Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tantsukooli peatreener Veiko Ratas: kohati on amatööride tase isegi tugevam

Läinud nädalavahetus oli Eesti võistlustantsu jaoks väga edukas, sest Tšehhis, Brnos toimunud Euroopa meistrivõistlustel 10-tantsus krooniti 31 paari konkurentsis võitjateks Konstantin Gorodilov ja Dominika Bergmannova. Gorodilov ning tema tšehhitarist partner tantsivad koos 2012. aastast ning treenivad endise tipptantsija Eduard Korotini juhendamisel.

Koostöö on paari jaoks kulgenud igati edukalt, sest Euroopa meistritiitel võideti juba teist korda. Kuldmedalitega tulid Gorodilov ja Bergmannova samadelt võistlustelt koju ka kaks aastat tagasi. Lisaks teeniti edukal 2016. aastal maailmameistrivõistluste konkurentsis "pronks". Konstantin Gorodilov räägib, milliste eesmärkidega paar seekordsetele Euroopa meistrivõistlustele läks.

"Alguses ei pannud mingit eesmärki, tahtsime lihtsalt ilusat tantsu näidata. Me tegeleme tantsuspordiga, mis on subjektiivne ala. Meie eesmärk oli näidata oma maksimaalset tantsutaset ja see andis meile võimaluse konkureerida teiste paaridega ja võita neid. Mõtlesime rohkem pigem tantsu nautimisele, sest me tahame rohkem näidata oma tantsu tehnikat ja kiirust. Kõik see mängis järelikult välja."

Et 10-tantsus läbi murda, on vaja mitmekülgsust. Ala spetsiifikat selgitab Tantsukool Tango peatreener Veiko Ratas.

"Selge on see, et kui võtta eraldi standardtantsud ja ladina-ameerika tantsud, siis 10-tants on kompleks, mis nõuab oluliselt rohkem pühendumist, oluliselt rohkem panustamist ja neid paare, kes seda maailmas väga kõrgel tasemel teevad, on vähe. Eraldiseisvana on Konstantin ja Dominika tugevamad ladina tantsudes, kus nad kuuluvad samuti absoluutsesse tippu. Nad on 12 parema paari hulgas olnud nii EM-il kuu MM-il. Aga standardis on nad samuti väga head ja tänu sellelele kooslusele on nad jõudnud välja Euroopa meistri tiitlini. Sul võibki olla üks ala väga tugev ja teine ala lihtsalt tugev, et olla koondalas ülitugev."

Konstatin on palju partnereid vahetanud, see kooslus, mis täna on, sündis 5-6 aastat tagasi. Kas see aeg on tantsus piisav, et kõik nurgad maha lihvida?

"Jah, ütleme nii, et partneri vahetus on alati keeruline, sest kõigepealt on vaja sisse elada. Kogu see kommunikatsioon ja juhtimine, mis toimub just paaarisiseselt, on oluline, tants ise nõuab tehniliselt teineteisega harjumist ja tutvumist. Selge on see, et ühe aastaga maailmameisteriks tulla on kaunis raske. Seejärel, kui oled end partneriga sisse tantsinud, tuleb sul kõigepealt tantsumaailmas käia ja end tõestada, niiöelda tuntuks tantsida. Päris nii ei ole, et paneme ideaalse paari kokku, teeme nurga taga trenni, siis läheme meistrivõistlustele ja tuleme meistriks. Seda tantsus üldiselt ei juhtu. Teatud subjektiivsus on meie alal juures ja seepärast pead pidevalt väga stabiilselt tantsima ja end tõestama võistluselt võistlusele, et sa oled väga hea tantsija, et sa oled väga hea paar, siis on see võimalus võitmiseks olemas."

Ehk kui kaks aastat tagasi paar esimest korda Euroopa meistriks tuli, siis see võis sel hetkel isegi raskem olla, kuna kohtunike teadlikust siis veel ei olnud?

"Kindlasti, siis oli see šanss selline, et äkki õnnestub aga kindel ei olnud midagi. Mäletan seda perioodi, kus nad käisid hästi paljudel võistlustel end tõestamas, et nad ongi väga head ja nad ongi võimelised tiitlit saama ja siis õnnestus neil lõpuks ka Euroopa meistriks tulla. Samas pool aastat hiljem tulid nad MM-il kolmandaks, mis oli ka väga hea tulemus, aga toona oli tunda õhus pigem pettumust. Loodame, et tänavu tulevad siis ka maailameistritiitlid meile."

Eesti praegusel hetkel tõenäoliselt kõige tugevama tantsupaari võistlusgraafik on tihe. Seetõttu reisitakse palju ning treeningtöö toimub tihti väljaspool Eestit. Räägib Konstantin Gorodilov.

"Enamasti me oleme Eestis, aga kuna meil on igal nädalavahetusel võistlus, siis me reisime väga palju. Dominika on palju ka Tšehhis, et oma vanematega aega veeta ja sealsete treeneritega."

Gorodilovi ja Bergmannova tiitlivõistluste medalid on saavutatud amatööride võistlustantsus. Spordisõber võib küsida, mil määral erineb amatööride võistlustel nähtav tase profitantsijate omast. Räägib Veiko Ratas.

"Piir amatööride ja professionaalide vahel on väga õrn tänasel tipptasemel. Jah, nemad on niiöelda amatööride tasemel oma meistritiitli saavutanud, aga kohati on amatööride tase tugevam kui profesiionaalisde hulgas, sest neil läheb fookus pigem õpetamisele mitte niivõrd enda tantsu arendamisele. Maailma esimesed tipud on kindlasti tugevamad muidugi. Tänases tantsus enam puhtalt tantsutrennidega läbi ei löögi. Sul peavad olema eraldi üldfüüsilised treeningud, koreograafia tunnid, venitamised pluss tantsu tehnilised treeningud ja finaali simulatsioonid. Treening peab olema tänapäeval väga mitmekülgne."

Konstantin Gorodilovit ja Dominika Bergmannovat näeb Eestis võistlemas juba sel nädalavahetusel, kui Põlvas selgitatakse Ladina-Ameerika tantsude täiskasvanute Eesti meistrid.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: