Matti Killing saab täna 70-aastaseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Matti Killing
Matti Killing Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Täna tähistab 70. sünnipäeva Eesti sõudmise nüüdisaja suurimaid nimesid ja kuulsaim juhendaja Matti Killing, kes tunamullu valiti ka Eesti aasta treeneriks.

President Kersti Kaljulaidilt riigi 100. sünnipäeva eel Valgetähe III klassi orden pälvinud treener Matti Killingu teeneteleht on muljetavaldav. Rohkem kui poolsada aastat oma elust sõudmisele elanud pärnakas on olnud paljude tiitlivõistluste medalisõitude taga, vahendab Eesti sõudeliidu kodulehekülg.

2016. aasta lõpus eliittreeneri kutsetasemele tõusnud Killingu tuntuimad juhendatavad on olnud Raul Arnemann, Harri Hiiesalu, Reet Palm, Kadri Palm, Paul Valliveere, Toomas Kasearu, Raivo Parts, Piret Jamnes, Arvi Peet, Toomas Ollesk, Marek Avamere, Kaspar Taimsoo, Kaur Kuslap, Allar Raja, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä, Alvar Räägel, Jaan Laos, Alo Kuslap, Rauno Talisoo, Roman Lutoškin, Priit Tasane jt.

Hetkel on Killing Eesti sõudekoondise peatreener ning tema juhendamisel saavutas paarisaeru neljapaat koosseisus Allar Raja, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä ja Kaspar Taimsoo Rio de Janeiro olümpiamängudel pronksmedali.

Killingu treenerikarjääri silmapaistvaid tulemusi:

1992 Barcelona OM: Roman Lutoškin ja Priit Tasane 4. koht paarisaeru kahepaadil

2007 Alla 23-aastaste MM: noormeeste kaheksapaadi kuldmedal

2009 MM: Kaspar Taimsoo ja Allar Raja paarisaeru kahepaadi pronksmedal

2010 Londoni OM: paarisaeru neljapaadi 4. koht

2013 ja 2014 MM: paarisaeru neljapaadi 5. koht

2015 MM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal

2016 Rio de Janeiro OM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal

2017 MM: paarisaeru neljapaadi pronksmedal

2015. aastal pälvis Killingu juhendatud paarisaeru neljapaat Eesti spordi kõrgeima aastatunnustuse – Kristjani. Killing on ka avaldanud "Kehakultuuris" ja "Eesti Sõudjas" sõudmiseteemalisi artikleid.

Aastatel 1995-2014 töötas Killing Pärnu Spordiseltsis Kalev esimehena ning on pikalt tegutsenud ettevõtjana. Lisaks kuulus juubilar ajavahemikus 2010–2013 Eesti Spordiseltsi Kalev juhatusse ning on 2014. aastast sama organisatsiooni volikogu liige.

Killing pälvis 2012. aastal riikliku spordipreemia ning 2016. aastal omistati talle Pärnumaa kõrgeim autasu – vapimärk.

Killing on olnud ka aktiivne kodanikuühiskonda panustaja. Paljuski tänu tema läbirääkimisoskustele ja kontaktidele hakati arendama Pärnu jõe tervisespordirada, rahvakeeli Jaansoni rada. Ka on Matti Killing Pärnu jõe vasakkaldal aastakümnete jooksul üles ehitanud Pärnu Sõudekeskus Kalevit.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: