Kolleeg juubilar Tiislerist: ta kommenteerib ka 2040. aastal laskesuuska!

Foto: Kairit Leibold/ERR

Täna enda 50. sünnipäeva tähistav Tarmo Tiisler on spordisõpradele eeskätt tuntud kui kommentaatori ja saatejuhina, kuid Eesti Rahvusringhäälingu raudvara näol on tegemist ka suure kultuurisõbra ja hinnatud kolleegiga.

Tiit Karuks: ta on tõusnud Eesti parimaks spordikommentaatoriks

"Ma mäletan seda väga hästi, see oli 1993. aasta kevadel maikuus. Helistas üks noorhärra – ma töötasin siis Eesti Raadio sporditoimetuses – ja see noorhärra ütles, et on huvitatud spordilugude tegemisest ja spordiga tegelemisest raadios. Nii see meie tutvus algas. Toona töötas ta arhiivis ja ma ütlesin, et tule siis toimetusest läbi ja hakkame asja vaatama. Tema esimesest telefonikõnest jäi mulle hästi meelde tema põrisev r-täht. Siis ta tuli ja hakkas tasapisi tegutsema. Seda põrisevat r-i on nüüd tunduvalt parandatud, aga see ei häirinud üldse – see on üks omapära."

"Oma esimese loo Eesti Raadio spordisaadetesse tegi ta 28. juunil, 1993. aastal ja see lugu oli Rukkilille mängudest – see oli tollal üks noortevõistlus."

"Ma tean teda üle 25 aasta ja mina väidan, et ta on tõusnud Eesti parimaks spordikommentaatoriks. See on minu sügav arvamus ja ma usun, et oma tähendus oli sellel ka raadio koolil, sest Tarmo valdab väga hästi sõna."

"Ta on selles mõttes ka väga huvitav tegija, et ta on väga laia silmaringiga. Ta ju lõpetas Tartus ajaloo ja on ka Lavakunstikateedris magistritantuuris olnud ja teinud seal ka lõputöö – tõsi küll, see teema oli spordikommentaarist."

"Ta on sellepärast väga hea spordikommentaator, et ta oskab olla Tarmo Tiisler. Ta on Tarmo Tiisler ja ta on ainus Tarmo Tiisler. Väga palju spordikommentaatorid paistavad küll välja väga kiire kõne poolest, aga nendel puudub teatud isikupära. Tarmo Tiislerist teeb tema just tema isikupärane lähenemine. See teeb ta suureks."

Margit Kilumets: Tarmo vaatas ühel päeval viis tundi laulupeo ülekandeid

"Mul on seda kultuurisaate toimetajana väga uhke öelda [et Tarmo Tiisler on suur kultuuriinimene]. Ma arvan, et ta käib võib-olla isegi rohkem teatris kui mina. Täiesti kindlalt on ta kutsunud mind rohkem teatrisse kui mina teda. Ta käib väga palju kontsertidel, ta teeb Klassikaraadios saateid – ma usun, et on väga palju inimesi, kes sedagi ei tea."

"Ta on minu meelest elanud peaaegu kogu oma elu rahvatantsijate keskkonnas, ise tantsinud ja nüüd on tal kodus kolm-neli naisrahvatantsijat, kes teda kamandavad hommikust õhtuni kõige paremas mõttes. Tarmo võtab alati puhkuse, kui on Viljandi folk – ma arvan, et see on temaga kaasas käinud Viljandi folgi algusaastatest saadik."

"Täpsemalt samamoodi on laulu- ja tantsupeoga – seal ta tahab teha tööd. Eeloleval laulu- ja tantsupeol me loomulikult loodame, et saame jälle koostööd teha. Kõige õudsem on selle juures see, et ta suudab mind juba pool aastat varem totaalselt närvi ajada: meil on veebruar ja ta hakkab saatma sõnumeid, et "vaatasin täna läbi kõik laulupeo ülekanded, mida tehti aastal see ja see – neid oli mul VHS-i peal viis tundi – mida sina tegid?". Siis mul hakkavad meeletud süümepiinad – Tarmo suudab olla väga põhjalik ja andunud. Loomulikult on see nali, ta ei eeldagi, et ma peaksin neid veebruaris vaatama. Igal juhul julgen ma öelda, et tema juba valmistub."

Alvar Tiisler: aastal 2040 kommenteerib ta endiselt veel laskesuusatamise maailma karikasarja

"Ma arvan, et Tarmo võttis endale kümme aastat tagasi sellise teatava missiooni, et kasvatada Tiit Karuksiga üles juba järgmist põlvkonda ja üheks selliseks missiooniks olin ka mina nende teiste kõrval. Tarmo on minu jaoks kindlasti olnud väga suur mentor, eeskuju ja õpetaja kogu selles protsessis."

"Mulle meeldib Tarmo puhul see, et ta on alati öelnud, et kogu see asi ei saa olla elust kuidagi suurem. Igasugused ettevalmistused – kui mulle meeldib väga palju teha, siis tema ütleb, et ära lase liiga sellesse end kanda. Ära tee liiga palju, sest see ka hakkab sind omakorda mõjutama. Mulle meeldib see, et Tarmo võtab asju näiliselt hästi vabalt, aga samal ajal saab kõik tehtud ja väga väga hästi."

"Mulle tundub, et mida aeg edasi, seda enam pühendab Tarmo aega kultuurile. Tõepoolest, kui ma käin mõnikord kontsertidel, siis enamasti ma näen ka Tarmot publiku hulgas ja vaheajal räägime paar sõna ka kultuurijuttu. Tõepoolest, need asjad lähevad talle lisaks spordile väga korda, aga ma arvan, et see ainult täiendab teda."

"Ma arvan, et lõppude lõpuks pole tal mitte midagi muud teha, nii et kindlasti oma 15–20 aastat on ta siin veel rahulikult ja aastal 2040 teeb ta endiselt – võib-olla oma viimast hooaega – veel laskesuusatamise maailma karikasarja. Olen täiesti kindel, et Tarmo Tiisler kindlasti oma 20 aastat veel seda asja siin Telemajas ajab."

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: