Kelly Sildaru üllatas trumpala kvalifikatsioonis iseennastki

Freestyle-suusataja Kelly Sildaru näitas Pekingi olümpiamängudel enda trumpala ehk pargisõidu kvalifikatsioonis parimat sooritust, pääsedes esimesena lõppvõistlusele.

Kvalifikatsioonis läheb arvesse kahest katsest parim. Sildaru teenis enda esimese katse eest 80,96 punkti ja oli sellega teine, kuid teise katse eest teenis eestlanna 86,15 punkti ja edestas 0,15 punktiga norralanna Johanne Killit.

"Minu jaoks oli täna kõige olulisem mingi run ära maanduda. Esimese run'i tegin sellise kindla peale. Teisel ringil meil ei olnud plaanis hüpetel teisel ja kolmandal hüppel midagi juurde panna, see oli pooljuhuslik ja tuli mulle endale ka üllatusena," avaldas ta naerdes. "Mul on nüüd endal kuidagi nii hea tunne sees, et suutsin enda sõidud ära teha ja ka see, et viimasel run'il veel paremini, tegin asju, mida ise ei oodanud, et tegema lähen. See andis hea tunde."

"Kindlasti mul oli esimese katse järel mingi pingelangus ja teisele oli lihtsam minna, sest oli tegelikult üsna kindel, et selle skooriga on suur tõenäosus finaali pääseda," lisas Sildaru.

Kvalifikatsiooni ajal oli võistluspaigas krõbekülm, võistluse alguses näitas -23 kraadi, aga tajutav temperatuur oli tuule tõttu -33. Sildaru nentis, et sellise külmaga pole lihtne võistelda. "Keegi meist pole harjunud selliste tingimustega treenima ega võistlema. Vahepeal on isegi raske oma sooritusele keskenduda, sest tunned ainult, kuidas külm on naha vahel," tunnistas ta. "Aga tegime niimoodi, et nii kui alla sain, panin teise jope peale ja üleval enne starti jope maha. Eks see natuke aitas, aga külm oli ikkagi. Aga õnneks saime enne starti ennast nendes majakestes ka üles soojendada."

Algselt pidi kvalifikatsioon olema pühapäeval, kuid tugeva tuule ja lumesaju tõttu lükati see edasi esmaspäevale. Sildaru sõnul talle pigem meeldis, et võistlus edasi lükati. "Esiteks seetõttu, et eile olid tingimused ikka suhteliselt halvad. Kindlasti suutsin täna paremat sooritust näidata kui eile oleksin suutnud," arutles ta. "Ja teiseks see, et eile olid küll rasked tingimused, aga mingid trikid ikka tegin ja kuidagi suutsin end kokku võtta. See andis ka palju enesekindlust tänaseks, et kui eile halbade tingimustega sain hakkama, siis paremate tingimustega on ju veel lihtsam."

Pargisõidu finaal peetakse teisipäeval, 15. veebruaril Eesti aja järgi varahommikul algusega kell 3.30. "Eks me natuke Mihkliga peame plaani ja vaatame," ei hakanud Sildaru kohe avaldama, kas ja kui palju veel varu jäi ja milliseid trikke finaaliks plaanitakse. "Aga ennekõike tahan lihtsalt ise seda kõike nautida. Lähen ikka enda parimat run'i tegema, aga tunnen, et ma ei hakka otseselt üle enda varju ka hüppama, lihtsalt naudin seda protsessi."

Ustav: Kelly oli väga tubli!

"Mina võib-olla ei olekski tahtnud, et ta neid trikke teeks, aga ei ole hullu," muheles Sildaru treener Mihkel Ustav. "Lõpuks saime ikkagi parima skoori, mis on väga tähtis meile. Tubli oli, väga tubli!"

"Esimene katse oli suhteliselt miinimum sellest, mis teha saime tegelikult. Ja saime juba selle eest väga kõvad punktid. See tõstis Kelly enda enesetunnet ka väga palju," rääkis Ustav. "Vaatame homme hüpped uuesti üle, reilidel oli ruumi juba treeningul, aga otsustasime praegu mitte neid näidata."

Selle, et mitmed favoriidid põrusid – näiteks ei pääsenud finaali tiitlikaitsja Sarah Höfflin –, põhjustas Ustavi arvates pinge. "Arvan, et kõik oli pinge taga kinni. Hoopis teine võistlus, palju keerulisem – siin on kuus eksimusruumi, Big Airis on üks eksimisruum. See on ikka meeletult raskem ala," arutles ta. "Kvalifikatsioon on karm selles suhtes – kaks sõitu, üks läheb arvesse. Eksimisruumi on palju. Aga nii ongi suurvõistlustel."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: