Dopingukaristust kandev MM-hõbe: tegin nii, nagu bossid mulle ütlesid

Daniil Lõssenko
Daniil Lõssenko Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Dopingutestidest hoidumise eest võistluskeelu saanud kõrgushüppaja Daniil Lõssenko tunnistas oma vigu, kuid süüdistab Venemaa kergejõustikuliitu plaanis dokumente võltsida.

2017. aasta MM-il hõbedale tulnud Lõssenko sai järgmisel aastal ajutise võistluskeelu, sest ei teavitanud 12 kuu jooksul kahel korral oma asukohast dopingukütte ning jättis ühel korral ettenähtud dopingutesti andmata.

Selle valguses lahvatas Venemaa kergejõustikuliidu RUSAF-i ümber uus skandaal. Puhta spordi eest võitlev Athletics Integrity Unit (AIU) leidis 2019. aasta novembris, et alaliit takistas tahtlikult AIU läbiviidud uurimist, võltsis sportlase võistluskeelust pääsemise nimel dokumente ja valetas Lõssenko juhtumi kohta.

"Muidugi oleksin võinud öelda "ei", aga ma ei teinud seda. Kuulasin bosse ja otsustasin teha nii, nagu nemad ütlevad," sõnas Lõssenko teisipäeval Reutersile. 24-aastane venelane oli enda sõnul andmete täitmisega hooletu, kuid ei üritanud keelatud ainete kasutamist varjata. Samuti lisas Lõssenko, et kahetseb Vene alaliidu plaaniga kaasa minemist.

Oma raporti põhjal esitas AIU toona süüdistused mitmele Venemaa kergejõustikuliidu ametnikule, sealhulgas alaliidu presidendile Dmitri Šlahtinile, keda karistati hiljem nelja-aastase võistluskeeluga. "Las see jääb ülejäänud eluks tema südametunnistusele. Kuni hauani," vastas Šlahtin Reutersi palvele Lõssenko väidet kommenteerida.

Lõssenko, kelle võistluskeeld lõppeb järgmise aasta augustis, unistab jätkuvalt sportlaskarjääri jätkumisest, kuid teenib praegu raha autojuhina. Reutersi sõnul ületas venelane oktoobri keskel ühes Moskva sisehallis kõrguse 2.15. "Mõistan, et mul on vaja oma tehnikaga palju tööd teha. Ma ei ole sellises vormis nagu varem," tõdes ta.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: