Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vormeliekspert Räikköneni raamatust: see on ka minusugusele väga hea

Soome vormelipiloodist Kimi Räikkönenist ilmus äsja eesti keeles raamat "Tundmatu Kimi Räikkönen". Spordiajakirjanik Kalev Kruus on jõudnud raamatu juba läbi lugeda ja käis sellest ka "Ringvaates" rääkimas.

"Alustasin raamatut suhteliselt pessimistlikult, arvates, et mis sealt ikka saab enam tulla, kuna ma Kimi tegemiste ja tema looga olen suhteliselt kursis. Aga tegelikult oli seal just neid lugusid, mida sa tahaks teada, mida ta on karjääri jooksul kõike teinud on, mis puudutab tema eraelu, kus ta on sõpradega pummeldanud ja teinud seda ohjeldamatult, kuidas ta on kõiki pikalt saatnud," loetles Kruus. "Ja need lood teevad selle raamatu ka minusugusele, kes Kimi muud lugu teab, väga heaks."

"See lugu hakkas ikkagi peale tema elust. Me saame teda endaga võrrelda, ta on tegelikult jäänud selliseks lihtsaks meheks, vaatamata sellele, et teenib kümneid miljoneid. Meheks, kes tuli Espoo kandist kuivkäimlaga kodust ja lõpuks sai siis koju ka vesikloseti," jätkas Kruus.

Juttu tuli ka soomlase vaikimiskunstist. "Aga ta vaikib tegelikult ainult kohtades, kus tal midagi öelda ei ole. Ta teeb nädalast nädalasse ühte ja sama, sõidab ja sõidab. Ja kogu aeg on ühed ja samad küsimused. Ja see, mismoodi ta vastab mingitel hetkedel, teebki temast teistsuguse sportlase. Ta ei räägi sellist tüüpilist juttu. Väga hea näide oli, mis raamatus ka ära toodud: vist oli Barcelona etapp, kus ta jõudis poodiumile ja pärast oli pressikonverents, kus pidi midagi ütlema. Ta ütles: "Ilusat emadepäeva kõigile!" Ja rohkem mitte midagi. Nende asjadega ta lähebki ajalukku. Ta on aus, siiras ja lihtsalt niisama tühja loba ei viitsi rääkida."

Kruus rääkis, et Räikkönen sarnaneb mõneti Eesti rallisõitja Ott Tänakuga. "Raamatus oli päris mitu kohta, kus räägiti, mismoodi ta tavaliikluses sõidab. Alati on tema roolis. Väike sarnasus tegelikult ka Ott Tänakuga. Ja minu meelest tema karjääri tõus on tegelikult üsna sarnane Otiga. Ka Otil on probleeme olnud ja ka Ott oleks võinud jääda tavaliseks autolukksepaks, nagu oleks võinud minna ka Kimigi. Nüüd on Kimi maailmameister ja aja küsimus, millal Ott on ka maailmameister," arvas Kruus.

Lõpuküsimusele, kas talle kokkuvõttes Räikköneni raamat pettumust ei valmistanud, vastas Kruus: "Kindlasti mitte. Vahepeal juba hakkas liikuma jutt, et vist on kõige igavam spordiraamat, kui just see Nicole Kidmaniga episood toodi meedias välja, et selline see raamat ongi. Aga ma võin öelda, et see on võib-olla kõige igavam osa sellest raamatust. Need lood seal on kõik tõesed, Kimi on ise rääkinud mõne toreda loo ja sõbrad on ka rääkinud temast ausalt, selle eest kirjanikule suur tunnustus, et ta on need lood kätte saanud."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: