"Spordipühapäev": islandlastele on võitlejahing emapiimaga kaasa antud

Vikerraadio seekordses saates "Spordipühapäev" tuli arutelu alla jalgpalli MM-finaalturniir.

Täpsemalt räägiti saates Islandi koondise jalgpallist, süsteemist ja riigi valikutest. Nendel teemadel rääkis kaasa Islandi jalgpallispetsialist Tauno Trink. Veel arutleti tiitlikaitsja Sakasamaa raskete valikute teemal. Kas väravasse panna pärast pikka mängupausi meeskonnaliider Manuel Neuer või mängitada terve hooaja heas vormis olnud Barcelona puurivahti Marc-André ter Stegenit. Saksamaa väravavahtide olukorrast rääkis Tartu Tammeka peatreener ja endine väravavaht Kaido Koppel.

Lisaks Islandile ja Saksamaale arutleti Eesti Jalgpalli Liidu juhatuse liikme Tarmo Lehistega Rootsi koondise teemadel, kes teenis koha MM-finaalturniirile edestades alagrupis Hollandit ja play-off'is Itaaliat. Kõike seda tehti ilma oma tähtmängija Zlatan Ibrahimovićita. Lisaks uuris "Spordipühapäev" Tallinna tänavatel inimestelt, keda toetatakse ja mida jalgpall nende jaoks tähendab.

Island jõudis teist valiktsüklit järjest finaaltunriilile. MM-debüüdi kõrval jõuti kaks aastat tagasi Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril, kus tunnistati vastase paremust veerandfinaalis. "Islandi jalgpallikoondis ei ole vedamise näol jõudnud finaali," rääkis Eesti noori jalgpallureid välisklubidesse aitav Tauno Trink Vikerraadiole. "Kaks korda finaalturniirile pääsemine nii väikesel rahval ei ole vedamine. Eriti kui 22 punktiga võidetakse valikgrupp. Seal taga peab olema süstemaatiline töö. Seda näitab ka regulaarne tiitlivõistlustele pääsemine nii naiste kui ka noorte hulgas. Kui rääkida vedamisest, siis võib-olla see on vedamine, et õigetele positsioonidele said õigel ajal õiged inimesed, kes surusid pikema arenguplaani jaoks läbi vajalikke tõukeid ja tegureid. Näiteks alustades jalgpallihallide rajamisest, mis andsid tõukeid edasi järgmistele asjadele."

 Islandi 23-liikmelisest koondisest on 14 meest, kes Islandi jalgpalli reformimise ajal 2002. aastal olid nooremad kui 11-aastased. "See näitab laiapõhilise struktuuri loomise tähtsust," jätkab Trink. "Islandi jalgpalluri kuvand on töönarkomaan, mis võtab kokku kogu nende mentaliteedi. Kuna islandlane elab klimaatiliselt karmimates tingimutes, siis rinnapiimaga on neile kaasa antud tohutu võitlejahing, mida ei ole võimalik õppida. Tulles tagasi Islandi noorte treenimise juurde, siis neile õpetatakse juba treeningute juures südikust. See on segu kirest, vastupidavusest, sihikindlusest, eesmärkide rajamisest ja nende saavutamisest. Poolkõvaga ei tee Islandil keegi mitte midagi. Kui talenti on vähe, siis korvatakse see südikuse, töövõime ja eneseusuga tagasi."

Island kohtub MM-finaalturniiril D-alagrupis Argentina, Horvaatia ja Nigeeriaga.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: