Triatleet Henry Räppo olümpiale pääsemisest: loota tuleb ikka

Eesti viimase kümnendi edukaim meestriatleet Marko Albert pani eelmisel aastal sportlaskarjäärile punkti. See ei tähenda aga kaugeltki, et meestriatleetide hulgas tugevaid tegijaid enam poleks.

Eesti paremad meestriatleedid Kirill Kotšegarov ja Henry Räppo on spordiala mõistes siiski vägagi erineval positsioonil. 32-aastane Kotšegarov, kelle põhidistantsiks täispikk triatlon, omab tippsportlasena juba suuri kogemusi. 20-aastane Räppo, kes võistleb eeskätt sprindis ja olümpiadistantsil, alustab aga täiskasvanute hulgas alles teist hooaega.

Räppoga said spordisõbrad paremini tuttavaks mullu Tartus toimunud sprindi Euroopa meistrivõistlustel. Alanud hooajaks valmistudes koges noormees paljugi uut. Esiteks läbis ta kolm kuud väldanud ajateenistuse, teiseks käis sportlane talvisel ettevalmistusperioodil esimest korda välislaagris, veetes rohkem kui kaks nädalat Kanaari saartel.

Mis oli sportlase enda jaoks kõige väärtuslikum kogemus? "Pärast kaitseväge hakkasin targemalt treenima. Teadsin, et vorm võib-olla ei ole nii hea, alustasin hästi rahulikult ja jälgisin kogu aeg enesetunnet, see on kindlasti abiks olnud," rääkis Räppo Vikerraadiole.

Pärast kaitseväest naasmist keskendus Räppo ettevalmistusperioodil palju ujumisele, mida teenistuse ajal harjutada ei saanud. Kui aga vaadata triatloni kolme osa ehk ujumist, jalgrattasõitu ja jooksmist, siis kõige rohkem jääb Räppol tippudega võrreldes vajaka just jooksus. Kuidas sel alal paremaks saada? "Ma arvan, et me midagi erilist küll ei tee, pigem usume arengusse ja läheme tasapisi. Iga aastaga on ikkagi 5 km kuskil 30-40 sekundit julgelt maha läinud, palju enam minna ei ole," arvas Räppo. "Minu jaoks on [sel hooajal kõige olulisem] U-23 EM, mis on siis suve lõpus. Seda pean ise endale kõige tähtsamaks," arutles Räppo. "Aga ikkagi ka Euroopa karikaetapid ja ka mõni MK-etapp kindlasti teha."

Mullu olümpiadistantsil Eesti meistriks tulnud Räppo unistustes on mõistagi ka olümpial osalemine. Reaalsem on see ilmselt siiski 2024. aastal Pariisis, mitte veel 2020. aastal Tokyos. "Loota tuleb ikka, alla ei ole andnud. Aga eks see veidi raskem ole kui näiteks Kaidil (Kivioja – toim)," tõdes Räppo.

Räppo jaoks algas tänavune aasta igatahes suure kordaminekuga. Aprilli alguses teenis ta Euroopa karikavõistluste etapil sprindis 14. koha ning hindab seda täiskasvanute konkurentsis tehtud etteastetest siiani parimaks.

Kirill Kotšegarovi jaoks on viimased hooajad kujunenud terviseprobleemide tõttu keeruliseks. Mullune võistlusaasta sai jalalõikuse järel alguse alles augustis, ent lõppes juba novembris.

Praegu valmistub Kotšegarov uueks hooajaks Hispaanias Mallorcal. Suur osa ettevalmistusest möödus ka Austraalias.

Algselt oli sportlasel plaanis startida 4. mail toimuvatel pika distantsi maailmameistrivõistlustel, kuid sellest tuli siiski loobuda. Milline on praegu tervislik seisund? "Ütleme nii, et olen praegu 85 protsendi peale," sõnas Kotšegarov. "Sada protsenti terve ma ei ole, samas trenni saan teha peaaegu täismahuga. Liigun vaikselt paremuse poole. Esimese stardi teen 26. mail Austrias poolpikal, see on mul põhiline ettevalmistav start enne 30. juunil toimuvaid Euroopa meistrivõistlusi ehk Frankfurdi Ironmani. Kahjuks pidin sel aastal mitu-mitu võistlust ära jätma."

Kotšegarov, kes esimese täispika triatloni läbis juba 23-aastaselt, on osalenud ka legendaarsel Hawaii Ironmanil, kus jagatakse välja täispika triatloni MM-tiitel. Praegu on aga oktoobris peetavale võistlusele vara mõelda, esmalt tuleb kvalifitseeruda. "Mul on praegu hooaeg üles ehitatud kuni Frankfurdini. Seal selgub. Kui Hawaii koht tuleb, siis kindlasti lähen, aga kui ei tule, siis mõtleme edasi. Frankfurt on üks viimaseid võistlusi, kus saab kvalifitseeruda selle aasta KONA-le (MM-ile – toim)," selgitas Kotšegarov. "Kõik võistlusest 1. juulist on KONA 2020 kvalifikatsioonivõistlused. Seega Frankfurdis tõenäoliselt koht esikuuikus kindlustaks koha Hawaii Ironmanile."

"Seal on kõva koosseis, kõik kolm Saksamaa maailmameistrit on kohal. Huvitav on võrrelda ennast nende vastu," lisas Kotšegarov.

Kotšegarov usub, et kui tervis vastu peab, on tal on võimalik veel omajagu areneda. Hooaja eel sai eestlane huvitava ja uue kogemuse, kui veetis kaks päeva velodroomil, kus muutis oma rattasõiduasendit spetsialistide abiga aerodünaamilisemaks.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: