

Sel nädalavahetusel toimus Prantsusmaal Ernee krossirajal 100 000 pealtvaataja ees Rahvuste motokross. Eesti meeskond koosseisus Harri Kullas, Jörgen-Matthias Talviku ja Tanel Leok tulid võistluse kokkuvõttes 11. kohale. Esikoha teenis kodupubliku rõõmuks Prantsusmaa koondis.

Esimeses sõidus tulid rajale MXGP ja MX2 klasside sõitjad. Eesti meeskond otsustas, et parema stardikoha valib Jörgen-Matthias Talviku ja väljast stardib Tanel Leok. Talvikul õnnestuski väga korralik start teha ja ta võttis sisse 15. koha. Avapäeval põlve vigastanud Leok alustas sõitu tagasihoidlikult ja oli viimaste seas.

Talviku võitles pikka aega 15. kohal ja hoidis enda selja taga tugevat seltskonda. Sõidu keskel andis Talviku mõned kohad ära ja ta tuli finišisse 20. kohal. MX2 klassi sõitjatest oli ta aga kokkuvõttes kaheksas, mis on väga tugev tulemus.

Leok võttis esimese poole sõidust väga tagasihoidlikult ja ta oli pikalt 36. kohal. Sõidu lõpus kui teised hakkasid väsima, suutis Tanel enda valitud tempot aga hoida ning viimastel ringidel hakkas ta kõvasti positsiooni parandama ja tõusis lõpuks 29. kohale.

Esikoha eest võitlesid avasõidus Romain Febvre (Prantsusmaa) ja Jorge Prado (Hispaania). Prado võttis stardivõidu, kuid Febvre sõitis temast peagi mööda ja asus ise liidriks. Viimastel ringidel püüdis Prado aga liidri kinni ning tegi ka möödasõidu. Febvre alla ei andnud ja publiku suure toega suutis ta Pradost uuesti mööduda ning sõidu lõpuks võita. Prado tuli finišisse teisena ja Ken Roczen (Saksamaa) kolmandana.

Pärast esimest sõitu läks Eesti meeskond 49 punktiga 12. kohale. Liidriks asusid üheksa punktiga prantslased. Teisel kohal oli 16 punktiga Austraalia ja kolmandal kohal 17 punktiga Saksamaa.

Teises sõidus tulid rajale Open ja MX2 klassi sõitjad. Meie meeskonnas valis parema stardikoha Harri Kullas, kes tegi laupäeval supersõidu. Kullas tegigi jälle fantastilise stardi ja ta jõudis esimesse kurvi esikolmikus. Kahjuks sõitis hispaanlane Ruben Fernandez Kullasele pihta ning Harri kukkus ja talle sõitis veel otsa suur hulk sõitjaid.

Fantastilisest algusest sai meie meeskonnale väga keeruline seis, sest Kullas sai liikuma pärast kukkumist viimasena. Talviku tegi samal ajal korraliku sõidu alguse ja ta oli esikahekümne piiril. Talviku tegi sarnaselt esimesele sõidule taas väga tugeva esituse, ta võitles terve sõidu jooksul top 20 piiril ja lõpetas 18. kohal.

Võimsa sõidu tegi ka Kullas, kes viimasena alustades hakkas iga ringiga oma positsiooni parandama ja ta oli rajal üks kiirematest. Finišilipu alt jõudis Kullas lõpuks läbi 20. kohal, sellega päästis ta Eesti meeskonnale kõvasti punkte.

Stardikurvis Kullase pikali sõitnud Fernadez asus sõitu juhtima, teda asus jälitama prantslane Maxime Renaux. Renaux püüdis sõidu keskel hispaanlase kinni ning sõitis temast ka mööda. Seejärel Fernadez tegi kohe sõiduvea ja kukkus ning teisele kohale tõusis teine prantslane Vialle. Lõpuks võtsidki prantslased kaksikvõidu, Renaux võitis ja Vialle oli teine. Kolmanda koha teenis Liam Everts (Belgia).

Pärast teist võistlussõitu tõusis Eesti meeskond 87 punktiga 11. kohale. Ülivõimas liider oli 12 punktiga Prantsusmaa, teisel kohal asus 33 punktiga Austraalia ja kolmandal kohal 42 punktiga Itaalia.

Viimases otsustavas sõidus tulid rajale MXGP ja Open klasside sõitjad. Harri Kullas tegi jälle ilusa stardi ja esimeste kurvide järel oli ta esikümne lõpus. Paremini õnnestus algus ka Leokil, kes sai 20. koha piirimaile. Kullas liikus rajal taas väga hästi, tegi tugeva sõidu ja jõudis finišisse 12. kohal.

Leok langes sõidu keskel vahepeal 27. kohale. Tanel on aga tuntud kõva võitlejana ja kuigi haige põlv segas kõvasti sõitmist, tegi Leok väga tugeva sõidu lõpu ning tõusis finišiks 21. kohale.

Stardi järel asus sõitu juhtima Ken Roczen ja tema seljataga teise koha võttis sisse hetkel maailma parimaks sõitjaks peetav Jett Lawrence. Roczen sai kuus ringi esikohta enda käes hoida, seejärel Lawrence möödus temast, läks oma teed ja võttis lõpuks kindla esikoha. Roczen lõpetas sõidu teisena ja Renaux kolmandana. Renauxi kolmas koht kindlustas Prantsusmaale ka üldvõidu.

Eesti meeskonna kuuest tulemusest läks kõrvale Leoki ühe sõidu 29. koht. Võistluste kokkuvõttes tuli Eesti 91 punktiga 11. kohale. Kümnenda koha saanud brittidest jäime me vaid kahe punkti kaugusele.

Esikoha teenisid 14 punktiga prantslased. Teise koha sai 34 punktiga Austraalia ja kolmanda koha 43 punktiga Itaalia.

Eesti ja esikolmiku vahele mahtusid veel Saksamaa, Belgia, Šveits, Hispaania, USA, Sloveenia ja Suurbritannia.

"Keha sai natuke rappi ka kukkumisega. Kolm-neli tsiklit tuli peale ka ja ma olin seal alumine. Teine asi - natuke jäi jõust puudu. Ei olnud vaba ja rahulik sõit, et oleks hoidnud hoogu peal," kommenteeris Kullas ERR-ile.

"Rada läks kuivaks ja kõvaks. Samas pidi jõudu olema, et kinni hoida ja vabamalt minna. Enam-vähem sõit. MX1 ja Open koos viimane sõit - seal on päris tihe tase ja 12 on okei. Viimasest sõidust oleks top 10 eesmärk, aga andsin endast kõik ja seekord nii. See oli kõik, mis suutsin teha."

Tanel Leok tunnistas, et kaks viimast Rahvuste krossi on tal kehvasti välja kukkunud. "Tobedad asjad. USA-s oli tehniline rike ja siin enda vigastus. Selline rada, mis siin oli, oleks mulle sobinud," sõnas ta. "Jään selles osas vastuse võlgu, kas tuleb 22 või ei tule 22 [rekordiline osaluskord]. Eks aeg näitab. Pigem on tunne, et peaks oma poistega tegelema ja sinna panustama. See järelkasv on tähtsam."

Koondise juht Martin Arumäe sõnas, et mõne keerulisema aasta järel on Eesti motokrossil oodata helgemat tulevikku. "Võib-olla mõni aasta on raskem. Aga kui vaatame seda, mida meie noored on täna teinud - Lucas Leok, noorte maailmameister, noorte Euroopa meister. Kes on tema treener? Aigar Leok, kahekordne enduro MM-i medalivõitja. Sellest lähtuvalt arvan, et pealekasvavaid sõitjad on," lausus ta.

"Samamoodi Tanel Leoki enda pojad, eelmisel nädalavahetusel noorte meeskondliku võistluse võitnud Gregor Lootus. Neid nimesid on veel. Mõned aastad veel ja meil on uus tubli põlvkond peale kasvamas."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: