Toomas Uba poeg: mul on hea meel, et isa nägi Erki Noole olümpiavõidu ära ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Jan Vutt/ERR

ETV sporditoimetuse kunagine juht Toomas Uba saanuks hingedepäeval, 2. novembril 75-aastaseks. ETV saates "Hommik Anuga" käis enda isa meenutamas tema poeg Margus.

"Isa oli väga suur sünnipäevade tähistaja," tõdes Margus Uba. "Mul on väga hästi meeles, kuidas ja kus toimus Toomase 50. juubel. See oli Pirita jahtklubis. Seda sünnipäeva ma mäletan. Sünnipäevad ja kui sõbrad tulid külla, olid suhteliselt suurejooneliselt organiseeritud meil peres."

"Samamoodi ta tähistas enda n-ö teist sünnipäeva 1995. aastal, kui ta infarktist välja tuli," jätkas Margus Uba. "Raul Rebane tegi talle ühe erilise kingituse. Mu isa oli sugulaste-sõprade seas, et ta suutis kokku segada igasugu huvitavaid jooke. Ja siis Raul Rebane võttis umbes 70-80 erineva pudeli põhjad ja valas ühte pudelisse kokku. Ja ise trükkis sildi – "Tohtri eri". Ka see pudel sai tühjaks. Pikapeale. Igaüks pidi ju natuke proovima."

Missugune isa oli Toomas Uba? "Kuna isa oli hästi palju kodust eemal, tegeles ta koduse kasvatusega pigem ainult siis, kui olime vennaga saanud mingisuguse koerusega hakkama," muheles Margus Uba. "Kui vanemad kooli välja kutsuti, oli isa see, kes läks. Vitsa andis ema. Isa vitsa ei andnud, aga tema kurja sõna sai teinekord kuulda küll. Kõige tähtsam oli tema jaoks, et me käituksime viisakalt ja korralikult. See ei ole ju väga palju nõutud ja raske teha."

Margus Uba käis kahel korral isaga koos olümpial – 1996. aastal Atlantas ja 2000. aastal Sydneys, mis jäi Toomas Uba viimaseks olümpiaks. "Esimene nädal istus ta ainult ujulas ja pärast siirdus olümpiastaadionile kergejõustikku kommenteerima," meenutas Margus Uba Sydneyt. "Ega ta seal palavas väga palju liikuda ei tahtnud."

"Arstid tungivalt soovitasid tal mitte sõita [Sydneysse], aga ma olen ka tagantjärele mõelnud, et ma usun, et ta oma sisimas teadis, et see võib jääda tema viimaseks olümpiaks. Ta andis endast absoluutselt kõik, et see reis igal juhul saaks toimuma," jätkas Margus Uba. "Kas see sai saatuslikuks, keegi ei tea. Aga vähemalt oli tal endal hea meel ja ka mul on hea meel, tervel perel oli hea meel, et ta seal Sydneys käis ja Erki [Noole] olümpiavõidu ära nägi."

"Ma arvan, et tema jaoks kaks-kolm kõige suuremat töövõitu olid kindlasti Faluni MM-i ülekanded 1974, et üldse Eesti rahvas sai hakata nägema rahvusvahelisi suusavõistlusi Eesti Televisiooni ekraanil. Siis kindlasti Allar Levandi pronksmedalisõit. Siiamaani pole täpselt teada, kuidas ta selle välja võitles, sest algselt ei pidanud sellest sõidust ülekannet olema. Aga Allar oli pärast hüppeid neljandal kohal, medalilootus oli ja, nui neljaks, Eesti rahvas pidi seda nägema," lisas Margus Uba. "Ja ma usun, et lõppkokkuvõttes tema jaoks kulminatsioon oligi Erki Noole olümpiavõit Sydneys."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: