Kalle Voolaid raamatust "Eesti spordi lugu": üks võtmesõnu on taotluslik neutraalsus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Margus Ansu/Scanpix

Juba palju aastaid on spordikogukonna seas räägitud vajadusest panna kokku Eesti spordi ajalugu käsitlev terviklik raamat. Pärast seda, kui 2013. aastal alguse saanud akadeemilise sisuga teadusmonograafia projekt paari aasta eest hingusele läks, oli karta, et ka Eesti Vabariigi 101. sünnipäeval puudub meil teos, mis omaks ambitsiooni Eesti spordiliikumise eilne ja tänane päev terviklikult ära katta.

Õnneks võttis raamatu oma südameasjaks Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum ning spordiajaloolaste Kalle Voolaidi ja Kaarel Antonsi sulest peaks juba 10. detsembril müügile ilmuma teos pealkirjaga "Eesti spordi lugu". Selge on see, et muuseumi kollektiivi ühiste pingutuste tagajärjel valmiv raamat on oma iseloomult viis aastat tagasi välja pakutud akadeemilisest käsitlusest paljuski erinev.

"Me oleme selle küll niimoodi planeerinud, et oleks huvitav ka laiemale spordihuviliste ringile. Et ei oleks liiga sügavalt spetsiifiliselt spordiajalooteaduslik, vaid siiski üldspordihuvilisele ka põnev lugemine," lausus Voolaid intervjuus Vikerraadiole.

"Sellele on eelnenud päris pikk eeltöö arhiivides, raamatukogudes, teistes muuseumides. See on uus teadmine, mitte vana rasva pealt kirjutamine. Tõsise eeltööga raamat. Päris põhjalikule materjalile tugineb raamat."

Miks sellist raamatut on vaja? "Päris palju on räägitud, et Eesti spordi ajalugu ühtede kaante vahele saada. Meil ei ole ambitsiooni, et see ongi suur tellis või Eesti spordi ajalugu saab nüüd kirjutatud. Aga üks väike samm selles suunas ehk saab astutud. Meie arust üks esimene kord, kus Eesti spordiloo käsitlus kaante vahele on pandud."

Voolaid toob välja, et raamat taotleb objektiivsust ja seega tuleb ajaline distants kasuks. "Mõni asi on võib-olla kuskil mujal juba natuke paremini lahti kirjutatud kui mõnes varasemas raamatus. Võib-olla oleme mõne koha peal natuke neutraalsemad ja ei võta suhtumisi või positsioone, mis teinekord ei tule objektiivsele käsitlusele kasuks. Taotluslik neutraalsus võib-olla ongi üks võtmesõna. Oleme proovinud, aga ma ei tea, kuidas välja on tulnud, aga on ajaloo kirjutamise juures kasulik."

Raamat ei ole ka numbrite või sportlaste keskne. "See ei ole kindlasti statistikakogumik. Üldkäsitlus, et lugeja saaks aimu üldisest protsessist, kuidas spordilugu Eestis kulgenud on ja mis põhjustel just nii. Et sellised alad ja inimesed on olulised olnud. See ei ole spordisaavutuste ajalugu, vaid laiemas mõttes spordiajalugu."

Raamatut "Eesti spordi lugu" saab ette tellida alates 12. novembrist. Teose hind peaks olema orienteeruvalt 20-30 eurot.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: