Alar Varrak: suurem eesmärk on jõuda 2021. aasta EM-finaalturniirile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: (ERR)

Uuel nädalal alustab Eesti korvpallikoondis kontrollmängudega, et valmistuda septembrikuisteks MM-valikmängudeks Saksamaa ja Serbiaga. ETV spordiuudiste stuudios käis natuke meie koondise hetkeseisust ja perspektiividest rääkimas Alar Varrak.

Esmalt, osa koondisest on juba kogunenud, osad saabumas, osad jäävad ka erinevatel põhjustel kindlasti kõrvale. Kõike seda arvesse võttes, kes meil olemas on, milliseks sa koondise seisu praegu hindad?

Lõpptulemusena enamus mängijaid, keda me kutsusime on ikkagi tulemas. Kes liitub lihtsalt natukene hiljem, need põhjused on arusaadavad. Koondise aken on harjumatult pikk pandud, mis ei klapi hästi klubide soovidega. Nii FIBA, klubid kui ka meie korvpalliliidus, peame õppima kuidas nende akendega paremini toimida.

Koondisest loobumisest rääkides, siis see on päevakorda teravamalt tõusnud just viimastel aastatel. Isegi siis, kui meil on olnud kehvad ajad, ei olnud neid loobumisi, aga nüüd on need tekkinud. Millest see sinu hinnangul tunnistust annab? On see ajastu märk?

Ei, neid loobujaid pole üldse palju. Neid on mõni üksik. Osad mängijad ei ole klubides nii hästi rolli sisse saanud ja palusid sellel põhjusel kõrvale jäämist, mis ei tähenda, et nad järgmisel aknal ei tuleks. Neid loobujaid on üksikud. Need aknad on korvpallis uus asi ja pigem on see sellise lobitöö ja hea planeerimise tulemus, et kõik saaksid ilusasti tulla ja teine asi, et me proovime läbi sõeluda erinevaid mängijaid ja nooremaid ka, sest suurem eesmärk on 2021. aasta EM-finaalturniirile jõudmine. Selleks proovime hästi palju mängijaid läbi katsetada. Mõni noor saab nö krediiti, kes võib-olla polegi palju parem, kui mõni, kes koondisest välja jääb.

Kas sellelt valiktsüklilt üldse tasub nõuda suurt tulemust - selles mõttes, et meil on noored mängijad, kas ehk vaatate rohkem tulevikku? Võtate seda kui teatud määral ettevalmistust tuleviku valikturniirideks?

"Ei, ärge saage minust valesti aru. Meeste koondisele on alati tulemus tähtis. Ega me ei lähe neid mänge kaotama, me anname endast parima, mis selle koosseisu juures võimalik on ja eriti Saksamaaga kodus 13. septembril. Oleme igasuguseid võistkondi võitnud igasuguste koosseisudega. Läheme kindlasti võitma ja selle kõrval on teine eesmärk erinevaid mängijad ja nooremaid mängijaid katsetada ja leida selline sobiv kooslus, et võidelda 2021. aasta EM-i finaalpääsu eest.

Seda valikmängude akende süsteemi, et mänge ei peetaks enam suvel, on nii pikalt oodatud. Nüüd on see olemas, aga kas see ikka toimib nii, nagu me tahaksime ja nagu kasulik oleks? Osade mängijate kätte saamine klubide juurest on osutunud raskeks?

See probleem ei ole ainult Eesti korvpallis. Uuriva ajakirjanikuna saate küsida teistelt alaliitudel, mina olen suhelnud meie lähinaabritega ja kõigil on samad probleemid. Näiteks Leedu koondisel pole kontrollmänguks Soomega 6. septembril, mis oli ammu ette planeeritud, mehi välja panna. Nad lähevad mängima sinna U-23 noorte meestega. Neid näited on veel. Käisin Soomes ja seal on ka sama probleem. Mängivad noored või lepinguta mängijad. FIBA ja klubide see süsteem, me peame need paremini klappima saama. Harjumatu on see nii klubide, mängijate kui ka koondise, treenerite kui ka organiseerijate jaoks. Ma usun, et see asi loksub paika ja aastast aastasse kõik harjuvad selle süsteemiga paremini. Ja FIBA saab teha ka teatud asju teistmoodi, et need oleks klubidega paremini kooskõlastatud.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: